Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ukrajina má jasno o příčině pádu vrtulníku s ministrem: Chyboval pilot?

Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
18:37

Příčinou pádu vrtulníku s vedením ukrajinského ministerstva vnitra na palubě byla chyba pilota, napsal dnes ukrajinský server Strana.ua s odvoláním na nejmenované zdroje z ministerstva, obeznámené s předběžnými závěry expertů. Svou roli sehrála i mlha, nízká výška letu a obavy z případného zaměření a sestřelení stroje raketou odpálenou z Běloruska, kde se nalézají ruská vojska.

Vrtulník se zřítil na školku na kyjevském předměstí Brovary ve středu minulý týden. Při katastrofě zahynulo 14 lidí, včetně ministra vnitra Denyse Monastyrského, jeho zástupců a jednoho dítěte.

Pilot vrtulníku podle zdrojů portálu letěl příliš nízko za omezené viditelnosti. V ten den totiž byla silná mlha. Trasu letu přes Brovary si nejspíše vybral se zřetelem na obavy z případné rakety odpálené z Běloruska. Byly zapnuty rušičky, což ovlivňovalo fungování - či nefungování - navigačních přístrojů. V Kyjevě a okolí nešla elektřina, a tak nesvítila červená světla na výškových budovách. V kritické chvíli, už příliš pozdě, si pilot všiml budovy před sebou, ale už neměl na výběr, jak odvrátit katastrofu.

Pád vrtulníku si kromě 14 obětí vyžádal 25 zraněných, včetně 11 dětí.

Vyšetřování prokuratura svěřila tajné službě SBU, která podle portálu zvažovala tři základní hypotézy: porušení leteckých předpisů, technickou závadu či úmyslný zásah s cílem zničit vrtulník.

12:07
Dnes

Kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byli ve Slovinsku zatčeni dva cizinci, kteří se vydávali za obchodníky se starožitnostmi. Podle úřadů jsou státními příslušníky třetích zemí a nevystupovali jako ruští občané, informovala dnes agentura STA.

Zatčení se odehrálo 5. prosince 2022, úřady o něm ale z bezpečnostních důvodů informovaly až nyní. Oba zadržení jsou podle slovinské prokuratury nyní ve vazbě. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až osm let vězení. Podle informací deníku Delo měl nejméně jeden ze zatčených argentinské občanství.

Server Siol.net uvedl, že odhalená skupina vyvíjela činnost nejen ve Slovinsku, ale i v zahraničí. Operaci provedla slovinská tajná služba SOVA ve spolupráci s kriminální policii a podílely se na ní také partnerské zpravodajské služby v zahraničí.

11:25
Dnes
!

Britský expremiér Boris Johnson prohlásil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem. Johnson prý tehdy Putina ve „velmi dlouhém“ hovoru loni v únoru varoval, že případná válka bude „naprostou katastrofou“; podle západních tajných služeb se už k invazi schylovalo. Johnson varoval Putina, že invaze na Ukrajinu povede k západním sankcím a zvýšení počtu vojáků NATO u ruských hranic. Snažil se také odradit Rusko od vojenské akce tím, že Putinovi řekl, že Ukrajina se „v dohledné budoucnosti“ k Severoatlantické alianci nepřipojí.

„V jednu chvíli mi pohrozil a řekl: ‚Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou by to trvalo jen minutu‘ nebo něco takového. Veselé,“ uvedl Johnson pro BBC a připomněl „velmi dlouhý“ a „nanejvýš mimořádný“ telefonát z února 2022, který následoval po jeho návštěvě v Kyjevě. „Ale myslím si, že podle velmi uvolněného tónu, který nasadil... si s mými pokusy přimět ho k jednání jen hrál,“ dodal. Putin se podle Johnsona během hovoru choval „velmi familiárně“.

Kreml reagoval, že Johnson lže. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že co Johnson uvedl, není pravda, „přesněji řečeno, je to lež“.

10:56
Dnes

Ruské ztráty podle generálního štábu Ukrajiny: Za poslední den narostly o 490 vojáků, čtyři tanky, tři obrněná vozidla atd.

Zobrazit celý online

Video  Při nehodě vrtulníku v Brovarech zemřel ministr vnitra Denys Monastyrskyj.  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa