Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Rusové se chystají na bitvu o ukradený Krym. Budují opevnění, hrabou zákopy

Autor: tsv - 
26. března 2023
11:50

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

Dle satelitních snímků Rusové tráví poslední týdny posilováním obranných linií Krymu, nové zákopy staví i poblíž poloostrova, například nedaleko města Armjansk. Ruskem dosazená hlava Krymu Sergej Aksjonov tento měsíc uvedla, že práce na posílení obranných pozic na poloostrově povedou k záruce jeho bezpečnosti.

Posilování obranné linie Krymu potvrdil i ukrajinský funkcionář Denys Čystikov, dle jeho informací se pracovníci soustředí mimo jiné na pobřeží poblíž hranice Krymu s pevninou i hlouběji uvnitř poloostrova. „Dělají to s cílem ukázat místní populaci, že se poloostrov připravuje na odražení útoku,“ prohlásil.

Ruské vedení Krymu v souvislosti s posilováním pozic zveřejnilo nabídky práce online. Potenciálním pracovníkům nabízejí až 7000 rublů (necelé dva tisíce korun) za den a možnost ubytování, píše server CNN. „Hledáme pracovníky na opevňování, 3000 až 7000 rublů za dokončenou práci v Krasnoperekopsku,“ píše se na jednom z inzerátů s odkazem na krymské město.

Vyhnat Rusy je téměř nemožné

Ukrajina zatím otevřený útok na Krym odmítá, strategickým cílem v rámci plánované jarní protiofenzivy by ale mohlo být odstřihnutí okupovaného koridoru mezi Krymem a Ruskem podél Azovského moře, uvádí členové ukrajinské rozvědky. Takový krok by znamenal zásah na okupovaný Melitopol a části Chersonské oblasti.

Západní autority se k útoku na Krym zatím staví negativně. Dle amerického generála Marka Milleyho by takový útok vyústil v nepředvídatelnou eskalaci konfliktu. „Bylo by velmi, velmi těžké vojensky vystrnadit ruské síly ze všech koutů Ruskem okupované Ukrajiny,“ uvedl na začátku letošního roku. S generálem souhlasí bruselská sloupkařka Anchal Vohraová. „Izolace Krymu je jedna věc. Vniknutí dovnitř, útok a udržení takto opevněného regionu, stráženého ruskou námořní flotilou, je věc druhá,“ napsala pro magazín Foreign Policy.

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv tento týden apeloval, že pokud se Ukrajina pokusí získat zpět Krym, Rusko „použije naprosto jakoukoli zbraň“.

19:50
Dnes

Na shromáždění za práva LGBT+ menšin v Kyjevě přišlo asi 500 lidí, uvedla agentura AFP. "Navzdory útokům nesmíme váhat a musíme se přijít ukázat," řekla 27letá Dina. Situaci srovnávala s Ruskem, které válku proti Ukrajině vede od února 2022. "Jsem šťastná, že žiju v zemi, kde můžu jít i na Gay Pride," řekla.

Ani na Ukrajině ovšem někteří gayové a lesby nejsou se svými právy zcela spokojení. Aktivisté po státu požadují reformu, která by lidem ve stejnopohlavních partnerstvích umožnila rozhodovat o léčbě zraněných vojáků a pochovávat válečné oběti, píše AP. Výzvy přichází v době, kdy v sociálně konzervativní ukrajinské společnosti podle některých pozorovatelů pohled na věc mění právě služba lidí z těchtno menšin v ozbrojených silách.

18:21
Dnes

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku přinese alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině. Fakt, že se některé účastnické státy nepodepsaly pod společnou závěrečnou deklaraci podle něj samo o sobě neznamená, že jsou v opozici. Prezident to řekl novinářům po návratu ze summitu ve Švýcarsku. Podle Pavla bude nutné, aby se příštích jednání o míru na Ukrajině účastnili další velcí světoví hráči, klíčová bude podle něj účast Číny.

18:11
Dnes

Několik stovek Ukrajinců včetně vojáků se dnes shromáždilo v centru Kyjeva na pochodu hrdosti homosexuálů a dalších sexuálních menšin, který se v ukrajinské metropoli konal poprvé od ruské invaze a tedy začátku války v roce 2022. Účastníci volali po posílení práv lidí ve stejnopohlavních párech, skandovali ale také hesla na podporu obrany před ruskou agresí, informují světová média.

Podle agentury AP akce neměla oslavnou atmosféru manifestací známých jako "pride" v mírových podmínkách. Provázel ji silný déšť a také přísná bezpečnostní opatření související nejen s válkou, ale i s demonstrací ukrajinských nacionalistů, kteří si neodpustili homofobní projevy.

Zobrazit celý online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa