Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Lukašenko v Pekingu chválil čínský plán s 12 body k ukončení války. Kyjev jej dál odmítá

Autor: ČTK - 
1. března 2023
13:48

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který je hlavním spojencem Ruska v jeho válce proti Ukrajině, dnes prohlásil, že plně podporuje čínský plán na ukončení ukrajinského konfliktu. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se Lukašenko takto vyjádřil při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu. 

„Bělorusko vede aktivní kampaň s mírovými návrhy a plně podporuje vaši iniciativu pro mezinárodní bezpečnost,“ řekl Lukašenko čínskému prezidentovi.

Čína se oficiálně k válce staví neutrálně, ale američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje poskytnout Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Čína označuje americká tvrzení za očerňující kampaň a tvrdí, že prosazuje mírové rozhovory.

Minulý týden Peking zveřejnil dvanáctibodový plán, který by měl ukončit válku na Ukrajině rozpoutanou Ruskem už před více než rokem.

Kyjev návrh odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s „novou územní realitou“.

Lukašenko dnes v Pekingu jednal také s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Předseda čínské vlády uvedl, že jeho země bude dál podporovat obchod s Běloruskem v řadě oblastí, včetně zemědělských produktů. Peking podle něj rovněž bude podporovat výstavbu čínsko-běloruského průmyslového parku nedaleko Minsku a spolupráci mezi podniky obou zemí.

16:30
Dnes

Americká armáda je již připravena poslat na Ukrajinu několik raket dlouhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou municí, jakmile to schválí prezident Joe Biden, uvedla dnes agentura Bloomberg s odvoláním na předního nákupčího zbraní Pentagonu.

Armáda „je na tuto možnost nachystána už nějakou dobu“, uvedl náměstek tajemníka pro armádní nákupy Doug Bush. „Jsme připraveni postupovat rychle.“

16:16
Dnes
!

Evropská unie by se měla rozšířit v zájmu své bezpečnosti. Ukrajina, ale i státy západního Balkánu nesmějí být ponechány napospas „geopolitickým manipulacím“. V projevu při zahájení nového ročníku na College of Europe v belgických Bruggách to dnes řekl český prezident Petr Pavel.

Patronkou ročníku na prestižní akademické instituci je již zesnulá bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová, kterou Pavel vyzdvihl jako vizionářku - s ohledem na její podporu rozšíření EU a NATO směrem na východ. Prezident také citoval českého exprezidenta Václava Havla a vyjádřil úmysl uspořádat v Praze konferenci na téma odolnosti demokracií.

16:01
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky bojující na frontě na severovýchodě země a s veliteli jednal o situaci na bojišti, informovala agentura Reuters. Zelenskyj nezveřejnil, kde přesně byl, uvedl ale, že se setkal s brigádami bojujícími v kupjansko-lymanském úseku, kde ukrajinské jednotky čelí ruským útokům.

„Sešli jsme se s veliteli brigád a praporů, abychom s nimi probrali situaci na bojišti, naléhavé záležitosti a potřeby,“ napsal ukrajinský prezident na sociální síti X. „Každá naše bojová brigáda, každý voják, který ničí okupanty, každým svým krokem potvrzuje, že ukrajinské vítězství určitě přijde,“ uvedl také a vojákům poděkoval a rozdal jim vyznamenání. Vyzval je, aby neztráceli motivaci, díky které tak tvrdě brání suverenitu Ukrajiny a budoucnost pro další generace.

Zobrazit celý online

Video  Poslední diktátor v Evropě: Alexandr Lukašenko tvrdě potlačuje odpor a kontroluje ve státě takřka vše  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud