Nechcete bojovat? Skončíte v trestaneckém táboře a popravíme vás! Rusko vězní vojáky odmítající účastnit se války

Autor: pma - 
10. listopadu 2022
10:05

Kreml má údajně speciální trestanecké tábory pro ty Rusy, kteří se po narukování do armády odmítají účastnit bojů proti Ukrajině. Podle informací ruského nezávislého deníku The Insider se tak děje hlavně v Doněcké republice, kde jsou Rusové o hladu vězněni ve sklepě a hrozí jim, že budou bez milosti popraveni.

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil před několika týdny v zemi částečnou mobilizaci, musely tisíce Rusů narukovat do armády. Mnoho z nich na to však nemá dostatečnou výbavu ani výcvik.

„Když byli na střelnici, tak měli střílet z útočné pušky. Jeho puška ale měla poničená mířidla, tudíž s ní nedokázal nic trefit na 400, ale ani na 100 metrů. Další den prý kopali zákopy a to byl celý jejich vojenský výcvik,“ svěřila se pro ruský nezávislý deník The Insider Elena Kašininová, žena Rusa, který musel narukovat.

Radši počkám na popravčí četu

Elenin manžel pracoval před narukováním v těžebním průmyslu a nespadal prý  mezi ty Rusy, kteří měli být odvedeni. Společně s ním bylo naverbováno i několik jeho kolegů, a to i přesto, že se jejich šéf zaručil, že jich se mobilizace týkat nebude.

Na frontě je Elenin muž od počátku října. Po několika dnech se podle Insideru manželé spojili a voják ženě popisoval, jak se cítí. „Říkal mi, že zabíjet nechce. Řekl, že si raději bude zakrývat oči a uši a počká na popravčí četu,“ popsala manželova slova jednatřicetiletá Ruska.

19:49
Dnes

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na Ukrajině udělil bývalému šéfovi ukrajinské diplomacie Dmytru Kulebovi medaili Za zásluhy o diplomacii. Ocenil jeho úsilí o rozvoj česko-ukrajinských vztahů, ale též například dlouhodobé snahy o vytvoření co nejširší koalice k zajištění bezpečnosti celé Evropy.

Kuleba řekl, že bez Česka by byla situace Ukrajiny obtížnější. Česká vláda se podle něj po ruské invazi nejen účastnila jednotlivých rozhodnutí, ale sama přicházela s různými iniciativami a návrhy. Vyzdvihl přitom muniční iniciativu, jež loni pomohla dodat Ukrajincům 1,5 milionu nábojů. Dodávky pokračují i letos, k polovině července se jednalo o 850.000 kusů velkorážové munice.

18:47
Dnes

Dokud Ukrajina nezíská jasné bezpečnostní záruky, musí zůstat v platnosti a být posilovány sankce proti Rusku, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X, kde informoval o svém hovoru s kanadským premiérem Markem Carneym. Moskva chce podle Zelenského jen získat čas, nikoliv ukončit válku. Ottawa se zatím k telefonátu nevyjádřila.

„Podělil jsem se o ukrajinský pohled na to, jaké jsou skutečné záměry a plány Ruska... Rusové chtějí jen získat čas, a nikoliv ukončit válku. Svědčí o tom situace na bojišti, svědčí o tom podlé ruské údery na civilní objekty,“ napsal Zelenskyj. Zároveň vyjádřil Kanadě vděčnost za podporu Ukrajině, která se už čtvrtým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Zelenskyj podle svých slov Carneyho informoval o současném diplomatickém dění a jednání se spojenci Kyjeva. „Připravujeme koordinované kroky. Diskutujeme o různých formátech schůzek,“ sdělil prezident s tím, že se s kanadským premiérem shodli, že bez Ukrajiny nelze činit žádná rozhodnutí týkající se její budoucnosti a bezpečnosti Ukrajinců.

18:16
Dnes

„Jdu si promluvit s Vladimirem Putinem a řeknu mu: Musíš tuto válku ukončit,“ řekl Donald Trump. Americký prezident sdělil, že s Putinem projedná možné podmínky dohody o míru mezi Moskvou a Kyjevem, než bude jednat s ukrajinským prezidentem Zelenským a evropskými lídry. Od schůzky s Putinem Trump očekává, že bude konstruktivní.

„Nebudu uzavírat dohodu. Není na mně, abych uzavíral dohodu. Myslím, že dohoda by měla být uzavřena s oběma stranami,“ vysvětlil Trump. Zároveň uvedl, že chce, aby se příštího setkání zúčastnili jak Putin, tak Zelenskyj. „Přivedu je oba do jedné místnosti a myslím, že se to vyřeší.“

Zobrazit celý online

Dnes mě asi zastřelí

A právě pro mobilizované vojáky, kteří se odmítají bojů účastnit, Kreml vytváří trestanecké tábory. Jeden z nich se má nacházet u vesnice Zavitne Bažanja v Doněcké oblasti.

V tomto táboře se ocitl i Elenin muž. „Těm, kteří nesouhlasili se zabíjením Ukrajinců vyhrožují, že je zastřelí, jejich těla odhodí do jámy a nám blízkým prý poví, že padli v boji,“ popsala nešťastná žena. Podle jejích slov několik desítek vojáků nahnalo vedení do sklepa, kde byli několik dní drženi o hladu a mačkali se na pár metrech čtverečních. Ve sklepě byli vojáci nuceni, aby své slova o neúčasti v bojích odvolali. Většina z nich to ale neudělala.  „Leno, možná mě dneska zastřelí,“ řekl Rus své manželce před několika dny. 

Ruské úřady mlčí

V kontaktu s vězněným manželem byla Elena počátkem listopadu. „Řekl mi jen, že všechny odpůrce, včetně něj, někam odvážejí. Nedostali prý tři dny najíst a nemělo možnost provést základní hygienu. Doteď o něm nemám žádné zprávy,“ posteskla si deníku žena vězněného vojáka.

Podle žen a přítelkyň je v tomto táboře vězněno přes 20 Rusů. Všechny se obrátily na ruské úřady, kde předložily důkazy o tom, že v táboře zřejmě dochází k trestným činům. „Dodnes jsme nedostaly žádnou odpověď,“ uzavírá jedna z příbuzných vězněných Rusů.

Video  Panický úprk ruských vojáků: Naskákali na bojové vozidlo a pak havarovali!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa