Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Web se jmény údajných spolupracovníků StB zkolaboval

Archív
Archív  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, brum - 
7. července 2009
17:09

Kvůli velkému zájmu uživatelů v úterý na internetu zkolabovala databáze EZO, která obsahuje jména lidí, kteří údajně měli co do činění se Státní bezpečností.

Na webových stránkách www.svazky.cz měl seznam s vyhledávačem podle Lidových novin (LN) v úterý vyvěsit bývalý disident Stanislav Penc.

"Díky obrovskému zájmu uživatelů došlo před polednem k havárii serveru... Abychom je znovu nevystavili hrozbě přetížení a výpadku, zahajujeme po dohodě se správci serveru přesun databáze EZO na vyhrazený a výkonnější server," uvedli na webu autoři.

Počítačové registry EZO a SEZO Státní bezpečnost dokončovala před listopadem 1989. K jejich vyvěšení Pence podle deníku prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Penc je údajně obviňuje z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.

Ředitel ústavu Pavel Žáček tuto kritiku odmítl, Penc se navíc podle něj vlamuje do otevřených dveří. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami.

LN napsaly, že kromě agentů bude seznam obsahovat i záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují, uvedl deník.

Penc podle listu databáze v elektronické podobě již dříve získal od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa