Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Modrava: Peníze tu přehazují vidlemi

Autor: Zbyněk Schnapka - 
29. ledna 2009
15:35

Modrava na Šumavě má pouhých 67 obyvatel. Své sídlo si tu vybudoval miliardář Zdeněk Bakala (47), žije tu i bývalý šéf Škody Plzeň Lubomír Soudek (65). Právě z Bakalových daní je živa obecní pokladna.

A z malé vsi se stal takřka ráj na zemi. Jen za poslední dobu přišlo na obec 200 žádostí o bydlení.

Jak se tedy žije v Modravě na Šumavě? Místní tu dýchají nejen superčerstvý horský vzduch, ale mají i výhody, které by jim mohli všude jinde závidět. "Třetina daní pana Bakaly jde do obecní kasy," mne si ruce starosta Antonín Schubert (49).

Obec peníze posílá dál. Lidé dostávají příspěvek na topení, na dopravu, maminky za narození dítěte. Když je potřeba nová střecha, nebo zateplit rodinný domek, stačí si říct o finance na obecním úřadě.

"Pravda. Mnozí nám říkají, že žijeme v komunismu. Ale peníze z obecní pokladny pomáhají lidem jen lépe žít v opravdu někdy až krutých šumavských podmínkách," dodal starosta.

Na druhé straně je to pořád Zapadákov. Tvrdým oříškem je tu zvláště péče o výchovu a zdraví dětí. "Žádná rychlá zdravotní pomoc se sem do 15 minut nedostane. Děti se musí někam stále vozit. Do školy, do kroužků, za kulturou a sportem. A samozřejmě v zimě kupy sněhu, mráz a led," popisuje starosti obyvatel jejich starosta. Z Modravy je všude daleko - do Sušice 35 km, do Klatov 70 a do Plzně dokonce 120 km. Obec proto nyní navíc koupí dodávku, která bude zdarma vozit děti do školy a školky…

Výhody v Modravě:
- pro každou rodinu 10 metrů krychlových dřeva nebo peníze na elektřinu
- za narozené dítě 30 tisíc korun
- každý občan dostává jednou za rok 3000 Kč
- každý školák obdrží jednou za rok příspěvek na dopravu 2000 Kč
- děti mají nárok na příspěvek na letní tábor 5000 Kč
- prvňáčkové dostávají 3000 Kč
- k životním jubileím dostává každý 1000 korun
- pohřebné je 10 tisíc
- polovinu nákladů za odvoz popelnice hradí obec
- milion korun je ročně určeno na opravy a zateplení domů, občané dostanou zhruba 80 procent potřebné částky


Supermoderní sídlo: A tady je Bakalovo

Luxusní sídlo miliardáře Bakaly stojí ve stráni kousek nad Klostermannovou chatou. Luxusní sídlo miliardáře Bakaly stojí ve stráni kousek nad Klostermannovou chatou. | Zbyněk Schnapka

Moderně řešená vila vyrostla ve stráni nad Klostermannovou chatou. Stála údajně až 200 milionů korun. Má rovnou střechu a prosklenou celou přední část, která směřuje k jihozápadu. Je odtud krásný výhled do údolí na Modravu. Největší platová skla jsou veliká 3x10 metrů a váží přes 1,5 tuny. Miliardář si je nechal poslat z USA. Uvnitř domu je i kinosál, garáž pro několik desítek aut a lázně. Luxusní sídlo by mělo mít svou vlastní čističku a zdroj pramenité vody. Bakala je jedním z nejbohatších mužů v ČR a je životním druhem ředitelky České Miss Michaely Maláčové.

VÍCE V ZITŘEJŠÍM TIŠTĚNÉM BLESKU

vera1 ( 30. ledna 2009 18:29 )

Někde jsem četla, že se Bakala bude stěhovat do Švýcarska. Takže Modravu bude mít jen jako chatu a obci skončí jeho pwníze. Škoda

janulac ( 30. ledna 2009 12:12 )

To je hezke, aspon jedna dobra zprava, ze si nemasti kapsu starosta.Preji to tem lidem.

helena ( 30. ledna 2009 08:49 )

no tak se tak měj a odstěhuj se tam na Modravě je nááááádherně, ale celoročně bych tam asi bydlet nechtěla

kouzelnice ( 30. ledna 2009 01:58 )

Taky kdybych mel penize,bych rozdavaal pro dobrou vec,no nic,zpet do reality

rath ( 30. ledna 2009 01:47 )

SE TAKY TAK CHTEL MIT,DEJCHAT SI HORSKEJ VZDUCH.PRIJEMNE BYDLENICKO

Zobrazit celou diskusi