Co musí obsahovat závěť?

● Závěť musí být vždy určitá, tedy musí být jasně stanoveno, co má kdo dostat. Neurčitá závěť by byla neplatná. Pokud začnete psát závěť, pak tam uveďte své jméno, adresa, bydliště… I osoby, které mají dědit, by měly být určeny přesně – můj syn Karel, můj vnuk Ota…

● Jestli si troufnete sepsat závěť sami a jako »překvapení « ji chcete nechatdoma v šuplíku, musí být psána celá vlastnoručně, tedy nikoli třeba na počítači a jen podepsána.

● Závěť psaná na stroji nebo počítači vyžaduje, abyste k ní měli svědky nebo ověření u notáře.

● Pokud v závěti odkazujete nemovitost, měla by se označit v případě pozemků číslem parcely a katastrálním územím. Budovy a jednotky (bytové či nebytové) číslem popisným nebo číslem jednotky, katastrálním územím a částí obce.

● Nezapomeňte označit pozemek pod budovou a také jej v závěti odkázat, včetně souvisejících pozemků (zahrada, předzahrádka) a drobných staveb, které se nezapisují do katastru nemovitostí.

Dědická daň

 

Poplatníci dědické daně jsou rozděleni do tří skupin podle příbuzenského vztahu se zůstavitelem. Příbuzenské vztahy založené osvojením jsou přitom na stejné úrovni jako ty vzniklé narozením. Zařazení do skupin dle příbuzenského vztahu:

I. příbuzní v řadě přímé (děti, rodiče, prarodiče) a manželé – od daně jsou osvobozeni.

II. příbuzní v řadě pobočné – sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, zeťové a snachy, děti manžela (nevlastní děti), rodiče manžela (tchán, tchyně), manželé rodičů (nevlastní rodiče) a osoby, které se zůstavitelem žily nejméně rok před smrtí ve společné domácnosti a které pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zůstavitele – od daně jsou osvobozeni.

III. ostatní fyzické osoby a právnické osoby – ty už musí s daní počítat. Pro představu: Z majetku do milionu se platí 7%.

Nejčastější dotazy čtenářů Blesku

Musím v závěti podělit všechny děti, musí být jejich podíl na dědictví zcela srovnatelný? Jednomu bych rád dal celý dům a pro druhého bych chtěl jen hotovost, ale ta je v řádu desítek tisíc. K. S., Kolínsko

Závěť musí respektovat zákonné podíly, to znamená, že nezletilému dítěti musí být odkázán celý zákonný podíl a zletilému dítě nejméně polovina zákonného podílu. Pokud závěť vyhovuje těmto podmínkám, dědí se podle závěti, i když by některý z dědiců dostal menší podíl na dědictví.

***

Měl jsem dceru, ale zemřela. Bude po ní automaticky dědit její syn? I. K., Praha

Ano, v případě „předemřití“ dětí zůstavitele, dědí jejich děti, popřípadě i jejich potomci.

***

Spolu s manželkou jsme si spodní patro domu rodičů zrekonstruovali za vlastní peníze a bydleli v něm. Po smrti rodičů ale dům připadl nejen mě, ale i bratrovi - a ten chce vyplatit. Jak mám docílit toho, aby se v rámci odhadu ceny nezapočítávala investice, kterou jsem udělal já při rekonstrukci? Nachodilovi, Kolín

V tomto případě se zřejmě jedná o investici do cizího majetku. V takovém případě se vaše investice do domu rodičů (v prokázané výši) bude považovat za pasivum dědictví. Bratr tedy zdědí aktivum dědictví (podíl na hodnotě domu), ale současně s tím na něj přejde i příslušný podíl na pasivech (dluzích) dědictví, to je vaše investice do domu rodičů. V průběhu dědického řízení je vždy možné uzavřít dohodu dědiců a dědit jiným způsobem, než je uvedeno.

***

Může majitel odkázat svou nemovitost i zcela cizímu člověku, pokud má vlastní rodinu? Z. D., Prachatice

Ano, ale pouze za podmínky, že nemá vlastní děti nebo své děti vydědil. Jinak by byla taková závěť neplatná v části, kdy by děti zůstavitele neobdrželi zákonný podíl.

***

Mohu jako majitel činžovního domu odkázat ne díl celého domu, ale jednu bytovou jednotku? O. P., Praha

Ano. Ale bytová jednotka musí být zapsána v katastru nemovitostí, aby byla věcí v právním smyslu.

***

Jak to bude s dědictvím družstevního bytu? T. K., Plzeň

V případě družstevnho bytu se dědí družstevní podíl. S družstevním podílem je spojeno právo nájmu družstevního bytu. Jestliže je více dědiců, musí se dohodnout, který z nich zdědí družstevní podíl. Pozor ale na to, pokud už nějaký byt dědic má. Potom může dostat od družstva výpověď – důvodem je právě to, že nájemce má více bytů.

***

Pokud zdědím dům i s hypotékou - jak postupovat, pokud už dopředu vím, že bych ji nemohl platit, protože mám nízký příjem. J. R., Beroun

Záleží na tom, zda je dědictví předlužené, jestli dluhy zůstavitele přesahují hodnotu dědictví. V případě předlužení dědictví mohou dědici uzavřít dohodu s věřiteli, že jim přenechávají dědictví na úhradu dluhů. Jestliže nedojde k této dohodě s věřiteli, potom soud nařídí likvidaci dědictví, celé dědictví se zpeněží a každý věřitel dostane podíl. Jestliže má dům větší hodnotu než je výše hypotéky, potom by se mohlo vyplatit, dědictví přijmout, dům prodat, vyplatit hypotéku a rozdíl si ponechat.

***

Jestliže jediný dědic odmítne dědictví přijmout - co se s nemovitostí stane? M. P., Česká Lípa

To je případ odůmrtě. Celé dědictví přejde na stát, který se stane vlastníkem všech věcí a odpovídá za všechny dluhy do výše hodnoty nabytého dědictví. Odmítnout dědictví lze pouze do jednoho měsíce od vyrozumění o možnosti, že můžete dědictví odmítnout. Potom již nelze dědictví odmítnout. Odmítnout lze jen celé dědictví.

***

Jak se postupuje, pokud je dědic neplnoletý. Š. O., Liberec

Dědit může i nezletilé dítě. Dědit dokonce může i dítě dosud nenarozené, pokud se potom narodí živé. Dítě zastupuje zákonný zástupce (rodič) nebo soud ustanoví nezletilému dítěti opatrovníka, který dítě zastupuje v dědickém řízení.