Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Vražedné tempo Zelenského: Prezidenta chrání „pan tajemný“, kterého získal od oligarchy

Autor: Markéta Mikešová - 
27. května 2023
05:00

Nejdříve vůbec neopouštěl Kyjev. Pak se začal pohybovat po Ukrajině a nyní střídá jednu zemi za druhou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dávno nesedí jen ve svém prezidentském paláci, naopak se z něj stal člověk s vražedným cestovatelským tempem, který je jeden den v Saúdské Arábii a druhý v Japonsku. Zajistit bezpečnost u takového pohybu, a zvlášť u tak významné osoby, přitom není vůbec nic jednoduchého. Klíčovou roli v tom hraje jeden muž.

Poprvé celý svět Zelenskyj překvapil v prosinci loňského roku, když jeho první zahraniční cesta vedla do Bílého domu. Novináři mohli o výletu informovat až ve chvíli, kdy už bylo jasné, že ukrajinský prezident bezpečně dorazí.

Dostat se do USA totiž pro Zelenského nebylo nic jednoduchého. Ještě den před tím se vyfotil na východě Ukrajiny, než se vrátil zpět do Kyjeva a nasedl na vlak, kterým odcestoval do Polska. Pohyb letadlem přes Ukrajinu, kde neustále létají ruské rakety, představoval příliš velké riziko. V Polsku pak Zelenskyj nasedl do amerického letounu, který jej dovezl do Washingtonu.

Vše vypadalo mimořádně utajeně, avšak stejně jej objektivy polské televize zachytily na nádraží v polské Přemyšli ještě před oficiálním oznámením. Zanedlouho poté se na leteckém radaru ukázalo, že Boeing C-40B amerického letectva vzlétá z letiště v Řešově a letí směrem americké hlavní město. Bylo jasné, koho nese.

Manévry japonské policie

I tento incident ukazuje, jako mimořádně těžké je cesty utajit. A to šlo o jednu jedinou. Aktuálně je Zelenskyj každý týden někde jinde, nedávno dokonce stihl čtyři země za čtyři dny. Unikátní, co do vzdálenosti, byl i jeho nejčerstvější výlet, kdy v pátek vystoupil v Saúdské Arábii a hned den poté v japonské Hirošimě.

Japonsko bylo specifické i v tom, že se zde konal summit zemí G7, byly tu tedy všechny nejmocnější osoby Západu včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Přítomnost Zelenského, který ze Saúdské Arábie dorazil francouzským letounem, ale nároky na bezpečnost ještě zvýšila.

Video  Zelenského v Hirošimě vítali světoví lídři (20.5.2023)  - Reuters
Video se připravuje ...

Japonské úřady podle serveru Japannews povolaly celou jednu bezpečnostní jednotku, která dohlížela na návštěvu Zelenského. Na přípravu měla jen pár hodin, protože ministerstvo zahraničí informovalo japonskou policii o příjezdu ukrajinského prezidenta až v pátek, pouhý den před celou akcí a navíc v době, kdy už summit probíhal.

Úplnou informaci, kdo že to přijede, mělo podle serveru jen několik důstojníků hirošimské policie. Plnohodnotné přípravy pak mohly proběhnout až ve chvíli, kdy v sobotu ráno tamního času přišlo oficiální oznámení, že Zelenskyj dorazí.

Muž v pozadí, který vše vidí

Nejvíc práce ale s cestami Zelenského má jeho okolí, konkrétně prezidentská ochranka, kterou vede muž jménem Maksym Donets. Nikdy veřejně nepromluvil, ale už si stihl vysloužit statut legendy. Dokonce se stal slavným na sociální síti TikTok a v dezinformační scéně, kde jej lidé nesprávně považují za dvojníka Zelenského.

Donets ukrajinského prezidenta doprovází při veškerých veřejných i neveřejných vystoupeních, byl s ním, když Zelenskyj po vypuknutí války oznamoval, že z Kyjeva neuteče, byl s tím na nedávné tour po Evropě i na jeho poslední cestě. Samozřejmě stojí po jeho boku také ve válečných zónách – u Bachmutu, v Charkově nebo v Chersonu.

V neposlední řadě se Donets podílí na zajišťování bezpečnosti při zahraničních návštěvách na Ukrajině, jak podle serveru Newsweek potvrdil šéf Zelenského kanceláře Andrij Jermak. Dost možná tak Donets hrál určitou roli při dubnové návštěvě českého prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v Kyjevě.

Podle Julie Mendelové, bývalé pracovnice tiskového odboru prezidentské kanceláře, je Donets plně oddaný své práci a prezidentovi. „O bodyguardech toho vlastně moc vědět nemůžete, a když to víte, nemůžete to říct,“ uvedla Mendelová.

Že je drtivá informací neveřejná, potvrzuje i mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík. „Policie ČR skutečně není kompetentní jakkoliv komentovat osobní ochranu prezidenta cizí země. Hlavním důvodem je především fakt, že informace o počtech ochránců a stanovené taktice jsou zpravidla neveřejné a jakékoliv hodnocení by bylo pouhým odhadem či domněnkou, což je vyjádření, které nám nepřísluší a nebylo by vhodné, aby bylo spojováno s Policií ČR,“ uvedl pro Blesk Zprávy.

Newsweek s odkazem na server The New Voice of Ukraine uvádí, že Donetsovi je 44 let a pochází z Kryvého Rihu. Podle běloruských novin Nasha Niva v minulosti pracoval pro oligarchu Ihora Kolomojského, který svého času zastával post gubernátora Dněpropetrovské oblasti.

Kolomojskyj je kontroverzní jméno. Dnes jsou na tohoto podnikatele uvaleny sankce a jeho společenský význam upadá, ale dříve byl mocnou osobou, jehož podpora významně přispěla k tomu, že se Zelenskyj stal prezidentem. Fakt, že se Donets stal po inauguraci šéfem prezidentské ochranky, tehdy některá ukrajinská média kritizovala, bála se, že nová hlava státu má k oligarchovi příliš blízko.

Zelenskyj i Donets nicméně kritiku ustáli a nerozlučnou dvojku tvoří už od roku 2019. „Sleduje kolem prezidenta celý jeho svět, všechno, co se děje. Zná všechny a všechno, ví, co se stane, ví o každém dalším kroku,“ popisuje Mendelová a zdůrazňuje, že Zelenskyj často mění plány. „Takže Donets také pořád všechno mění. Zvládá to, a to ukazuje, že je opravdu oddaný, že je profesionál,“ říká bývalá pracovnice prezidentské kanceláře.

Jistý chaos může být výhodou

Velkou profesionalitu v chování Donetse vidí i Simon Newton, bývalý pracovník britské ochranné služby. „Nebezpečně bude všude, kam půjdete. Ta hrozba je konzistentní… pokud nebudete flexibilní, nebudete v té práci dobří,“ uvedl pro Newsweek.

Podle Newtona spontánní chování Zelenského nutně nemusí být z bezpečnostního hlediska na škodu. „V tom prostředí, ve kterém se nachází, může být vlastně výhoda, že se tolik nedrží plánu,“ míní bývalý ochránce a říká, že správně vyškolený tým se s tím vypořádá.

Že se Donets tak trochu omylem stal miláčkem sociálních sítí – jeho fanouškovský profil na TikToku má přes 280 tisíc sledujících – bylo podle Newtona nevyhnutelné. „Nic s tím neuděláte, nemůžete lidem zakázat, aby vás fotili, aby o vás psali (…) jde to ruku v ruce s tím, koho chráníte. Já bych řekl, že pokud vám to vadí, tak nehlídejte prezidenta,“ radí.

13:52
Dnes

„Odpálení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině je odporný útok. Obrovské množství vody, které se teď valí z přehrady, znamená ohrožení pro obyvatele a jejich domovy a také ekologický problém. Přehrada je velkým zdrojem vody a klíčová je i energeticky. Jakmile bude znám rozsah katastrofy, je Česká republika připravena pomoci i v enviromentální oblasti,“ uvedl ministr pro životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

13:44
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin „dostává zprávy od ministerstva obrany a od dalších úřadů o tom, co se děje kolem Kachovské vodní elektrárny. V tuto chvíli můžeme jednoznačně říci, že jde o záměrnou sabotáž ze strany Ukrajiny,“ řekl dnes Peskov novinářům. „(Obvinění) můžeme důrazně odmítnout. (...) Veškerou odpovědnost za následky musí nést kyjevský režim,“ uvedl k obviněním na adresu Ruska.

Novináři se dnes Peskova ptali i na situaci na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014 a který od února 2022 opět získává velkou část potřebné vody z Dněpru skrze Severokrymský kanál. Kreml podle Peskova „podnikl razantní kroky k zajištění zásobování Krymu vodou ještě před obnovením kanálu“. Ruskojazyčný server BBC připomněl, že návrat vody na poloostrov v důsledku ruské invaze na Ukrajinu loni v říjnu oslavoval Putin, podle kterého museli ruští vojáci „zpřístupnit Krymu vodu“.

13:42
Dnes

Kdy zjistíme, kdo stál za zničením Kachovské přehrady? Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka až tehdy, když voda ustoupí a na místo činu se dostane ukrajinská armáda, nezávislí vyšetřovatelé. Řekl to v dnešním Epicentru. Pak se zjistí, odkud výbuch vyšel, jestli ho způsobila raketa nebo podminování. 

„Těch střípků je celá řada, z nichž nejdůležitější je to, že Ukrajinci by nic nezískali,“ uvedl. Nová Kachovka navíc od začátku patřila mezi hlavní cíle ruské ofenzivy. Celý rozhovor sledujte zde

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa