Nejhorší den Nečasovy vlády: Premiér by měl odstoupit, shodují se politologové

Autor: simao, ČTK - 
13. 6. 2013
17:23

Premiér Nečas přerušil mlčení a vystoupil na brífinku v úřadu vlády, kde se zatýkalo. Podle politologů by měl však přesto Petr Nečas odstoupit funkce, minimálně do vyřešení kauz.

Premiér Petr Nečas by měl převzít politickou odpovědnost a odstoupit z funkce. Myslí si to politolog Jan Outlý. Policie nad ránem zasahovala na Úřadu vlády. Zadržela mimo jiné ředitelku premiérova kabinetu Jana Nagyovou. Podle Outlého by měl předseda vlády odstoupit, aby nediskreditoval svůj úřad a Českou republiku v zahraničí.

"V západních zemích se politici v podobných případech stahují z funkcí, minimálně do vyřešení kauz," řekl politolog Petr Just. "Pokud se ukáže, že v souvislosti s činností na úřadu vlády je jeho asistentka zatčena, tak tam není o čem mluvit a premiér musí odpovědnost převzít," řekl Outlý.

I kdyby se později ukázalo, že je Nagyová nevinná, měla by být podle něj v případě vysoce postavených politiků uznávána presumpce viny. "Aby nediskreditoval premiérský úřad a ČR v zahraničí, tak by z té funkce odstoupit měl," uvedl Outlý.

Podle Justa vyvozují politici v západních zemích odpovědnost z podobných kauz rychleji, než jejich čeští kolegové. "Na západě je dopad na politickou sféru razantnější a všichni, kteří jsou dotčeni těmito věcmi, minimálně do vyřešení těchto případů se z funkcí stahují," řekl. 

Podle Outlého by "nejčistším" řešením nastalé situace byly předčasné volby. "Technicky i politicky vzato je to podle mě jediná cesta," řekl. Just upozornil, že to, jestli se uskuteční předčasné volby, bude záviset především na vládní straně TOP 09. "Protože lze vyhlásit volby samorozpuštěním Sněmovny a celá opozice asi bude pro vyhlášení předčasných voleb, tak TOP 09 by mohla být tím, kdo může rozhodnout a bude mít potřebné hlasy pro vyvolání předčasných voleb," upřesnil Just.

Na Úřadu vlády v noci na čtvrtek po jednání kabinetu zasahovalo komando Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové ale operovali i na dalších místech včetně ministerstva obrany. Policie podle médií zadržela bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, někdejšího poslance a ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) či ředitelku premiérova kabinetu Nagyovou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

krupan10 ( 14. června 2013 11:54 )

tohle všechno je jejich dílo, Kalouska a debila s čírem, jejich rozkrádačky se ale nikdy nebudou vyšetřovat. Alespoň vidíš Nečasi, pořád jsi lezl Kalouskovi do ř.iti, lepil jsi to za podpory nelagitimní strany a už tě zlikvidoval.

krupan10 ( 14. června 2013 11:48 )

máte pravdu, za vším stojí Kalousek a grázl s čírem

nynule ( 14. června 2013 10:12 )

myslím jako na nákladech, o platu a odměnách nemluvím. No, i kdyby premier neměl soukromé vazby na nagyovou, odstoupit by měl a měla by to být jeho první reakce. Na to politology nepotřebujeme. Všichni to víme, všem je nám z toho hnusu špatně, jen pan Nečas nevidí důvod, a vlastně ani není síla, která by ho odstřelila. Už jen za tenhle postoj, by si neměl v politice škrtnout, protože ten ukazuje, jak morálně pokřivenej člověk to je.

nynule ( 14. června 2013 10:08 )

se mýlíte, Nagyjka Nečase nestojí ani korunu, to všechno cáluje úřad vlády, tedy my všichni.Dost mne pobavil zátah v bytě, kde ona nebydlí, od začátku totiž obývá byt v paláci, který má úřad vlády pro ubytování zahraničních delegací a návštěv. O tom, co a za kolik si nechala vybavit, nemá cenu diskutovat, ale to, že jí vaří kuchaři a jídlo se jí vozí třeba 3x, když ho "reklamuje", že i dětem svačinu připravují kuchaři, že si dává proplácet i tampóny....a když odmítla účetní ÚV proplatit nějakou manikůru či kadeřníka za skoro 10 tis. s tím, že se to nedá obhájit, tak letěla na hodinu a stačí se jen podívat, kolik lidí od nástupu téhle pané ředitelky bylo odejit či přímo vyhozeno, jen já vím o 33 a vesměs vše to byly účetní nebo členové sekretariátu.Zavříje te až zčernají všechny, včetně kontrolorů, kteří dělali kontrolu na UV a ututlali to. Typuju, že nás ta ženská stála ročně kolem 12 milionů.

frantiskacejkova ( 13. června 2013 23:14 )

Čest práci. Mezi čtenáři se právě šíří ojedinělá metoda, jak vydělat peníze - jak pro ženy, tak pro pány!! Já si takto přivydělávám již od května a penízky přibývají!! Milionářku to ze mě sice neudělá, ale když to jde, tak mám radost ze snadno vydělaných kaček!! Kdyžtak mrkněte na Peterblog.wz.sk

Zobrazit celou diskusi
Další videa