Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Rusové se chystají na bitvu o ukradený Krym. Budují opevnění, hrabou zákopy

Autor: tsv - 
26. března 2023
11:50

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

Dle satelitních snímků Rusové tráví poslední týdny posilováním obranných linií Krymu, nové zákopy staví i poblíž poloostrova, například nedaleko města Armjansk. Ruskem dosazená hlava Krymu Sergej Aksjonov tento měsíc uvedla, že práce na posílení obranných pozic na poloostrově povedou k záruce jeho bezpečnosti.

Posilování obranné linie Krymu potvrdil i ukrajinský funkcionář Denys Čystikov, dle jeho informací se pracovníci soustředí mimo jiné na pobřeží poblíž hranice Krymu s pevninou i hlouběji uvnitř poloostrova. „Dělají to s cílem ukázat místní populaci, že se poloostrov připravuje na odražení útoku,“ prohlásil.

Ruské vedení Krymu v souvislosti s posilováním pozic zveřejnilo nabídky práce online. Potenciálním pracovníkům nabízejí až 7000 rublů (necelé dva tisíce korun) za den a možnost ubytování, píše server CNN. „Hledáme pracovníky na opevňování, 3000 až 7000 rublů za dokončenou práci v Krasnoperekopsku,“ píše se na jednom z inzerátů s odkazem na krymské město.

Vyhnat Rusy je téměř nemožné

Ukrajina zatím otevřený útok na Krym odmítá, strategickým cílem v rámci plánované jarní protiofenzivy by ale mohlo být odstřihnutí okupovaného koridoru mezi Krymem a Ruskem podél Azovského moře, uvádí členové ukrajinské rozvědky. Takový krok by znamenal zásah na okupovaný Melitopol a části Chersonské oblasti.

Západní autority se k útoku na Krym zatím staví negativně. Dle amerického generála Marka Milleyho by takový útok vyústil v nepředvídatelnou eskalaci konfliktu. „Bylo by velmi, velmi těžké vojensky vystrnadit ruské síly ze všech koutů Ruskem okupované Ukrajiny,“ uvedl na začátku letošního roku. S generálem souhlasí bruselská sloupkařka Anchal Vohraová. „Izolace Krymu je jedna věc. Vniknutí dovnitř, útok a udržení takto opevněného regionu, stráženého ruskou námořní flotilou, je věc druhá,“ napsala pro magazín Foreign Policy.

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv tento týden apeloval, že pokud se Ukrajina pokusí získat zpět Krym, Rusko „použije naprosto jakoukoli zbraň“.

19:20
Dnes

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se v Chersonu během humanitární mise dostal se svým týmem pod palbu nepřítele. Podle dostupných informací nebyl nikdo raněn.

18:56
Dnes

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti 9. června prohlásil, že v Belgorodě narazil dron do kancelářské budovy a způsobil požár. Gladkov uvedl, že nedošlo k žádným obětem, ale budova a dvě auta byly poškozeny.

Později téhož dne oznámil gubernátor ruské Kurské oblasti Roman Starovojt pád dronu poblíž ropného skladu v hlavním městě regionu. Uvedl, že při incidentu nedošlo k poškození objektu. Situace je prý pod kontrolou.

18:37
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval nizozemskému premiérovi za pomoc po katastrofě na přehradě Kachovka, která připravila o domov tisíce lidí v Chersonské oblasti.

Zelenskyj na Twitteru uvedl, že měl telefonický rozhovor s Markem Ruttém, v němž rovněž ocenil rozhodnutí nizozemského nejvyššího soudu převést „skytské zlato“ na Ukrajinu a nevrátit starobylé krymské artefakty Rusku.

Zobrazit celý online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa