Konec války do konce roku? Zelenskyj kalkuluje s mírovým summitem a tlakem spojenců na Putina
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si je vědom nedostatku dobrých vyhlídek na frontě a čelí riziku, že ubude vojenské pomoci od některých spojenců. Proto pracuje na plánu, jak ukončit válku ještě na podzim; spoléhá na mezinárodní tlak na Rusko.
„Tento plán jsem postavil na předpokladu, že může být realizován díky našim partnerům, nikoliv díky vůli či nevoli Ruské federace,“ řekl podle agentury EFE ukrajinský prezident v rozhovoru minulý týden. A to několik dní předtím, než prohlásil, že válka může skončit letos na podzim, pokud spojenci Ukrajiny vyvinou dostatečný tlak na Kreml, aby Kyjevu nabídl další vojenskou podporu.
Jak Zelenskyj ohlásil ve svém nedělním projevu k národu, podrobnosti „plánu na vítězství“ prozradil delegaci amerického Kongresu, s níž se setkal tento víkend na ekonomickém fóru, kterého se zúčastnil v Itálii.
Volodymyr Zelenskyj o tomto „plánu vítězství“ poprvé hovořil 27. srpna, kdy vysvětlil, že tento dokument hodlá předložit současnému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi i oběma jeho potenciálním nástupcům – Donaldu Trumpovi a Kamale Harrisové. „Hlavním bodem tohoto plánu je donutit Rusko k ukončení války,“ řekl ukrajinský prezident.
Klíčový je Kursk
Jednou z hlavních pák bude podle něj úspěch ukrajinské operace v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev měsíc po zahájení přeshraniční ofenzivy ovládá přibližně 1 300 km2.
Kromě možnosti výměny okupovaných území mezi Kyjevem a Moskvou má plán i ekonomický aspekt a návrhy na roli Kyjeva v mezinárodní bezpečnostní architektuře, vysvětluje Zelenskyj. Čtvrtý pilíř dokumentu podrobně popisuje opatření, která mají být přijata k zastavení ruské vojenské agrese proti Ukrajině.
Souběžně s představením tohoto plánu partnerům se Kyjev chystá do konce roku uspořádat druhý mírový summit. Na rozdíl od prvního ročníku této akce, který se konal v červnu ve Švýcarsku bez ruské účasti, plánuje pozvat i Moskvu.
Z prohlášení Zelenského a dalších ukrajinských představitelů je zřejmé, že cílem tohoto druhého setkání je, aby co nejvíce zemí vyvinulo tlak na Rusko, ať přijme mír za podmínek, které Kyjev navrhuje. Účinnost tohoto tlaku závisí do značné míry na postoji, který zaujmou mocnosti blízké Rusku, zejména Čína a Indie. „Kyjev se jim usilovně dvoří, ale zatím nebyly ochotny využít svého vlivu na Moskvu k tomu, aby donutily Rusko k úplnému nebo částečnému stažení z Ukrajiny, jak požaduje Zelenskyj,“ píše EFE.
Chystaná mírová jednání probíral Zelenskyj minulý týden i v Německu s kancléřem Olafem Scholzem. „Debatovali jsme o tom, jak uvést v život mírový plán, a také o přípravách na druhý mírový summit,“ napsal Zelenskyj na síti X. „Velmi oceňuji naše sdílené úsilí, abychom se přiblížili ke spravedlivému míru.“