Závislost předala dceři
Katka se prodávala na ulici, přišla o všechno. Snažila se s fetováním přestat. Marně. Píchala si i v době, kdy byla těhotná. Její dcera přišla na svět jako drogově závislá. Od pátku je tento syrový a unikátní dokument v kinech.
Poprvé se diváci setkávají s Kateřinou Bradáčovou v roce 1996. Tehdy se jako devatenáctiletá léčila ze své čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě v Němčicích. Plánovala si normální život, chtěla si najít přítele a založit rodinu. Pohádková představa se však rychle rozplynula. Z komunity Katka utekla. Její život se během let změnil ve stereotyp, v kolotoč neustále se opakujících okamžiků, kdy hnacím motorem, proč vůbec vstát, je zoufalá potřeba sehnat další dávku...
Tip týdne: Časosběrný dokument Katka Čtěte zde! |
Miminko dostávalo morfium
Z Katky se stal člověk, který má prázdný výraz, ztrhané rysy, je pohublá, má oteklé ruce, problémy s játry, přišla o téměř všechny zuby. I tak se ale naděje, že jednou svět drog opustí, nevzdává. Má důvod přestat – je jím její dcera Terezka. Ta na svět přišla v roce 2008. Ještě před porodem Katka prohlašovala, že s drogami skončí. Tentokrát definitivně. Bohužel si ale píchala i v době, kdy dceru čekala. Když se potom holčička narodila, byly na drogách závislé obě. Terezka měla křeče a už od svých prvních dní musela dostávat morfium. Tři dny ji Katka kojila, pak utekla za přítelem Romanem, který také fetuje. Dítě tak začala vychovávat Katčina matka.
Alespoň jednou denně pervitin
V současné době bere Katka odvykací subutex spolu s alespoň jednou dávkou pervitinu denně, dceru navštěvuje. Stále sní o životě bez drog. Režisérka, která mladou narkomanku sledovala po 14 let, tak v dokumentu zaznamenala Katčiny marné pokusy a zoufalou touhu s drogami skoncovat jednou provždy. Pro Třeštíkovou je Katka zakončením volné trilogie dokumentů o osudech lidí, kteří se ocitli na pokraji sil či na okraji společnosti. Dokument chce dostat do škol jako součást protidrogové prevence.
Sběratelka lidských osudů
Helena Třeštíková (60) natočila více než 40 dokumentárních filmů. Zaměřuje se zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. Hrdiny jsou úplně obyčejní lidé. Mezi její nejznámější dokumenty patří Manželské etudy, Marcela nebo René. Natáčela je takzvanou časosběrnou metodou.
Film Marcela získal v roce 2007 cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville.Za snímek René získala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte. Krátce se angažovala také v politice, od 9. do 26. ledna 2007 byla ministryní kultury ČR v druhé Topolánkově vládě. Na svůj post rezignovala.
Brutální šikana - ilustr. foto
Autor: Youtube.com
|
Zajímá vás, jaké jsou dnešní děti? Čtěte zde! |
Marcela, René a další filmy Heleny Třeštíkové:
Manželské etudy (1980–1987)
Deset let v životě mladého muže (1990–1999)
Řekni mi něco o sobě (1992–1998)
Ženy na přelomu tisíciletí (2000)
Marcela (2006)
Manželské etudy po dvaceti letech (2005)
René (2008)
Několik portrétů v cyklu GEN