Zelenského spanilá jízda po Evropě: Po Itálii, Německu a Francii zamířil do Británie

Aktualizováno -
15. května 2023
14:15
Autor: ČTK, lig, mav - 
15. května 2023
08:43

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návštěvě Itálie, Německa a Francie dnes dorazil za britským premiérem Rishim Sunakem. Britská vláda zároveň oznámila, že Ukrajině pošle stovky bojových dronů a rakety protivzdušné obrany. Drony by měly mít dolet více než 200 kilometrů; zato toužené stíhačky zatím Ukrajina nezíská.

„Dnes – Londýn. Británie je lídr v rozšiřování našich pozemních i vzdušných kapacit. Tato spolupráce bude pokračovat i dnes,“ uvedl ukrajinský prezident ráno na Twitteru. „Povedeme věcná jednání tváří v tvář a v delegacích,“ dodal Zelenskyj. Sunak „přítele“ uvítal vřelým objetím v Chequers, venkovském sídle britských premiérů, kam prezidenta přiblížila britská vojenská helikoptéra Chinook.

„(Drony a rakety protivzdušné obrany) budou dodány v nadcházejících měsících, kdy se Ukrajina chystá zintenzivnit svůj odpor proti probíhající ruské invazi,“ uvedla podle agentury Reuters britská vláda. 

Zelenskyj se také snažil přesvědčovat evropské státníky, aby Ukrajině poskytli lepší stíhačky. Sunakův mluvčí však nyní uvedl, že Británie taková letadla nepošle. „Ukrajinci se rozhodli cvičit své piloty na F-16 a vy víte, že RAF je nepoužívá,“ odpověděl mluvčí britského premiéra na otázku, zda země plánuje Ukrajině bojové stíhačky dodat.

„V brzké době se dozvíte o velmi důležitých rozhodnutích, ale ještě na tom chvíli musíme pracovat,“ uvedl ukrajinský prezident po setkání se Sunakem. Na otázku, zda je férové tvrdit, že Ukrajina nemůže zahájit proti Rusku protiofenzívu, dokud země nedostane modernější zbraně, Zelenskyj odpověděl, že Ukrajinci „potřebují ještě nějaký čas“.

V sobotu ukrajinský prezident jednal v Itálii s vrcholnými představiteli jihoevropské země a setkal se také s papežem Františkem. I ve Vatikánu měl prezident, podobně jako jeho lidé, na sobě khaki kalhoty a černou mikinu - v době válečného stavu prostě formální oblek neobléká.

V neděli Zelenskyj diskutoval v Berlíně s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Později se přesunul do Cách, kde převzal Cenu Karla Velikého, kterou získal on a ukrajinský lid. Tam jednal také s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a polským premiérem Mateuszem Morawieckim.

Do Londýna Zelenskyj zamířil z Paříže, kde jednal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Shodli se na potřebě dalších protiruských sankcí. Při více než tříhodinové nedělní pracovní večeři Macron podle agentury AFP rovněž přislíbil Ukrajině další desítky obrněnců a lehkých tanků a podporu při dalším výcviku vojáků.

10:48
Dnes

Nejméně dva mrtvé a osm zraněných si za uplynulý den a noc vyžádaly ruské útoky na Chersonskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Později dodal, že dnes ráno byla při ruském ostřelování Chersonu zraněna 48letá žena. Cherson také čelil ruským bombám, které poškodily kancelářskou budovu a devět soukromých domů. Moskva pak informuje o desítkách ukrajinských dronů, které ruská obrana sestřelila.

9:57
Dnes

Obrazem: Cvičení ukrajinské armády v Doněcké oblasti

8:53
Dnes

Ruská letecká bomba v noci na dnešek zasáhla ukrajinskou obec Steckivka ležící severně od města Sumy, informují tamní úřady. Rusko k útokům proti sousední zemi podle ukrajinského letectva použilo i 154 dronů. Z Krasnodarského kraje na jihu Ruska byl hlášen požár rafinerie, kam dopadly trosky dronu.

Šéf vojenské správy Sumské oblasti na severu Ukrajiny Serhij Kryvošejenko podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že časně ráno místního času obytnou část Steckivky zasáhla zřejmě letecká bomba KAB a že kvůli tomu mohou být problémy s dodávkami elektřiny a plynu. Starosta obce Jurij Lysenko pak upřesnil, že zcela zničené jsou dva domy a dalších deset je poškozených. Nikomu se zřejmě nic nestalo.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa