První detaily o munici pro Ukrajinu: Česko se zapojí částkou 865 milionů, řekl Fiala

Aktualizováno -
27. června 2024
13:06
Autor: ČTK, amb - 
27. června 2024
12:40

Česko se do iniciativy na dodávky dělostřelecké munice na Ukrajinu zapojí částkou téměř 866 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci před odletem do Bruselu na zasedání Evropské rady to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Peníze vyčleněné českou vládou budou podle premiéra vynaloženy na nákup munice od české společnosti STV Group.

Do iniciativy se dosud zapojilo 18 zemí, z toho 15 přislíbilo peníze, doplnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Fiala v úterý oznámil, že první zásilka munice před časem dorazila na Ukrajinu.

„Chceme do konce roku dodat Ukrajině až 500 000 kusů dělostřelecké munice, v tuto chvíli tuto částku nebo respektive ten počet té munice máme pokrytý finančně,“ uvedla Černochová.

Video  Tisková konference před odletem do Bruselu - Petr Fiala a Jana Černochová  - Daniel Kristl
Video se připravuje ...

„Ještě mi dovolte, abych poděkovala, protože vlastně ta munice, která se teďka doručovala na Ukrajinu, tak ta byla v rámci té naší spolupráce se Spolkovou republikou Německo, a to bych tady ráda vyzdvihla a poděkovala osobně, poděkuju Borisi Pistoriovi, až se uvidíme na dalším setkání při té příležitosti summitu ve Washingtonu,“ dodala ministryně, podle které to byli Němci, díky kterým jsme byli schopni teď dopravit na Ukrajinu až 50 000 kusů těžké dělostřelecké munice. 

Černochová rovněž zmínila, že shodou okolností slovenská občanská iniciativa si vybrala stejného dodavatele té munice, jako si vybrala česká vláda. „A pokud něco takového vznikne, tak náš rezort je připravený poskytnout jim pro to potřebné informace a zázemí,“ řekl šéfka obrany. 

Podle Fialy do budoucna nejde jen o munici, pro Ukrajinu jsou důležité i další věci. „Jedna z nich je pokračování v sankcích, to znamená podpora nebo ocenění, schválení čtrnáctého sankčního balíčku, posílení možností využívat aktiva z ruského majetku pro pomoc Ukrajině. No, a ta druhá věc je pokračovat v té otevřené náruči nebo v té cestě Ukrajiny směrem k Evropské unii,“ řekl premiér.

16:22
Dnes

Evropská unie úzce koordinuje přípravu nových sankcí proti Rusku se Spojenými státy, uvedl dnes předseda Evropské rady António Costa, který je na návštěvě Finska. Evropská komise (EK) nyní připravuje devatenáctý soubor sankčních opatření, představen by mohl být v příštích dnech. Nové sankce by se mohly opět týkat energetické oblasti, ale také finančních služeb.

„Musíme tu válku zastavit, musíme podporovat Ukrajinu a zvýšit tlak na Rusko,“ uvedl Costa. „Naše úsilí koordinujeme s USA, aby sankce byly ještě účinnější a donutily (ruského prezidenta Vladimira) Putina usednout k jednacímu stolu,“ dodal předseda unijních summitů.

15:52
Dnes

V neděli večer budovu kabinetu ministrů v Kyjevě nezasáhl útočný dron, ale řízená střela Iskander, tvrdí Defense Express s odvoláním na své zdroje.

Hlavice rakety o hmotnosti 450 kg nevybuchla. Požár v horních patrech budovy byl způsoben vznícením paliva z nádrží rakety, píší noviny.

Velvyslankyně EU na Ukrajině Katarina Mathernovová, která spolu s dalšími diplomaty navštívila poškozenou budovu, na Facebooku také napsala , že budovu kabinetu ministrů zasáhl raketový systém Iskander .

„Byly nám ukázány působivé fragmenty samotné rakety,“ napsala.

Ruské ministerstvo obrany útok na kabinet ministrů nepotvrdilo. Ministerstvo tvrdí, že cílily pouze na vojenské objekty a průmyslové podniky.

15:35
Dnes

Imperialistický plán ruského prezidenta Vladimira Putina by dobytím Ukrajiny neskončil, ale začal. V projevu na setkání německých velvyslankyň a velvyslanců to dnes řekl kancléř Friedrich Merz. Ukrajina podle něj v každodenním boji proti ruské agresi chrání i evropskou svobodu. Válka přitom může podle Merze trvat ještě dlouho.

„Putinův imperialistický plán by dobytím Ukrajiny neskončil, ale teprve by začal,“ řekl velvyslaneckému sboru na setkání na ministerstvu zahraničí v Berlíně Merz. Evropa si podle něj dobře uvědomuje, že Ukrajina bojuje i za její svobodu, a proto ji také v jejím boji podporuje. Válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí v únoru 2022, podle Merze může bohužel „trvat ještě dlouho“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa