Mohutný ruský útok na Ukrajinu: Kyjev pod palbou, 4 mrtví a exploze

Autor: ČTK, simao - 
14. listopadu 2025
14:03

Ruské útoky zabily v noci na dnešek v Kyjevě čtyři lidi. Na platformě Telegram to uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Dalších 29 lidí ruský vzdušný úder podle něj zranil, a to včetně dětí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informuje o čtyřech mrtvých a desítkách zraněných. Rusové při útoku na Ukrajinu podle něj použili zhruba 430 dronů a dvě desítky střel.

O začátku ruských úderů na Kyjev informoval před 1:00 místního času (0:00 SEČ) starosta Kyjeva Vitalij Kličko, podle něhož je poškozena i řada obytných budov. V Desňanské čtvrti zemřeli čtyři lidé, uvedl Kličko a upozornil, že v troskách se stále ještě mohou lidé nacházet.

V Kyjevě se ocitla pod útokem téměř každá městská čtvrt, napsala s odvoláním na Klička agentura AFP. Poničené či ohněm zachvácené budovy byly hlášeny v osmi z deseti kyjevských čtvrtí.

„Byl to záměrně vykalkulovaný útok, jehož cílem bylo způsobit maximální škody lidem a civilní infrastruktuře,“ uvedl na síti X prezident Zelenskyj, který dříve informoval o 430 dronech a 18 střelách vyslaných Ruskem.

Exploze v Kyjevě (14.11.2025) Exploze v Kyjevě (14.11.2025) | ČTK

„Ázerbájdžánské velvyslanectví bylo zasaženo troskami střely Iskander,“ napsal dále. Mezi zraněnými jsou podle něj děti a těhotná žena. „Ukrajina reaguje na tyto údery silou dlouhého doletu a svět musí tyto útoky proti životu zastavit sankcemi,“ dodal.

Ruské údery poškodily také vodovodní, teplárenské a energetické sítě. V několika čtvrtích byla poškozena zdravotnická zařízení, uvedl Kličko. V Darnycké čtvrti dopadly úlomky střely či dronu do areálu školy. Střely a drony cílily na kritickou infrastrukturu ve městě, uvedl šéf vojenské správy Kyjevské oblasti Mykola Kalašnik podle agentury Reuters.

Ukrajinské ministerstvo energetiky uvedlo, že ruské noční útoky na energetická zařízení přerušily dodávky elektřiny v částech Kyjevské, Oděské a Doněcké oblasti.

Ukrajinské letectvo později na Telegramu uvedlo, že Rusové v noci vyslali na Ukrajinu 430 dronů a 19 střel včetně tří střel Kinžal a jedné protilodní střely Cirkon (Zirkon).

Hlavním cílem úderu byl podle něj Kyjev a zasažena byla také Kyjevská, Charkovská, Oděská, Poltavská a Čerkaská oblast. Protivzdušná obrana zlikvidovala 405 dronů a 14 střel, uvedly ukrajinské vzdušné síly, které bez bližších podrobností informují také o zásazích 23 dronů a neupřesněného počtu střel na 13 místech.

„Útok pokračuje, ve vzdušném prostoru jsou nové skupiny nepřátelských dronů,“ dodalo letectvo. Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax oznámilo provedení rozsáhlého útoku na ukrajinský vojenskoprůmyslový komplex a energetickou infrastrukturu.

Následky ruského útoku na Kyjev (14. 11. 2025) Následky ruského útoku na Kyjev (14. 11. 2025) | ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Přes dvě stovky ukajinských dronů v Rusku

Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo sestřel 216 ukrajinských dronů nad deseti ruskými regiony, Černým mořem a anektovaným poloostrovem Krym. Rusko obvykle neinformuje o celkovém rozsahu ukrajinského útoku, ale pouze o sestřelených dronech. Ruský resort obrany nehlásí ani případné škody. Regionální činitelé zpravidla informují o určitých škodách nebo případně o zraněných či zabitých civilistech.

Při ukrajinském dronovém útoku na ruský černomořský přístav Novorossijsk byl poškozen ropný sklad, kotvící loď a bytové domy, píše Reuters s odvoláním na úřady Krasnodarského kraje.

Později s odvoláním na své zdroje z oboru agentura napsala, že společnost Transněft po ukrajinském dronovém útoku zastavila dodávky ropy do Novorossijsku, přes který prochází část exportu ruské ropy. Ruské ministerstvo nad Krasnodarským krajem, kde leží i Novorossijsk, hlásilo sestřelení 66 dronů.

Úřady Saratovské oblasti podle Reuters mezitím informovaly o poškození civilní infrastruktury při dronovém útoku a gubernátor Volgogradské oblasti sdělil, že protivzdušná obrana odrazila noční útok na energetickou infrastrukturu.

15:05
Dnes

Ruské útoky zabily v noci na dnešek v Kyjevě šest lidí. Na platformě Telegram to uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Další tři desítky lidí ruský vzdušný úder podle něj zranil, a to včetně dětí. Rusové při útoku na Ukrajinu podle ukrajinského prezidenta použili zhruba 430 dronů a dvě desítky střel. Ruské ministerstvo obrany ráno informovalo o nočním sestřelení 216 ukrajinských dronů. Agentura Reuters píše, že ruský černomořský přístav Novorossijsk po útoku ukrajinského dronu zastavil vývoz ropy.

15:03
Dnes

Několik studentů v Popradu opustilo přednášku slovenského premiéra Roberta Fica poté, co jim řekl, aby šli bojovat na Ukrajinu, když podporují válku. Informuje o tom Denník N. Podle serveru Aktuality přednášecí místnost opustily zhruba tři desítky studentů. Ministerský předseda sám na facebooku napsal, že v Popradě diskutuje o mezinárodních vztazích a s posluchači má i rozdílné názory.

13:19
Dnes

Prezident Petr Pavel bude v Praze s polským prezidentem Karolem Nawrockým hovořit o ruské agresi proti Ukrajině i spolupráci v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). Novinářům to dnes sdělila Kancelář prezidenta republiky (KPR). Polská hlava státu přijede do Česka 24. listopadu na svou první návštěvu po nástupu do funkce, prezidenta na cestě doprovodí manželka Marta. U příležitosti návštěvy Nawrocki promluví na Univerzitě Karlově, tématem přednášky bude střední Evropa.

Nawrocki se podle dřívějších informací polské tiskové agentury PAP sejde i s pravděpodobným příštím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Pavel ho přijme dopoledne.

Zobrazit celý online

Video  Ruský útok na Kyjev  - X Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa