Organizátorka „nahé party“ v Moskvě: Pokání a comeback s pomocí kremelských šíbrů
Moderátorka a blogerka Anastasia Ivlejevová (33) se po skandálu se „skoro nahou party“ v Moskvě po měsících kajícného mlčení opatrně zase vrací na scénu. A v tomto plachém návratu jí údajně radil přední propagandista, moderátor Vladimir Solovjov - ten, který její večírek odsuzoval bezkonkurenční, až hysterickou hlasitostí.
Když Ivlejevová v prosinci organizovala VIP večírek pro moskevskou smetánku, netušila, že odvážné oděvní doporučení „skoro donaha“ vyvolá takový poprask. Několik dní byla zpovykanost celebritek málem tématem číslo jedna v ruských novinách, pohoršen prý byl sám prezident Vladimir Putin. A tak následovaly exemplární tresty pro účastníky a pro organizátorku zvlášť.
Ivlejevová dostala přímo za večírek pokutu, také najednou úřady vytáhly její starší výzvu k míru na Ukrajině, za níž dostala další pokutu za „diskreditaci armády“ - ale co pro ni jistě bylo daleko bolestnější, musela se vzdát svých sociálních sítí. Bývala jednou z nejznámějších osobností na ruské platformě Instagram, najednou z jejích profilů všechny příspěvky zmizely. Její internetová přítomnost pokračuje jen velmi opatrně a kajícně na ruské síti Telegram: Podpora Putina při obhajobě prezidentského mandátu, soustrast s oběťmi teroristického útoku, ruské velikonoční tradice a podobně.
Začátkem května mohla dát po několika měsících zase rozhovor, zpovídal ji youtuber Luka Jebkov. Ve svém bytě v Petrohradě mu rovnou začala vykládat, jak se tam na čtyři měsíce stáhla do ústraní.
Ta událost se konala „ve špatný čas na špatném místě“, zmínila jen ultrastručně svou „polonahou party“. „A co bylo dál?“ ptal se hned moderátor a nijak skandál neřešil. „Dál jsem se rozhodla jít do tichého módu, abych zlepšila svůj psychologický, mentální stav, potřebovala jsem uklidnit své smysly.“
Víc byl Jebkov zvědavý na její projevy na sociálních sítích: „Spravuješ si telegramový kanál sama? Protože každý příspěvek tam velice rezonoval i vyvolával na síti spory,“ zeptal se. „V kontrastu s Nasťou, která existovala do konce roku 2023, je co srovnávat,“ odvětila. A pak přiznala, že angažovala „znalé, vzdělané poradce“, aby nedělala chyby. Neřekla však přímo koho.
Solovjov jako mediální poradce nehysterčí
Novinářka nezávislé (a z Ruska vyhnané) televize Dožď Julija Taratutová od svých zdrojů zjistila, že comeback Ivlejevové je propracovaným projektem, s nímž jí radí přední osobnosti oficiální mediálně-politické scény.
Mimo jiné Vladimir Solovjov, přední hlásná trouba Kremlu na státní televizi i na novém kanále Solovjov Live. „V zemi probíhá válka, ale to vše organizují tato zvířata, spodina, tahle h*vada, kterým je jedno, co se děje,“ odsuzoval Solovjov na telegramu večírek Ivlejevové a ostatních VIP. „Ty zrůdy, ti šmejdi trvají na svých právech, říkají tomu kreativita,“ rozhorlil se pak ve svém pořadu, když se někteří účastníci hájili svobodou projevu. „Chlapi umírají na frontě a její kreativita je Playboy, vysvětluje nám jako idiot, že nechápeme její právo na kreativitu.“ Ivlejevová se totiž na instagramu (kde má desítky milionů fanoušků) předváděla často polonahá a v sexy pózách, před pár lety byla na obálce Playboye a zdobila i jiné podobné magazíny.
Na obrazovce a u mikrofonu takto Solovjov běžně bouří na adresu Západu i nejrůznějších nepřátel ruského režimu, vedle toho však vede konzultační byznys, a to s velkou rozvahou a klidem. „Zná správné lidi, umí malovat tabulky rizik a dávat rady, jak se potýkat s krizovými situacemi,“ popisuje Taratutová, že mimo studio není tak hysterický. „To on jí poradil stáhnout se do stínů a neiritovat lidi, dokud vášně neutichnou.“ Zároveň podle novinářčiných zdrojů zase tolik Solovjov tolik platné práce pro Ivlejevovou neudělal, jeho právníci z ní však tahali peníze.
Další poradkyní byla Kristina Potupčiková, bloggerka, která se stará o účty prezidenta Putina na sociálních sítích. Dokazuje to prý skutečnost, že první interview měla právě s Jebkovem. „Jebkov je kreatura Potupčikové,“ říká Taratutová.
Vrchní kremelský cenzor
Podle Taratutové na návrat Ivlejevové dohlížel také vedoucí oddělení veřejných projektů prezidentské administrativy Sergej Novikov. „Zdroje Meduzy označují Novikova za ‚vrchního cenzora filmu, divadla a hudby', a říkají, že to v jeho oddělení, nikoliv na ministerstvu kultury, se dělají klíčová rozhodnutí o ruské kulturní politice,“ píše exilový zpravodajský web Meduza.
„Plán pro všechny umělce a bloggery v takových situacích je stejný: Donbas, přiznání, návrat k životu v Ruské federaci,“ shrnula Taratutová scénáře, když některá veřejná osobnost šlápne za čáru a znelíbí se Kremlu.
„Jedním z autorů mého kanálu je Dmitrij Anatoljevič (Medveděv). Zapomněli jste na něj,“ reagovala na zprávy o svých poradcích na telegramu. Přímo je tam nevyloučila či neuvedla na pravou míru.
Tak jako už Ivlejevová zase pracuje - mj. se znovu rozběhly práce na odložených natáčeních - a to dva měsíce po „dobročinné“ návštěvě okupované části Ukrajiny, zrovna na její narozeniny 8. března. „Mariupol vás nenechá lhostejným,“ řekla v rozhovoru o azovském industriálním přístavu, rozbombardovaném vleklým obléháním roku 2022, kde se okupanti rádi prezentují, jak budují nové domy. „Jedinečný pohled, kterak se z ruin rodí nový život.“