Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Princ William kousek od ukrajinských bojů! Na překvapivém výletě děkoval vojákům

Aktualizováno -
22. března 2023
19:04
Autor: Mii, lig, ČTK - 
22. března 2023
18:58

Britský následovník trůnu, princ William, podnikl ve středu nečekaný zahraniční výlet. Vyrazil do polského města Řešov, které se nachází pouhých zhruba 60 kilometrů od ukrajinské Lvovské oblasti, kde ještě na začátku března létaly ruské rakety. William zde poděkoval polským ozbrojeným silám a hlavně britským vojákům, kteří jsou zde na misi NATO.

„Dnes odpoledne jsem přijel do Polska, abych se setkal s britskými a polskými jednotkami a vyslechl si o jejich skvělé práci v podpoře Ukrajiny,“ uvedl William na twitteru skrze oficiální královský účet. „Můj vzkaz jim jménem nás všem zní, děkuji vám!“ dodal, přičemž stejnou zprávu uvedl i v polštině.

William si během návštěvy prohlédl britský protiraketový systém Sky Sabre, který Ukrajinci používají pro ochranu před ruskými raketami. Británie jej podle serveru The Mirror věnovala napadené zemi minulý rok.

Cesta, která nebyla předem ohlášena, se koná za přísných bezpečnostních opatření. Mluvčí prince uvedl, že William si velmi přál, aby se návštěva Polska uskutečnila, a že si ji osobně vyžádal.

„Jsem zde, protože chci osobně poděkovat polským a britským vojákům, kteří pracují v úzkém a zásadním partnerství,“ uvedl princ William v prohlášení pro polská média. „Chci také vzdát hold inspirující lidskosti polského lidu. Otevřeli jste svá srdce stejně jako své domovy,“ dodal.

V Polsku následovník britského trůnu zůstává, ve čtvrtek by se měl ve Varšavě setkat s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Zároveň by měl hovořit s mladými ukrajinskými uprchlíky, kteří v Polsku studují a položí věnec u hrobu neznámého vojína v polském hlavním městě, kde jej během své státní návštěvy v roce 1996 položili i jeho prarodiče, královna Alžběta II a její manžel princ Philip.

„Při zítřejším setkání s prezidentem Dudou znovu zdůrazním hluboké vztahy mezi našimi národy a zdůrazním svou trvalou podporu a vděčnost polskému lidu,“ řekl William.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v minulosti ocenil prince Williama a jeho ženu Kate za jejich podporu Ukrajině. V říjnu 2020, ještě před invazí, se s ním setkali osobně.

Video  Jak bude vypadat korunovace prince Charlese?  - Videohub
Video se připravuje ...

17:37
Dnes

Na 70 procent Ukrajinců si myslí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl zůstat prezidentem až do skončení válečného stavu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil Kyjevský mezinárodní ústav sociologie (KMIS). Podle něj zároveň klesl počet těch, kteří podporují Zelenského politiku.

16:15
Dnes

Lodě ruského námořnictva opouštěly v pondělí kubánskou metropoli Havanu podle plánu, uvedla státní tisková agentura Ria.

Fregata ruského námořnictva a ponorka s jaderným pohonem dorazily do havanského přístavu minulý týden, což je mezipřistání, které podle USA a Kuby nepředstavuje žádnou hrozbu, ale které bylo široce vnímáno jako ruská demonstrace síly.

„Jde o to, aby Rusko ukázalo, že je stále schopno určité úrovně globální projekce moci," řekl americký úředník skupině novinářů.

15:20
Dnes

Nejméně devět lidí utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku, který dnes odpoledne zasáhl ukrajinskou Poltavskou oblast. Podle listu Ukrajinska pravda o tom informoval šéf regionu Filip Pronin. Ten rovněž uvedl, že útok poškodil elektrické vedení a bez proudu je přes 50.000 domácností.

„Podle předběžných informací nepřítel zasáhl civilní infrastrukturu v Poltavském okrese," napsal Pronin na Telegramu s tím, že pod troskami mohou být stále lidé. Později upřesnil, že útok se předběžně obešel bez obětí na životech, poškozeno bylo několik budov.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa