Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Squatteři obsadili vilu sankcionovaného ruského oligarchy. Soud překvapil: Ať tam zůstanou

Autor: ČTK, for, swp - 
22. listopadu 2022
21:43

Skupina squatterů od poloviny října obývá pětipatrový dům v centru Amsterodamu, který patří ruskému podnikateli a spoluzakladateli internetové společnosti Yandex Arkadiji Voložovi. Nizozemský soud ve středu rozhodl, že squatteři budovu nemusejí opustit, napsal dnes deník The Guardian.

Squatteři v polovině října obsadili dům a vydali prohlášení, že odsuzují podnikatelovy vazby na Kreml a také bytovou krizi ve městě. Na fasádu budovy vyvěsili transparenty odsuzující válku na Ukrajině.

Verdikt překvapil i právničku

Volož budovu z roku 1879 koupil v roce 2019 za tři miliony liber (více než 84 milionů Kč). Stavba prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Od začátku června je Volož na sankčním seznamu Evropské unie, a to zavedeném kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Verdikt soudu překvapil i právničku zastupující squattery. „Byla jsem přesvědčena, že jsme v právu, ale přesto mě poněkud překvapilo, že soudce dal za pravdu našim argumentům. Sankce jsou novinkou, takže takových případů tady ještě mnoho nebylo,“ uvedla právnička Heleen over de Lindenová. V Nizozemsku podle ní tradičně platí přísná vlastnická práva, která zvýhodňují vlastníky. Rozsudek by proto mohl vytvořit důležitý precedens, dodává.

Internetový vyhledávač Yandex, přes nějž hledá zprávy velká část lidí v Rusku, podle prohlášení EU k sankcím „propaguje státní média a jejich pohled na vývoj událostí ve výsledcích vyhledávání a odstraňuje obsah kritický vůči Kremlu, například obsah související s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině“, cituje unijní vyjádření The Guardian.

Sankce Voložovi zakazují vstup do EU a profitování z pronájmu nemovitostí. Po uvalení sankcí podnikatel rezignoval na funkci ředitele Yandexu, aby předešel dopadu stejného rozhodnutí na svou firmu.

Video  Pronásledované Rusky Pussy Riot na Václaváku: Agent KGB Putin, Z je jako svastika a Moskva, ta ať shoří (celý koncert).  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa