Karibská stopa v případu Janoušek: Jdou po něm i Američani a Britové!
Lobbista Roman Janoušek neleží v žaludku jen českým kriminalistům. Podle informátora Blesku hnul žlučí i vládě Velké Británie a jejím americkým spojencům. Ti prý dokonce poskytli české policii rozsáhlou pomoc. O co v tzv. karibské stopě vlastně jde?
Blesk ve čtvrtek zveřejnil informace muže z policejních kruhů, který okolnosti razie zná. Tvrdí, že Čechům pomáhali Američané, protože Janoušek má údajně prsty v obrovské korupci na karibském souostroví Turks a Caicos. Čeští a slovenští podnikatelé tam chtěli postavit hotelový komplex za dvanáct miliard korun.
Silný nepřítel
Turks a Caicos je zámořským územím Velké Británie, mělo ale vlastní vládu. Ta kvůli korupci padla, správu převzali Britové a k ostrovu poslali válečnou loď. Zároveň požádali o pomoc při vyšetřování kauzy spojence – Američany. Ti teď jdou podle našeho informátora po krku Janouškovi, který se měl na projektu komplexu podílet. Snad mu část měla dokonce patřit.
Oficiálně se ale kauza týká slovenského multimiliardáře Maria Hoffmanna, se kterým se Janoušek zná ze sportovních akcí pořádaných česko-slovenskou finanční skupinou J&T.
Jak korupce probíhala
Podnikatelům se podařilo dostat k vládě karibského souostrovi, konkrétně k premiérovi Michaelu Misickovi. Získali 600 hektarů půdy do vlastnictví nebo nájmu na 99 let, a to za podezřele směšnou cenu. Podle MF Dnes přepravovali Misicka po světě soukromým letadlem. Byl dokonce i v Praze na zápase fotbalové Sparty. Sešel se tu s šéfy J&T, která měla projekt financovat. J&T Banka pak Misickovi poskytla půjčku 120 milionů korun.
Misick ji ale nesplácel, vše utratil za luxusní jachty, auta a nemovitosti. Velká Británie se nakonec rozhodla jednat. Odvolala Misicka z funkce a zavedla přímou britskou vládu. Misick uprchl, později byl zatčen v Brazílii. Britové se následně s Hoffmannem dohodli na tom, že vrátí pozemky výměnou za to, že na něj budou nahlížet jako na čistého.