Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Zelenská rázně o ruských útocích: Bez proudu a tepla vydržíme i tři roky

Autor: ČTK, swp - 
25. listopadu 2022
11:58

Ukrajinci jsou připraveni vydržet kritickou energetickou situaci způsobenou rozsáhlými ruskými útoky další dva až tři roky. V rozhovoru se stanicí BBC to uvedla ukrajinská první dáma Olena Zelenská, podle které naději udrží vyhlídka na připojení země k Evropské unii.

„Bez našeho vítězství v naší zemi nikdy nezavládne mír,“ řekla manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko podle ní nabízí pouze falešný mír, který by pro Ukrajince znamenal jen krátké období klidu.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu letos 24. února. Od začátku října při masivních vzdušných úderech útočí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, kterou výrazně poškodilo. Ukrajince tak s nadcházející zimou čekají výpadky proudu, odstávky a výzvy úřadů, aby se co nejvíce šetřilo energií. Kvůli chladnému počasí úřady evakuují nedávno osvobozená města na jihu země a doporučily, aby lidé zvážili, zda úplně na několik měsíců neodejít ze země.

„Jsme připraveni to vydržet,“ řekla Zelenská. „Máme za sebou spoustu příšerných útrap, zažili jsme tolik obětí, tolik ničení, takže výpadky proudu nejsou to nejhorší, co nás potkalo,“ uvedla. Řekla také, že podle nedávného ukrajinského průzkumu přes 90 procent respondentů uvedlo, že jsou připraveni žít bez tepla a světla další dva až tři roky, pokud mají vyhlídku na připojení k Evropské unii. „Chtějí být rovnocennými členy evropské rodiny,“ dodala první dáma.

Zelenskyj 25. února, den po ruské invazi, ve videoproslovu uvedl, že ho Rusko určilo za cíl číslo jedna. „Moje rodina je cíl číslo dvě,“ uvedl tehdy prezident.

Zelenská v rozhovoru vzpomíná, že to pro ni a pro jejich děti znamenalo nejprve několik měsíců života v úkrytu na tajných místech. Na veřejnosti se poprvé od invaze objevila 8. května, kdy se ve Lvově setkala s první dámou Spojených států Jill Bidenovou. Od té doby veřejně vystupuje pravidelně a na rozdíl od prezidenta, který podle dostupných informací Ukrajinu od začátku války neopustil, jezdí i do zahraničí - mimo jiné ji přijal také americký Kongres.

Se Zelenskou, která se podobně jako její manžel stala jednou z hlavních politických tváří ukrajinského vzdoru vůči ruské agresi, BBC hovořila v rámci projektu 100 women (100 žen). Ten každoročně představí nejvlivnější a nejinspirativnější ženy z celého světa.

Video  Kdo je novodobý vojenský hrdina Volodymyr Zelenskyj?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa