Grossův majetek: Tyto investice zničily jeho politickou kariéru!

Autor: Vera Renovica, zrk - 
17. dubna 2015
05:30

Koupil superbyt, neuměl vysvětlit, kde na to vzal, nakonec musel z politiky odejít. Zesnulý expremiér Stanislav Gross ale nakupoval a investoval až do samého konce. Z čeho přesně? To už nám nevysvětlí…

Byt na Barrandově: Jeho nejhorší investice
Byt v tomhle domě ho stál kariéru i pověst.

Na tehdejšího premiéra Stanislava Grosse praskla roku 2005 nepříjemná věc – novináři odhalili, že si koupil na pražském Barrandově byt za 4,3 milionu korun. Do bytu ještě nechal vsadit bazén za nejméně 750 tisíc korun. Dohromady šlo o peníze, které vzhledem ke své kariéře v politice a příjmům prostě mít nemohl. Gross přišel s příběhem, že mu 1,2 milionu půjčil dnes již legendární »strýček Vik«. Ale ouha! I on přiznal, že na to neměl a že si na půjčku musel půjčit. Ve finále se ke sponzorování bydla rodiny Grossových přihlásil bývalý novinář Rostislav Rod, aby pak směnku prodal za 900 tisíc a ta byla následně spálena – aby se neprodlužoval hon na premiéra, který se zatím bránil všemi prostředky.

Chtěl žalovat média, která o kauze informovala, říkal, že na něho mají spadeno jakési vlivové skupiny a snaží se ho zbavit. Ve Sněmovně pak přednesl hojně citovaný a parodovaný proslov, ve kterém si v podstatě sám dal přízvisko »křišťálově čistý«. Politický tlak, aby to vysvětlil tak nějak křišťálověji, ho ale dostal do kolen a téhož roku sám odešel z politiky. Jak to dopadlo s bytem 4+1, který za to asi vážně nestál? Prodal ho před 3 lety za 6 milionů korun členovi své domovské strany, ČSSD. Výhra to ale nebyla – rozdíl mezi cenou koupě a prodeje sotva pokryl inflaci. Paradoxně tak jde o nejnevýhodnější investici, kterou Gross v životě udělal.

Dům na Proseku: Čistota na prodej
Z tohohle a okolních domů chtěla Grossová mít bytový komplex.

Jen co začala kauza barrandovského bytu, hned se provalil další »špek«. Grossova manželka Šárka, respektive její firma, koupila obytný dům na pražském Proseku za takřka 6 milionů korun. Okolní domy pak skoupila kamarádka Grossové Libuše Barková (proslulá tím, že v jednom z jejích domů v Nuslích sídlil nevěstinec a že se znala s kmotrem Mrázkem). Chtěly ze všeho dohromady vybudovat luxusní bytový komplex. Grossová podobně jako její manžel trvala na »čistotě« své investice. Na dům si vzala bankovní půjčku. O pár měsíců později se ale dům prodal v dražbě za 6,3 milionu korun.

Akcie Moravia Energo: Čáry máry fuk, mám 90 milionů

Nejmladší premiér v historii České republiky, který neměl žádné finanční vzdělání. A před osmi lety se najednou projevil jako geniální obchodník s akciemi. Přišlo se totiž na to, že získal 31 procent firmy Moravia Energo. Koupil je za zhruba 20 milionů korun od bývalého náměstka ministra průmyslu a peníze si půjčil. Vše »otočil« přes firmu Arca Capital Bohemia, které pak svůj podíl prodal za 110 milionů korun. Zisk? 90 milionů. Podezření, že šlo o kalkul, kdy takto Gross vypral peníze získané v politice, se však nikdy oficiálně nepotvrdilo.

Byt na Floridě: Sláva nazdar výletům
Hidden Bay na Floridě: Pro boháče náhrada chalupy.

Další luxusní nemovitost na obzoru: Roku 2008 se zjistilo, že kapsa rodiny Grossových je pořádně napěchovaná bůhví čím. To když Šárka Grossová koupila byt na Floridě v luxusní čtvrti Aventura v zátoce Hidden Bay. Barevný bytový objekt obsahuje bazén, lázně, posilovnu či tenisový kurt. V posledních letech už tam kvůli Grossově nemoci na dovolenou letěly pouze manželka a dcery. Užívat si sluníčka, anonymity a také pilovat angličtinu. Cena téhle »jazykové dovolené«? 13 milionů korun. A opět investice, která se spíše nevyplatila. Tržní hodnota bytu totiž podle místního katastru v průběhu let klesla pod polovinu.

Dům ve Slivenci: Luxus, ve kterém zemřel

Ve stejnou dobu, jako koupili Grossovi byt na Floridě, investovali také do vysněného rodinného domku v Praze-Slivenci a ten je stál zhruba 14 milionů korun. Rekonstrukce, která trvala několik let, z něho ale udělala polohaciendu s odhadovanou hodnotou 40 milionů. Právě v tomto domě prožila rodina Grossových nejšťastnější a také nejsmutnější chvíle. Z jeho vnitřku se totiž posledních několik měsíců Gross zřejmě nehnul a pod neustálým dohledem pečovatelů zde také naposledy vydechl.

Restaurace v Hlubočepích: Jen co vydělal, hned utrácel
Grossovy zajímaly i restaurační služby.

Roku 2010 se přišlo na to, že Grossovy zajímají také restaurační služby. Tehdy koupili za 21 milionů luxusně zrekonstruovaný statek v pražských Hlubočepích nedaleko Prokopského údolí. Jeho součástí je také restaurace Černý kohout. Dnes v katastru adresa figuruje jen u manželky Šárky. Původně se restaurace otevírala pouze na objednávku, dnes už se v ní za lidové ceny nají každý.

Byt na Smíchově: Kancelář za miliony
Zvenčí nic moc, uvnitř Grossova advokátní kancelář.

A kde Gross investoval naposledy? Na pražském Smíchově, kde koupil byt o devadesáti metrech čtverečních za necelých 5 milionů korun. S manželkou si na něj vzali hypotéku a Gross tam pracoval ve vlastní advokátní kanceláři. Ke konci života se tak osamostatnil. Právě zde vznikly první fotografie Blesku dokládající, že je na tom zdravotně špatně.

Další videa
Články odjinud