Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Zelenskyj nečekaně dorazil do Moldavska, promluvil o ruském teroru. Na summit míří i Fiala

Aktualizováno -
1. června 2023
12:35
Autor: ČTK - 
1. června 2023
08:55

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně přijel na summit lídrů Evropského politického společenství (EPC), který se koná v Moldavsku. Na červeném koberci ho před zámkem Mimi u Kišiněva přivítala moldavská prezidentka Maia Sanduová. Jde o první návštěvu Zelenského v sousední zemi od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Později v projevu řekl, že  Ukrajina chce na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat "jasné" rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci,

Zelenského návštěva nebyla předem oznámena. „Dnes pracujeme v Moldavsku. Účast na summitu Evropského politického společenství. Mnoho bilaterálních schůzek,“ napsal ukrajinský prezident na Telegramu. Prezident země, která se už od loňského února s podporou Západu brání ruské agresi, dodal, že má plánu diskutovat o svém mírovém plánu a rovněž o možném budoucím členství Ukrajiny v NATO a v Evropské unii. Chce rovněž hovořit o systémech protivzdušné obrany Patriot. Ukrajina má aktuálně dvě baterie Patriot - jednu poskytly Spojené státy, druhou společně darovalo Německo a Nizozemsko.

Zelenskyj dnes po příjezdu před novináři zdůraznil, že Ukrajina je připravena na to, stát se členem Severoatlantické aliance a Kyjev nyní čeká, až bude samo NATO připravené jej přijmout. O vstup Ukrajina požádala loni v září, další postup aliance bude klíčovou otázkou summitu NATO, který se uskuteční v červenci v litevském Vilniusu. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes v Oslu před schůzkou se svými kolegy z NATO připomněla, že dveře do aliance zůstávají otevřené, nelze však podle ní hovořit o přijetí země, která je aktuálně „uprostřed války“.

Ukrajina chce na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat "jasné" rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci, řekl prezidentna úvod summitu. Zelenskyj hovořil rovněž o důležitosti jednoty. Zmínil, že ruský teror v jeho zemi i nadále pokračuje, při nočním útoku zemřeli v Kyjevě tři lidé.

V Moldavsku se dnes sejdou lídři asi padesátky evropských zemí a zástupci Evropské unie na druhém summitu Evropského politického společenství. Moldavsko, které sousedí s válkou zmítanou Ukrajinou, převzalo v organizaci summitu štafetu po Praze, kam se loni v říjnu na první zasedání nového neformálního evropského bloku sjeli zástupci 44 zemí a unijních institucí. Dnešní konference se zúčastní mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo český premiér Petr Fiala.

10:11
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj se setkal s ministrem obrany Slovenska Martinem Sklenářem. Jednali o hlavních potřebách ozbrojených sil Ukrajiny a situaci na frontě.

9:54
Dnes

Ruské síly si nemohou dovolit protiútok proti Ukrajincům, jejich kapacity tak tak stačí na obranu dlouhé frontové linie, soudí experti britské armády. Nové posily dorazily na Ukrajinu, ještě než dokončily nábor a výcvik.

 

Celý článek si přečtěte ZDE.

9:33
Dnes

Námořnictvo a Obranná rozvědka Ukrajiny provedly úspěšnou speciální operaci a přivezly domů dva ukrajinské výsadkáře. Na dočasně okupovaném území se zdržovali více než rok a půl. Vojáci se díky místním obyvatelům rok a půl úspěšně skrývali.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud