Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Při útoku povstalců u Kábulu zemřel voják mise NATO a 8 civilistů

Autor: ČTK - 
8. srpna 2015
11:16

Při útoku islámských radikálů na základnu mise Severoatlantické aliance (NATO) u Kábulu zemřel v pátek večer jeden z příslušníků zahraničních jednotek a osm civilistů pracujících pro NATO, informovala aliance. Všichni čeští vojáci působící v Afghánistánu jsou v pořádku, řekl ČTK mluvčí armády Jan Šulc. Série útoků proti afghánské policii, armádě a vojákům NATO si v pátek vyžádala nejméně 50 obětí, Kábul tak zažil nejkrvavější den za několik let.

Nová vlna násilí znamená další ránu snahám nastolit v Afghánistánu mír. Páteční útoky byly první od minulého týdne, kdy se novým vůdcem radikálního hnutí Taliban stal Muhammad Mansúr. Do čela hnutí se postavil poté, co vyšlo najevo, že předchozí vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar je po smrti.

Kábul je často dějištěm násilností, za nimiž stojí Taliban a další povstalecké skupiny, které se snaží destabilizovat křehkou vládu prezidenta Ašrafa Ghaního.

Nicméně páteční útoky, kdy ve čtvrti obývané civilisty vybuchla masivní nálož nastražená v nákladním autě a kdy na policejní akademii zaútočil sebevražedný atentátník, jsou nebývale velké a někteří analytici je dávají do souvislosti s mocenskými spory uvnitř Talibanu po nástupu Mansúra.

Tato skupina se přihlásila k útoku na policejní akademii, při kterém podle dnešního sdělení ministerstva vnitra zahynulo či bylo zraněno nejméně 40 lidí z řad kadetů i civilistů.

Mansúr, který byl dříve považován za otevřeného vůči mírovým jednáním, slíbil, že bude v povstání proti vládě pokračovat. Podle analytika Thomase Ruttiga je možné, že Mansúr prostřednictvím pátečních útoků dává vládě i řadovým bojovníkům Talibanu najevo své odhodlání.

Během nočních bojů u základny NATO u kábulského letiště přišel o život jeden voják aliance a osm civilistů pracujících pro alianci. Aliance nezveřejnila, z jaké země tyto oběti pocházejí. V případě vojáka jde o druhé úmrtí člena aliančních jednotek od konce loňského roku, kdy skončila bojová mise NATO v Afghánistánu a kdy většina zahraničních vojáků z této země odešla.

Při pátečním útoku na základnu, kterou využívají americké speciální síly, zemřeli i dva radikálové, uvedl mluvčí mise. Podle agentury Reuters se k odpovědnosti za něj přihlásil Taliban.

K 2. červenci letošního roku sloužilo v Afghánistánu zhruba 280 českých vojáků.

Konflikt mezi vládou podporovanou Západem a Talibanem po odchodu aliančních jednotek zesílil. Podle údajů OSN si násilí v Afghánistánu za letošní první pololetí vyžádalo asi 5000 obětí z řad civilistů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi