Kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS)

 

Prezidentský kandidát Přemysl Sobotka zastupuje v bitvě o hrad ODS. Narodil se 18. května 1944 v Mladé Boleslavi, ale jeho celý život je spjat s městem Liberec. Přemysl Sobotka ukončil v roce 1968 lékařskou fakultu a nastoupil na chirurgické oddělení v liberecké nemocnici, později přešel na rentgenologii, kde se na začátku 90. let stal primářem. Politicky se začal kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka angažovat po roce 1989. Přemysl Sobotka byl u zrodu strany Občanské fórum v Liberci a stal se také zastupitelem města Liberec. V roce 1996 kandidoval Přemysl Sobotka úspěšně do Senátu a zůstal v něm až do dnes. Mezi lety 1996 – 2004 byl místopředsedou Senátu, následující volební období byl předsedou Senátu a v současnosti je Přemysl Sobotka, možný budoucí český prezident, opět místopředsedou Senátu. Do povědomí také vstoupil zásadním konfliktem s Václavem Klausem, když ODS odmítla v roce 2000 řešit absolutní propad ve volbách. Přemysl Sobotka je podruhé ženatý, z prvního manželství má 2 dcery, z druhého nevlastního syna. Je vášnivý sportovec a podporovatel kultury.      

 

Přemysl Sobotka prezident

Přemysl Sobotka byl stanoven kandidátem na prezidenta návrhem poslanců a senátorů ODS, je to tedy prezidentský kandidát s parlamentní podporou a ke kandidatuře nepotřeboval podpisy veřejnosti.

Přemysl Sobotka ve své prezidentské kampani apeluje především na udržení hrdosti češství a podpory české kultury i historie. Jako jedno z volebních mott Přemysl Sobotka vyřkl: „Jsem pro přímou volbu poslanců a proti přechylování cizích ženských jmen.“

Přemysl Sobotka (68) První místopředseda Senátu
Autor: Foto Blesk

Přemysl Sobotka by byl dle předvolebních výroků především euroskeptik. Jako prezident nehodlá Sobotka podporovat integraci do EU za každou cenu, nechce dovolit platit české občany za nezodpovědnost a zadlužení evropských států, zároveň odmítá bujení evropské byrokracie a zbytečné regulace. O přijetí Eura by podle Sobotkyprezidenta měli rozhodnout čeští občané v referendu.

Přemysl Sobotka, by v případě, že by se stal český prezident, podle svých předvolebních slibů plánuje podporovat české firmy doma i v zahraničí a povzbuzovat hrdost a úspěchy ČR. Jako další z povinností prezidenta ČR vnímá Přemysl Sobotka prezident péči o českou kulturu, hájení společných hodnot a kultivaci vztahů k české historii a jazyku. Jeho šance na zvolení nejsou zatím dle předvolebních průzkumů příliš velké.