Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Zelenskyj žádal o pomoc hrdinu ze Star Wars: Herec Mark Hamill zajistil peníze na nákup 500 dronů

Autor: ČTK, swp - 
21. října 2022
16:17

Představitel Luka Skywalkera ve filmové sáze Hvězdné války Mark Hamill pomohl vybrat peníze na nákup 500 dronů pro ukrajinskou armádu. Hamill to řekl ve vysílání rádia agentury Bloomberg, kde upřesnil, že ho v září o pomoc požádal sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zní to jako zápletka dalšího dílu Hvězdných válek, ale rozdíl je v tom, že se to děje v realitě, napsal Bloomberg. Hamill se konkrétně stal ambasadorem ukrajinského programu Armáda dronů a peníze vybral společně s ukrajinským vládním fondem United24.

„Je to úplně jednoduché. Ukrajina potřebuje drony. Na nich záleží výsledky války. Chrání zemi, její lid, monitorují hranice, jsou to oči na obloze,“ řekl Hamill.

„Byl jsem docela v šoku, protože mě nejmíň dvakrát nebo třikrát do týdne (Ukrajinci) informovali, jak to pokračuje, a řekli mi, že od doby, kdy jsem s tím začal, dostali 500 dronů,“ svěřil se také herec.

Začátkem tohoto měsíce Hamill na Twitteru sdílel obrázek osamocené stíhačky X-Wing, kterou létá jeho postava, v barvách ukrajinské vlajky. „Ať vás provází síla,“ vzkázal.

22:27
3. 10. 2023

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protiletecká obrana u pobřeží Krymu sestřelila ukrajinskou protilodní střelu Neptun. Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev informoval, že trosky ze zneškodněného ukrajinského dronu poškodily obytný dům. Několik oken se rozbilo, nikomu se ale nic nestalo. Razvozžajev také napsal, že na místo vyjeli specializovaní záchranáři, aby rozhodli, jak z místa odstranit výbušná zařízení.

21:18
3. 10. 2023
!

Evropská unie se chystá formálně zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou již před koncem roku. S odvoláním na své diplomatické zdroje to dnes napsal bruselský web Politico, podle něhož by krok měli schválit lídři unijních zemí na prosincovém summitu.

EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země loni v červnu. Kvůli ruské agresi tak učinila nezvykle rychle, jen několik měsíců po podání žádosti. Dalším formálním krokem má být zahájení přístupových rozhovorů, které by Kyjev rád otevřel ještě letos. Zatímco velká část unijních států včetně Česka jejich rychlý start podporuje, některé země nabádají k opatrnosti.

„Cílem je v prosinci dosáhnout politické shody na otevření rozhovorů,“ řekl Politiku jeden z diplomatických zdrojů. Základem pro to má být hodnocení pokroku uchazečských zemí včetně Ukrajiny, které Evropská komise zveřejní v listopadu. Pokud Kyjev docílí posunu v sedmi sledovaných kritériích včetně posilování právního státu či boje proti korupci, komise podle diplomatů doporučí zahájení rozhovorů. Zdroje serveru tvrdí, že pro členské země pak bude složité hledat důvody, proč rozhovory nezahájit.

20:52
3. 10. 2023
!

Ruská prokuratura žádá devět a půl roku vězení pro bývalou novinářku státní televize; Marina Ovsjannikovová se loni proslavila svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání. Podle serveru Mediazona prokuratura chce Ovsjannikovovou poslat v nepřítomnost před soud kvůli šíření lživých zpráv, což je termín, který se vztahuje na jakékoliv informace o ruské válce proti Ukrajině, jež jsou v rozporu s narativem prosazovaným Kremlem.

Ovsjannikovové, která loni v březnu vtrhla během vysílání do televizního studia s transparentem s nápisem „Zastavte válku“ a „Lžou vám“, se později podařilo dostat se s dcerou z domácího vězení a utéct do jisté evropské země.

Svoji první protestní akci provedla loni v březnu. Obžaloba z šíření lživých zpráv se týká protestu z loňského července, kdy stála na nábřeží naproti Kremlu s transparentem, na kterém ruského prezidenta Vladimira Putina označila za vraha a jeho vojáky za fašisty, píše agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Video  Novinář o mobilizaci, odjezdech z Krymu a zdražování. Jak Rusové snášejí válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud