Středa 7. prosince 2022
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 2°C

Rusové zabili dalších 24 prchajících civilistů. „Krutost,“ napsal charkovský gubernátor

Aktualizováno -
1. října 2022
19:18
Autor: ČTK, amb - 
1. října 2022
14:29

Při ruské palbě na kolonu aut s evakuovanými civilisty na severovýchodě Ukrajiny zemřelo 24 lidí včetně 13 dětí, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova a šéfa ukrajinské tajné služby SBU Vasyla Maljuka. Zabití civilisté se snažili uniknout do bezpečí před ruským ostřelováním míst, která nedávno osvobodila ukrajinská armáda. Syněhubov původně informoval o nejméně 20 mrtvých při tomto útoku.

„Dvacet čtyři lidí, mezi nimi těhotná žena a 13 dětí. To je hrůzný výsledek ruského ostřelování kolony se sedmi automobily mezi vesnicemi Kurylivka a Piščane v Kupjanském okrese,“ sdělil Syněhubov. „Okupanti stříleli po civilistech, kteří se snažili uniknout ostřelování. Je to krutost, která nemá ospravedlnění,“ uvedl gubernátor v předchozím vyjádření. Doplnil, že na místo odjeli kriminalisté, kteří zjišťují podrobnosti.

Rusové podle Maljuka zničili kolonu sedmi aut s civilisty ještě na konci září, když se nacházela v „šedé zóně“ mezi územím okupovaným Ruskem a oblastí kontrolovanou Ukrajinou. Kriminalisté na místě shromažďují důkazy, které předají mezinárodnímu tribunálu.

8:48
Dnes

V Melitopolu došlo k pokusu vyhodit do povětří zástupce vedoucího městské okupační správy Nikolaje Volyka. Spolupracovník nebyl při výbuchu zraněn.

8:38
Dnes

V Šachťorském okrese Doněcké oblasti (kontrolovaném separatisty) došlo k nehodě vojenského náklaďáku a civilního mikrobusu. Šestnáct lidí bylo zabito a tři zranění byli hospitalizováni.

8:23
Dnes

Spojené státy by uvítaly, kdyby Německo dodalo ukrajinské armádě tanky Leopard 2. Podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to již v říjnu Berlínu řekl bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan. Ukrajina, která od února vzdoruje ruské invazi, o Leopardy 2 žádala. Německo se ale takový krok zdráhá učinit a opakovaně hovoří o nezbytnosti společného postupu se spojenci.

Ukrajina dosud žádné tanky západní konstrukce nedostala, ačkoli o ně má zájem. Podle Gustava Gressela z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) jsou právě německé Leopardy 2 vhodnou volbou, neboť tyto tanky používá polská armáda. Ukrajina by tak hned za svými hranicemi měla možnost německé stroje opravovat.

 

Zobrazit celý online

V pátek ráno Rusové ostřelovali raketami Záporoží, správní středisko oblasti, jejíž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil o několik hodin později. Zasáhli civilní humanitární konvoj, tři desítky lidí přišly o život, dalších 118 utrpělo zranění.

Britské ministerstvo obrany se dnes pozastavilo nad tím, že Rusko zabíjí lidi, které označuje za své vlastní občany.

Ruští vojáci podle Britů k ostřelování pozemního cíle použili velmi cenné rakety protivzdušné obrany dalekého dosahu. Svědčí to podle Londýna nejspíše o tom, že vojskům chybí vhodnější munice, především přesné střely s dlouhým doletem, a tak je Rusko nuceno využívat strategické zdroje k dosažení taktických cílů.

Zabijí přitom civilisty, které po Putinově podpisu anexe Záporožské oblasti pokládá za vlastní občany. Šéf Kremlu rovněž v pátek podepsal s místními představiteli smlouvy o anexi Luhanské, Doněcké a Chersonské oblasti.

Video  Generál Šedivý pro Blesk o ukrajinské protiofenzivě: Přichází velký válečný obrat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa