Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Rusové milují vraha Stalina: Měl rád pořádek!

Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)  (Autor: cs.wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
5. března 2009
11:58

Komunistický diktátor Josif Stalin, jehož vláda si v 30. až 50. letech vyžádala podle historiků miliony obětí, v Rusku stále zůstává populární postavou.

Hlavně prý proto, že s jeho jménem si lidé stále spojují "pořádek a jistotu v zítřek". Vyplynulo to z průzkumu, který ve čtvrtek, k výročí Stalinovy smrti, otiskl list Izvestija ve snaze dopídit se odpovědi na otázku, "proč i dnes je (Stalin) živější než mnozí živí".

Více než polovina dotázaných, 54 procent, odpověděla na takto formulovanou otázku právě poukazem na "pořádek a jistotu", která za diktátorových časů panovala.

Skoro čtvrtina, 23 procent, objasňuje diktátorovu životaschopnost zase tím, že byl sice jednou z nejrozpornějších, ale i nejvýraznějších osobností dějin.

15 procent má taky jasno: se Stalinem "jsou spjata největší vítězství sovětského lidu". A podle zbývajících osmi procent "Rusko vždy prahne po silné ruce".

V televizní soutěži o největší osobnost ruských dějin, která se konala koncem loňského roku, Stalin nakonec zaujal třetí příčku, i když zpočátku s velkým náskokem vedl; obojí - Stalinův náskok i sestup na třetí příčku - diktátorovi stoupenci a odpůrci přičítali údajným manipulacím s hlasy.

Vítězem televizního klání se nakonec stal jeden ze středověkých vládců a vojevůdců Alexandr Něvský, který do obecného povědomí prý vstoupil hlavně díky filmu natočeném ve Stalinově éře.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa