Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Princ William kousek od ukrajinských bojů! Na překvapivém výletě děkoval vojákům

Aktualizováno -
22. března 2023
19:04
Autor: Mii, lig, ČTK - 
22. března 2023
18:58

Britský následovník trůnu, princ William, podnikl ve středu nečekaný zahraniční výlet. Vyrazil do polského města Řešov, které se nachází pouhých zhruba 60 kilometrů od ukrajinské Lvovské oblasti, kde ještě na začátku března létaly ruské rakety. William zde poděkoval polským ozbrojeným silám a hlavně britským vojákům, kteří jsou zde na misi NATO.

„Dnes odpoledne jsem přijel do Polska, abych se setkal s britskými a polskými jednotkami a vyslechl si o jejich skvělé práci v podpoře Ukrajiny,“ uvedl William na twitteru skrze oficiální královský účet. „Můj vzkaz jim jménem nás všem zní, děkuji vám!“ dodal, přičemž stejnou zprávu uvedl i v polštině.

William si během návštěvy prohlédl britský protiraketový systém Sky Sabre, který Ukrajinci používají pro ochranu před ruskými raketami. Británie jej podle serveru The Mirror věnovala napadené zemi minulý rok.

Cesta, která nebyla předem ohlášena, se koná za přísných bezpečnostních opatření. Mluvčí prince uvedl, že William si velmi přál, aby se návštěva Polska uskutečnila, a že si ji osobně vyžádal.

„Jsem zde, protože chci osobně poděkovat polským a britským vojákům, kteří pracují v úzkém a zásadním partnerství,“ uvedl princ William v prohlášení pro polská média. „Chci také vzdát hold inspirující lidskosti polského lidu. Otevřeli jste svá srdce stejně jako své domovy,“ dodal.

V Polsku následovník britského trůnu zůstává, ve čtvrtek by se měl ve Varšavě setkat s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Zároveň by měl hovořit s mladými ukrajinskými uprchlíky, kteří v Polsku studují a položí věnec u hrobu neznámého vojína v polském hlavním městě, kde jej během své státní návštěvy v roce 1996 položili i jeho prarodiče, královna Alžběta II a její manžel princ Philip.

„Při zítřejším setkání s prezidentem Dudou znovu zdůrazním hluboké vztahy mezi našimi národy a zdůrazním svou trvalou podporu a vděčnost polskému lidu,“ řekl William.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v minulosti ocenil prince Williama a jeho ženu Kate za jejich podporu Ukrajině. V říjnu 2020, ještě před invazí, se s ním setkali osobně.

Video  Jak bude vypadat korunovace prince Charlese?  - Videohub
Video se připravuje ...

9:21
Dnes

Izraelští a ukrajinští vojáci spolupracují v Polsku při nasazení izraelského systému včasného varování na Ukrajině. Ve čtvrtek to podle agentury Ukrinform při své návštěvě Vídně prohlásil ministr obrany Izraele Eli Kohen.

8:39
Dnes

Západní činitelé odhadují, že Rusko při dobývání Bachmutu na východě Ukrajiny ztratilo 60.000 vojáků. Tento údaj zahrnuje jak mrtvé, tak raněné, píše britská televize SkyNews na svých internetových stránkách. Za celý rok a čtvrt invaze na Ukrajinu přišlo Rusko podle odhadů o více než 200.000 zraněných či mrtvých.

7:41
Dnes

„Terorizování Kyjeva vzdušnými útoky pokračuje,“ napsal na sociální síti šéf vojenské správy Serhij Popko, podle kterého „šílení teroristé prakticky bez přestávky útočí na hlavní město - za šest dní podnikli už šestý vzdušný útok“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa