Putin opět hrozí: „Bojová raketa jde do sériové výroby, máme jich dost.“ A reakce Kyjeva
Raketa Orešnik (Líska), kterou Rusko ve čtvrtek zaútočilo na ukrajinské město Dnipro, jde do sériové výroby. Dnes to podle agentury TASS oznámil ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého má země již nyní zásobu těchto střel. Šéf Kremlu zdůraznil, že raketu podobného typu žádná jiná země nemá a že ji nelze sestřelit. Raketa Orešnik, kterou Rusko použilo na Ukrajině, jde do sériové výroby, oznámil podle agentury TASS Putin.
Zelenskyj dnes ve večerním projevu řekl, že svět musí na použití ruské rakety vážně odpovědět, aby se Putin zdráhal konflikt rozšířit a aby pocítil jasné důsledky svých kroků. Dodal, že použití cizí země k vyzkoušení nové zbraně k šíření teroru je mezinárodní zločin.
„Proti takovéto střele neexistuje na světě žádný prostředek k jejímu zachycení,„ řekl Putin s tím, že Rusko bude pokračovat v testování tohoto systému. „A to i v bojových podmínkách v závislosti na ohrožení,“ uvedl.
Raketu označil Putin za skvělou práci domácí školy raketového inženýrství a zdůraznil, že to není modernizace staršího sovětského systému, ale zcela nová zbraň. Rakety, jako je Orešnik, jsou podle prezidenta klíčové pro zajištění ruské bezpečnosti a územní celistvosti. Řekl také, že to není zbraň hromadného ničení, ale vysoce přesná střela.
Útok na Astrachaň
Rusko ve čtvrtek zaútočilo na Dnipro raketou, jejíž let od startu z Astrachaňské oblasti na pobřeží Kaspického moře trval až do dopadu 15 minut. Raketa byla vyzbrojena šesti bojovými hlavicemi, jejichž rychlost v koncové fázi více než jedenáctkrát překračovala rychlost zvuku. Každá z hlavic byla vybavena šesti kusy submunice. Uvedla to dnes na sociální síti ukrajinská vojenská rozvědka HUR.
Současně vypočítala ruské konstrukční kanceláře a podniky zapojené do vývoje a výroby rakety, kterou označila za mobilní systém Kedr (Cedr). Ta byla podle HUR vyzkoušená na vojenské střelnici Kapu“stin Jar loni v říjnu a letos v červnu.
„Za každý válečný zločin spáchaný na ukrajinském lidu přijde spravedlivá odplata,“ zdůraznila rozvědka.
Héloïse Fayetová z francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI) řekla agentuře AFP, že je zarážející nesoulad mezi dosahem střely a vzdáleností od cíle. Raketu s dosahem asi 5500 kilometrů odpálili Rusové z Astrachaňské oblasti, která leží na pobřeží Kaspického moře. Jako místo startu server RBK Ukrajina zmiňuje konkrétně vojenskou střelnici Kapustin Jar, která je od Dnipra vzdálena asi 800 kilometrů. Vzhledem k relativně blízké poloze některá média uvádějí, že raketa vůbec neopustila atmosféru. Let trval až do dopadu 15 minut.
Experti se shodují, že raketou vyslalo Rusko signál Ukrajině a jejím západním podporovatelům. S tím podle estonské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice souhlasí také estonské ministerstvo obrany. „Teprve uvidíme, zda bude následovat použití něčeho podobného, ale byl to spíše politický vzkaz, protože mezikontinentální balistické rakety jsou výrazně dražší než zbraňové systémy používané na denní bázi,“ řekl Gert Kaju, který má na ministerstvu na starosti obranné kapacity.
Nejmenovaný americký činitel podle Reuters zpochybnil Putinův výrok o dostatečné zásobě raket Orešnik. Poznamenal, že je to experimentální zbraň, takže Rusko bude mít jen omezený počet kusů, což neumožní jejich pravidelné nasazení na bojišti.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek večer tvrdil, že v reakci na použití amerických raket ATACMS a britských střel Storm Shadow ukrajinskými silami k útokům na ruské území odpálila ruská armáda proti Ukrajině jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska). Uvedl, že tyto rakety, dosahující více než desetinásobku rychlosti zvuku, nedokážou sestřelit ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě, a varoval, že Moskva by tyto prostředky mohla použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby jimi dodané střely vypouštěli na Rusko.
Terčem ruské rakety byl podle médií ukrajinský podnik na výrobu raket Južmaš v Dnipru.
Putinovo prohlášení následovalo několik hodin poté, co ukrajinské letectvo tvrdilo, že Rusko během noci odpálilo mezikontinentální balistickou raketu na ukrajinské město Dnipro. Podle západních expertů ale ruská armáda zaútočila raketou středního doletu.
Kvůli použití jedné z nejnovějších ruských raket se v příštím týdnu sejdou zástupci Severoatlantické aliance a Ukrajiny. Jednání v Bruselu se podle agentury AFP uskuteční na úrovni velvyslanců.