Kývnou Rusové na příměří? Mají jen dvě možnosti, říká Landovský pro Blesk
Úterní jednání Američanů s Ukrajinci v saúdskoarabské Džiddě přineslo naději. Vyjednavači se dohodli na 30denním úplném klidu zbraní, z kterého má vzejít „trvalý mír“. Je důvod k optimismu? A zvedne Moskva vhozenou rukavici? O tom se Blesk bavil s Jakubem Landovským, bývalým českým velvyslancem při NATO a ředitelem Aspen Institute Central Europe.
Jak vnímáte výsledky jednání mezi Američany a Ukrajinci v Džiddě? Zavdávají k optimismu?
„Já výsledky jednání vždy považuji za obrovský úspěch. Evropa vždy tvrdila, že Ukrajina musí být součástí jednání, Ukrajinci souhlasili s návrhem na třicetidenní příměří. A teď je důležité, jak zareagují Rusové. Sdílím mírný optimismus, zejména proto, že Američané vrátili Ukrajině přímou zpravodajskou podporu, která je největší výhodou, kterou Spojené státy Ukrajině poskytují. A z mých zdrojů na Ukrajině vím, že je to přivítáno s velkým nadšením. A nyní se ukáže, kdo to myslí s tím příměřím vážně a kdo třeba tomu míru úplně nepřeje.“
Mluví se o míči na straně Moskvy, jak se ta může zachovat?
„Dvěma způsoby. Buďto začne jednat, anebo bude se snažit na tom bojišti dál pokračovat v destrukci Ukrajiny a ve válce. Ale bude si potom muset dobře rozmyslet, zdali chce jít proti vůli Spojených států, které mají zájem o brzké ukončení konfliktu.“
A čím by Washington mohl na Moskvu zatlačit?
„No, velmi silným tlakem v oblasti hospodářské, v oblasti sankcí, cel. Dohoda o clech patří do repertoáru nového amerického prezidenta, možná daleko více než zahraniční intervence a přímá vojenská akce. Ruská ekonomika nepatří k těm nejsilnějším, rozhodně Rusko je závislé na vývozech a myslím, že tam bude směřovat případný americký tlak v momentě, kdy nebude vůle se dohodnout na příměří.“
Mluví se také o tom, že by v nějaké dohledné době mohlo dojít na setkání Putina s Trumpem. Pokud by k tomu došlo, budou už na to setkání podmínky dohodnuty, nebo se teprve budou péct?
„Jako diplomat jsem si téměř jistý, že pokud nebude skutečně na stole výsledek - nemusí být kompletní, ale výsledek - tak se prezidenti nesejdou. Dodám ještě, že jsem rád za to, že Ukrajina, řekněme, napravila ukrajinsko - americké vztahy, jsem rád, že Spojené státy takhle rychle uspořádaly to bilaterální jednání s Ukrajinou, které přineslo konkrétní výsledek. A jsem mírný optimista v tom, že dnes je šance na skutečné příměří. A jsem trochu smutný z toho, že u toho Evropa není, a doufám, že naše kroky, ne naše slova, povedou v budoucnu k tomu, že Evropa bude u všech jednáních o míru, který se Evropy přímo týká.“