Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hrůzy na frontě v Bachmutu: Vojáci živoří v bahně a na mrazu!

Autor: rix, ČTK - 
28. listopadu 2022
18:27

Bláto, zima a život v zákopech. Svět obletěly fotografie pozic ukrajinských vojáků u města Bachmut. Snímky jako by vypadly z filmu o první světové válce. Boje v Doněcké oblasti jsou pravděpodobně nejtěžší, které v současnosti na Ukrajině probíhají, a vojáci bránící svou vlast přežívají v otřesných podmínkách. 

„Naši bojovníci v takovýchto otřesných podmínkách bojují za svobodu Ukrajiny, sláva,“ psal na sociálních sítích ukrajinský ministerský poradce Anton Gerasčenko. „Tyto fotografie ze zákopů u Bachmutu prozrazují mnohé. Dávají bojům nádech. Všudypřítomné bahno, chlad a smrad,“ dodala ukrajinská aktivistka Alexandra Matvičuková. 

Video  Frontová linie u Bachmutu.  - Twitter
Video se připravuje ...

Intenzita bojů na Ukrajině se v posledních dnech snížila kvůli špatnému počasí. Je ale pravděpodobné, že se v příštích několika týdnech opět zvýší, jakmile dále klesnou teploty a půda na frontě zmrzne. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Ukrajinské a ruské zprávy z kritických oblastí fronty na východě a jihu Ukrajiny, včetně Svatova, Bachmutu či Vuhledaru naznačují, že vojenské operace na obou stranách jsou v současné době komplikovány silným deštěm a následným velkým množstvím bahna.

„Je pravděpodobné, že půdě bude trvat několik dní stálých mrazivých teplot, než ztuhne, což znamená, že terénní podmínky pravděpodobně umožní zvýšení intenzity operací na celé Ukrajině až o víkendu 3. až 4. prosince a v následujícím týdnu,“ uvedl ISW.

Není jasné, zda některá ze stran na tuto dobu aktivně plánuje velké ofenzivní operace, zdůrazňují američtí experti. Meteorologické faktory, které takovým operacím nyní brání, se ale podle nich začnou v každém případě vytrácet.

23:05
26. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Online přenos sledující dění týkající se války na Ukrajině pro dnešní den končí, pokračovat bude zase v pátek ráno. Dobrou noc.

22:58
26. 1. 2023

Ruské úřady dnes označily nezávislou zpravodajskou stanici Meduza za „nežádoucí organizaci“, Meduze fakticky zakázaly provozování stránky v zemi.

22:43
26. 1. 2023

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes i v předchozích dnech slyšeli v okolí Záporožské jaderné elektrárny řadu silných výbuchů. Exploze nastaly mimo areál tohoto největšího jaderného zařízení v Evropě, uvedla v prohlášení MAAE, podle které o svědčí o blízkých vojenských aktivitách.

„Včera okolo 10:00 místního času (9:00 SEČ) bylo slyšet osm silných detonací, které rozvibrovaly okenní tabulky v zařízení, a další byly slyšitelné dnes,“ stojí v prohlášení.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa