Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Slon Mooti zemřel

Ze smrčků, kterým dávají přednost, obírají jehličí a kůru nebo si s nimi jen tak pohrávají
Ze smrčků, kterým dávají přednost, obírají jehličí a kůru nebo si s nimi jen tak pohrávají  (Autor: Jitka Žigová)
Autor: ZOO Dvůr Králové - 
23. února 2009
18:10

Chovatelé zoologické zahrady ve Dvoře Králové měli ve čtvrtek 19. února smutný den. Po dlouhých měsících léčení a konzultací byli nuceni definitivně uspat samce slona afrického Mootiho.

Mooti trpěl vrozenou deformitou levé zadní končetiny, díky které našlapoval pouze na špičku chodidla. S přibývající hmotností zvířete se končetina stávala bolestivou, a proto ji slon začal méně zatěžovat a to mělo za následek atrofii (zmenšení) svalů a celé končetiny.

Vlivem přetěžování zbylých končetin docházelo k jejich postupnému stáčení. Na chodidlech těchto nohou začaly vznikat bolestivé otlaky, které odumíraly a vznikaly zde hnisavé kapsy. Bolestivé procesy na končetinách vyústily ve velmi omezené schopnosti pohybu slona.

Příčina těchto zdravotních problémů Mootiho byla v deformaci končetiny, která byla vzhledem k vrozenému původu a velkým rozměrům a váze (více než 6 tun) zvířete terapeuticky neřešitelným problémem. Mooti měl stále větší problémy s chůzí, postupně nemohl vyjít ani ze svého pavilonu.

Jeho stav byl sledován chovateli i veterináři a konzultován s koordinátorem Evropského záchranného chovu slonů afrických v Evropě. Vzhledem k beznadějné prognóze a snaze, aby se zvíře netrápilo, bylo rozhodnuto o ukončení Mootiho života.

Toto rozhodnutí bylo pro chovatele zoo velmi těžké a smutné, protože Mooti přišel do ZOO Dvůr Králové jako dvouleté slůně v roce 1984 společně se slonicemi Saly a Umbu. K těm teď bude zoo ve spolupráci s koordinátorem EEP shánět nového samce. Po smrti poslouží tělo Mootiho vědeckým a studijním účelům. Kostru dostalo Národní muzeum a pracovníci Berlínského institutu pro výzkum zvířat v zoo a ve volné přírodě (IZW) odebrali genetické vzorky.

hani ( 23. února 2009 18:42 )

Ji mi lito slona. V 50ti roky deti onemocneli paralicem-poliomelitom. Hned jsou ockovani. Divoke zvire taky potrebuji injekce v zoo. Stejna infekce, zvire stejne onemocni. Jsou lide kteri specialne nakazi sebe nemoci pro penize. Vsechne nemoce jsou infekce a zvire nemaji imunity.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud