Danko v Moskvě jednal s Lavrovem. „Dělají nám ostudu,“ pění opozice a chce odvolat Ficovu vládu

Autor: ČTK, Mii - 
14. ledna 2025
18:58

Slovenská parlamentní delegace dnes pokračovala ve sporné návštěvě Moskvy. Místopředseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko a další místopředseda Tibor Gašpar se sešli se šéfkou horní komory ruského parlamentu Valetinou Matvijenkovou. Danka přijal také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Už před Vánoci byl v Moskvě slovenský premiér Robert Fico, který jednal dokonce s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle slovenské opozice jde o ostudu a chce navrhnout hlasování o odvolání Ficovy vlády.

O válce na Ukrajině nebo hospodářské a obchodní spolupráci mluvil Danko s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle agentury TASS Lavrov Dankovi „vysvětlil základní příčiny konfliktu“. Šéf ruské diplomacie zdůraznil, jak je kontraproduktivní, že západní spojenci „posilují kyjevský režim dodávkami zbraní“.

Podle šéfky Rady federace Matvijenkové je Slovensko jedním z mála suverénních evropských států s nacionálně orientovaným lídrem, „který hájí své národní zájmy a zároveň je členem EU a NATO“. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu dodala, že v této souvislosti pro Slovensko samozřejmě existují určitá omezení a povinnosti.

Danko spolu s Gašparem a dalšími poslanci přiletěl do Moskvy v neděli. Delegace v Rusku zůstane tři dny a do Bratislavy se vrátí 15. ledna, napsal TASS. Dodal, že podle slovenské agentury TASR chtějí zákonodárci jednat o pokračování dodávek ruského plynu a o perspektivách míru na Ukrajině.

Opozice se proti Ficově vládě spojila

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica a vláda maďarského premiéra Viktora Orbána jsou v EU jediné, které udržují kontakty s vrcholnými ruskými představiteli. Maďarsko odmítá Ukrajinu vojensky podporovat od samého začátku konfliktu. Fico před Vánoci jednal i přímo s Putinem.

Nejen s cestami do Ruska má problém slovenská opozice. Dnes uvedla, že navrhne ve sněmovně vyslovení nedůvěry Ficově kabinetu. Na společné tiskové konferenci lídrů opozičních stran to řekl šéf hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka. Opozice však nemá ve sněmovně dostatek hlasů na odvolání vlády.

„Slovensko se propadá. Jsme chudší než drtivá většina jiných evropských států. Máme horší zdravotnictví, horší vzdělání, horší infrastrukturu. Je to zodpovědnost Roberta Fica,“ uvedl Šimečka, který také kritizoval právě schůzku Fica s Putinem. Podle opozice premiér selhává při vládnutí a v zahraničí dělá Slovensku ostudu.

Snaha odvolat Fica spojila slovenskou opozici, jejíž část rozdělily spory z doby dřívějšího společného vládnutí. „Stojíme zde jako celá opozice zastoupená v parlamentu. Není to samozřejmost, protože naše strany jsou v mnohém odlišné, jsou to konzervativnější, liberálnější, ty, co vládly, i ty, co nevládly,“ řekl Šimečka.

9:34
Dnes

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d’affaires v Moskvě a pohrozilo odvetou.

Brit musí do dvou týdnů opustit zemi, sdělilo ruské ministerstvo zahraničí. „V případě, že Londýn přistoupí k eskalaci situace, ruská strana odpoví rozhodnou, zrcadlovou odvetou,“ varovalo.

Vyhoštění se odehrává v době silného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské válce proti Ukrajině, připomněla agentura AFP. Loni Rusko vyhostilo diplomaty také z Moldavska, Rumunska a Rakouska.

6:57
Dnes

Ruské síly za první polovinu ledna dobyly přes 300 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Dnes to podle agentury Reuters oznámil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. 

Gerasimov už dříve uvedl, že Rusko v loňském roce ovládlo 6640 čtverečních kilometrů Ukrajiny. Pro srovnání, český Kraj Vysočina má rozlohu 6796 kilometrů čtverečních.

6:09
Dnes

Český ministr zahraničí Petr Macinka ocenil ukrajinské inovace v obranném sektoru a zmínil možnou spolupráci Česka s Ukrajinou v oblasti ochrany proti dronům. Macinka to řekl agentuře Ukrinform, která rozhovor ve středu zveřejnila.

Zobrazit celý online

Video  Zeman o Ficově účasti oslavách konce války v Moskvě: Sám bych účast zvažoval.  - Vera Renovica, Daniel Kristl/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa