Piráti zřejmě poprvé zaútočili v evropských vodách

Finská nákladní loď
Finská nákladní loď  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, šim - 
12. srpna 2009
18:19

Dostali se novodobí piráti už i do evropských vod? Není to vyloučeno. Koncem července se v kanálu La Manche ztratila stometrová nákladní loď, která plula pod maltskou vlajkou.

Po lodi Artic Sea bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání, do kterého se zapojilo už i ruské vojenské námořnictvo. Osádka byla totiž tvořena převážně námořníky ruské národnosti.

Loď s patnáctičlennou posádkou vezla z Finska do Alžírska dřevo v hodnotě přes milion eur. Naposledy kontaktovala pobřežní hlídku 28. července v kanálu La Manche, který odděluje Francii a Británii. Nedoplula na místo určení do Alžírska, kde byla očekávána 4. srpna.

Maltské úřady údajně obdržely zprávy, podle kterých ve švédských vodách vstoupila 24. července na palubu desítka ozbrojených mužů v uniformách, kteří se vydávali za policisty. Švédsko popřelo, že by k lodi vyslalo nějaké své síly.

Představitelé Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) se sídlem v Londýně řekli, že se neví, kde se loď nachází, a že nelze vyloučit, že se jedná o únos.

„Pokud se jedná o zločin, zdá se, že se řídí novou metodou. Je pravděpodobné, že bude směřovat k západnímu pobřeží Afriky," uvedl dnes námořní expert Graeme Gibbon-Brooks. V rozhovoru pro stanici Sky News poznamenal, že je běžné, že nákladní lodě se dřevem jsou odkloněny a přemalovány po jejich vyložení.

Představitel námořních odborů Nautilus International Marck Dickinson se podivil, že nějaká loď může plout dva týdny, aniž by někdo znal její přesné místo. "Je znepokojivé, že ve 21. století může být nějaká loď nejspíš v rukou pirátů a plout v nejfrekventovanějších vodách světa, aniž by byl vyhlášen poplach."

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes nařídil přijmout veškerá možná opatření k nalezení a případnému osvobození nákladní lodi Arctic Sea a její ruské posádky. Do pátrání se prý již zapojily ruské lodě, radary a satelity.

Počet pirátských útoků ve světě se za prvních šest měsíců letoška více než zdvojnásobil ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, uvedla nedávná zpráva Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu. K novému rekordu 240 přepadení podle úřadu výrazně přispěl i nárůst útoků u somálského pobřeží.

Pirátům, většinou velmi dobře vyzbrojeným, se v 78 případech podařilo dostat na palubu napadených lodí, 31 unesli. Při útocích přišlo šest námořníků o život, 19 utrpělo zranění, 561 bylo zajato a šest se stále pohřešuje, uvádí zpráva IMB.

kukuku ( 12. srpna 2009 21:33 )

Hani, Tvoje čeština je lepší a lepší. Ale co jsou to ty "stopy specakuv" ?

hani ( 12. srpna 2009 20:31 )

Ano, ano z ukrajinskych namornikuv!!! Ukrajince taky chteji penize s nebe. Vim to presne. Domluvit z piratami? Je to mozne. A jsou fronta. Ne, v Cesku tak penize ne spadnou. Proc potrebuji ODSaky radar? Aby mit obchod ze stejne informace. A zadarmo penize s nebe. Bizness jsou bizness. Co stalo z Arctic Sea? Bohuzel rodice ne zmohou i svicku zapalit. V more zmizi jakakoliv stopa. Myslim to je pomsta. Za frontu. Musi hledat stopy specakuv.

smrk ( 12. srpna 2009 18:55 )

Tak vážení, to mě pos....., v době kdy celej svět je pod dohledem kamer,GPS,satelitů kamer a jinejch bejkáren se ztratí loď dlouhá 100 metrů a není ji schopna najít ani satelitní technika, která údajně rozpozná z kosmu i špendlík na zemi. Přestaňte se s pány piráty mazat, roztřílejte je při prvním kontaktu na cucky a bude pokoj. Vědí, že se jim nic nestane i když je chytnou a v tom je ten problém. Střílet a topit při první příležitosti !!!!!

Zobrazit celou diskusi