Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Masopust ve světě: Víte, jak se připravují na postní dobu v Evropě nebo Americe?

Karneval v Benátkách
Karneval v Benátkách  (Autor: Profimedia)
Autor: Matěj Hynek - 
10. února 2023
05:29

Oslavy masopustu nejsou ryze českou záležitostí. Začátek postní doby byl důvod k oslavám v celém křesťanském světě. Oslavy ovšem na řadě míst nabraly nejrůznější formy, od speciálních jídel, přes karnevalové průvody až po veřejné nahocení nebo házení pomerančů.

Začátek postní doby se pojí s veselím napříč světem. Nejznámějšími oslavami jsou karnevaly v Brazílii a Benátkách, nebo Mardi Gras známý z některých států na jihu USA. Ve světě ovšem lze narazit na nejrůznější formy oslav.

Karneval v Rio de Janeiro

Karneval v Rio de Janeiro je možná vůbec největším karnevalem na světě. Každý rok se do druhého největšího města Brazílie sjedou nepřeberné zástupy. Během karnevalu jsou v ulicích každý den miliony lidí.

Dnes je karneval spojený především s vyzývavě oblečenými tanečnicemi a přehlídkou škol samby z celého Ria, začínal ovšem jako průvod masek, ve kterém se tančila především polka, waltz nebo valčík. Samba se na karnevalu začala tančit až na začátku 20. století. 

První přehlídka škol samby se uskutečnila v roce 1929. Dnes se přehlídky účastní tolik škol samby, že je rozdělena do více výkonnostních kategorií v jednotlivých dnech.

Americké Mardi Gras

Především z jihu USA je pak známá karnevalová oslava Mardi Gras. Jméno znamená ve francouzštině Tučný čtvrtek a slaví se především v těch státech z amerického jihu, kde dříve žila velká francouzská populace.

Nejstarším Mardi Gras se může pochlubit město Mobile v Alabamě, kde se oslavy pořádají už od začátku 18. století. Ty začaly jako maškarní plesy pro tajné spolky. Ty ovšem záhy kromě maškarních začaly organizovat i průvody. K průvodům se v 19. století přidaly alegorické vozy a z těch brzy začali rozhazovat drobné dary. Původně šlo o drobné sladkosti, dnes se ovšem do davu hází vše možné od papírových růží po dámské kalhotky.

Mardi Gras v New Orleans

V Mobile lze najít i původ asi nejslavnějšího Mardi Gras v USA. První spolek pro organizování průvodů na Mardi Gras založili v New Orleans obchodníci, kteří přišli právě z Mobile. Ti svou společnost pojmenovali Mistick Krewe of Comus. I díky tomu se dnes spolkům, které se podílí na oslavách Mardi Gras v New Orleans, neřekne jinak než krewe.

Karnevalová sezóna v New Orleans ovšem začíná už na Tři krále. Většina průvodů se ovšem soustředí do týdnu před tučným čtvrtkem (Mardi Gras).

S oslavami Mardi Gras se i v New Orleans pojí i masky. Ty ovšem většina oslavujících nosí pouze v den průvodu. Stejně jako v Mobile i zde účastníci průvodu rozhazují z alegorických vozů drobné dárky. Těmi jsou nejčastěji typické korále. Zároveň jsou oslavy známé velmi sporým odíváním řady účastníků oslav.

Karnevaly v západní Evropě

Karnevaly nejsou neznámé ani obyvatelům západní Evropy. I zde většinou mají podobu alegorických průvodů.

Karneval v Binche

Jedním takovým karnevalem je i ten v belgickém městě Binche. Ten je známý především postavami klaunů známými jako Gilles. Ti jsou pestrobarevně oblečení, na tvářích mají nasazené voskové masky a městem chodí vyzbrojeni holí, kterou mají vyhánět zlé duchy.

Karneval vrcholí tím, že si Gilles nasadí obří klobouky ze pštrosích per a vyrazí v průvodu na náměstí. Během toho navíc rozhazují do davu přihlížejících pomeranče. Ty jsou považovány za symbol štěstí.

Karneval v Ivrea

Házení pomerančů provází i karneval v severoitalském městě Ivrea. Zde ovšem nejde o pomeranče pro štěstí. Zdejší tradice totiž hovoří o souboji místních s vojáky zlotřilého vévody, který městu vládl a měl se z něj pokusit unést mlynářovu dceru.

Pomeranče se tak používají jako munice v alegorické bitvě. V té se vždy střetává devět týmů obránců s vévodovými poskoky, kteří městem projíždí na vozech tažených koňmi. Není přitom jasné, proč se háže právě pomeranči. Dříve lidé používali spíše jablka nebo fazole. Není ovšem výjimkou, že během dne vzduchem proletí i více než 250 tun citrusů.

Benátský karneval

Snad nejznámějším evropským karnevalem je ten v italských Benátkách. Zdejší obyvatelé vyráží do ulic v maskách  již nejméně od druhé poloviny 12. století. V maskách se přitom historicky mohli lidé vydávat do ulic už od svátku svatého Štěpána (26. prosince).

Masky, které jsou tradičně skleněné či porcelánové, jsou rozděleny do několika typů. Od roku 2007 se navíc pravidelně vyhlašuje nejhezčí maska. Tu vybírá mezinárodní porota složená z kostýmních výtvarníků a módních návrhářů. Tu nejvíckrát vyhrál kostymér Horst Raack.

Původ masek přitom není zřejmý. První záznamy o nich pochází ze 13. století, kdy benátská rada zakázala maskovaným lidem házet parfémovaná vajíčka. Šlo o skořápky plněné tradičně růžovou vodou, které maskovaní mladí muži házeli po dívkách, o které se milostně ucházeli. Nošení masek bylo zároveň vyžadováno při některých hlasováních.

Německo-rakouský fastnacht

V jihozápadních částech Německa, západní části Rakouska a německojazyčných částech Švýcarska se slaví tradiční fastnacht. Ten je spojený například s průvodem percht. Jde o zvyky, které mají ještě pohanský původ a během staletí takřka zanikly, teprve na začátku 20. století o ně začali lidé znovu projevovat zájem.

Chorvatský karneval

V Chorvatsku je proslulý především karneval v Rijece a jejím okolí. Ke zdejším průvodům patří především takzvaní Zvončari (česky Zvoníci). Muži v kostýmech z ovčích kůží a často se zvířecími maskami, kteří jsou opásaní kravskými zvonci.

Podle starých tradic měly tyto masky vyhánět zlé síly z pastvin v okolí. Později pak měli Zvončaři dokonce zahnat tureckou armádu. Jejich průvody v Rijece jsou, podobně jako naše průvody na Hlinecku, chráněny jako nehmotná památka UNESCO.

Video  Dílnička: Vyrobte si originální masopustní masku  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi