Podporuje terorismus, obul se do Černochové ruský diplomat. Lipavský si předvolal ruského velvyslance v ČR

Aktualizováno -
24. srpna 2022
14:37
Autor: ČTK - 
23. srpna 2022
21:53

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý na zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu. Záminkou mu byla vyjádření Černochové po sobotním atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Černochová v reakci pro ČTK velvyslancova obvinění odmítla s tím, že je zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením "nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky" veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců. Český premiér Petr Fiala označil obvinění Černochové za projev vrcholného cynismu. Za ministryni se postavili i další kolegové z vlády včetně ministra zahraničí Lipavského, který si předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského.

Ministryně obrany v sobotu na twitteru na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.

„I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance,“ prohlásil dnes Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.

„Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme,“ uvedla ministryně ke slovům Něbenzji i k tomu, že podle doněckých separatistů Česko teroristy cvičí. „Mezi 'oslavou teroristického útoku' a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá 'podlidi', je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v ČR rozhodně ano,“ dodala česká ministryně obrany.

„Obvinění Jany Černochové z podpory terorismu jakýmkoliv představitelem Ruské federace, která se dopouští válečných zločinů na Ukrajině, nelze považovat za nic jiného než projev vrcholného cynismu,“ sdělil ČTK premiér Fiala prostřednictvím svého mluvčího Václava Smolky.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o předvolání ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Náměstek ministra Jaroslav Kurfürst se důrazně ohradil proti obviněním Ruska vůči Česku na Radě bezpečnosti OSN. Lipavský to uvedl na twitteru. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý obvinil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) z podpory terorismu.

Náměstek se podle Lipavského „důrazně ohradil proti nehorázným a lživým obviněním Ruska vůči ČR“ v Radě bezpečnosti OSN. „Pokud chce Rusko mluvit o terorismu podporovaném státem, ať si zamete před vlastním prahem,“ uvedl ministr.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost.“

Pokud podle Černochové v Rusku „oplakávají úmrtí válečných štváčů, vyzývajících k vraždění a vyhlazování občanů sousedního svobodného národa, tedy Ukrajiny, který bezprecedentně a bezdůvodně napadnou a masově tam vraždí jejich nevinné děti a další civilisty, vypovídá to o nich úplně všechno“.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost,“ dodala česká ministryně a připomněla, že oplakáván není nacistický diktátor Adolf Hitler, sovětský vůdce Josif Stalin ani někdejší říšský protektor Reinhard Heidrich, kterého zabili českoslovenští parašutisté.

Za Černochovou se postavili i další ministři Fialovy vlády. Rusko terorizuje miliony lidí na Ukrajině, jeho velvyslanec při OSN nemá právo obvinit Černochovou z podpory terorismu, řekl vicepremiér Marian Jurečka.

„Dnešní velvyslanec v OSN, který zastupuje dnes nejaktivnějšího teroristu na světě, což je ruský stát, který terorizuje miliony lidí na Ukrajině, nemá vůbec právo takové hodnocení říci,“ uvedl Jurečka. „Chovají se jako teroristé. Nemohou se potom divit, že přicházejí i tyto reakce, které jsou třeba emočně vypjaté. Nikdo nemáme radost z jakéhokoli ztraceného života, ale je potřeba si uvědomit, co byla příčina, kdo tu situaci způsobil a co jsou bohužel ty válečné důsledky,“ dodal ministr.

Něbenzja ve svém vystoupení připomněl případ českého občana Benedikta Čermáka, který se podle českého soudu schvalováním teroristického činu z roku 2019 na Novém Zélandu dopustil podpory terorismu a dostal za to tříletý trest. Něbenzja přitom chybně uvedl původní, šestiletou výši trestu, kterou později Čermákovi soud vyšší instance snížil.

„Očekávám, že se kompetentní orgány Česka budou stejně seriózně zabývat výroky ministryně obrany země a náležitě je ohodnotí,“ dodal Něbenzja, který při své řeči citoval z příspěvku ministryně a zdůraznil také její větu: „Dnešní noc na 21. srpna si v Rusku zapamatují.“

16:59
Dnes

“Jsme solidární se Spojeným královstvím a jednotní s členskými zeměmi EU a spojenci v NATO," reagovala česká diplomacie na nové britské sankce proti agentům, sabotérům a hackerům ruské vojenské rozvědy GRU. Už v roce 2021 uvedl tehdejší premiér Andrej Babiš, že příslušníci GRU jsou podle českých bezpečnostních složek odpovědní za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

16:38
Dnes

Itálii a ČR spojují podobné pohledy na řešení mnoha otázek a výzev, ať už jde o pomoc Ukrajině, nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Africe. Po jednání s italským protějškem Guidem Crosettem v Římě to  uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Jednali o obranně-průmyslové spolupráci či o společném působení ve vojenských operacích, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě.

Itálie je pro ČR důležitým partnerem, napsala Černochová. „Spojuje nás nejen legionářská minulost nebo současné působení příslušníků naší Vojenské policie s italskými karabiniéry na misi v Kosovu, ale také podobné pohledy na řešení mnoha dalších otázek a výzev. Ať už jde o pomoc Ukrajině, nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Africe,“ uvedla. Tématem jednání ministrů byl také projekt na pořízení 24 amerických letounů F-35. Finální montáž prvních 12 letadel pro ČR se má uskutečnit v italském závodu Cameri.

15:52
Dnes

Součástí osmnáctého balíčku sankcí proti Rusku, na kterém se dnes shodli zástupci členských států Evropské unie, je i zrušení výjimky na dovoz ruské ropy do Česka. V tiskové zprávě o přijetí sankcí to oznámila Rada EU, tedy členské země bloku. Krok není překvapivý, neboť české ministerstvo průmyslu již loni v listopadu uvedlo, že nevidí důvod výjimku prodlužovat.

„Rada se rozhodla ukončit výjimku pro dovoz ropy z Ruska do Česka,“ uvedla Rada EU. Na ropě z Ruska je Česko nezávislé, a to díky rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL), ke kterému je země připojena přes produktovod IKL.

Zobrazit celý online

Atentát na Duginovou

Devětadvacetiletá Duginová zahynula v sobotu večer při explozi nedaleko Moskvy, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní. Ruské bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že za atentátem stojí ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev zapojení do incidentu kategoricky odmítl.

Dugin ze smrti své dcery obvinil „ukrajinský nacistický režim“ a incident označil za „teroristický útok“. Rusko dnes zároveň přišlo s tvrzením, že byl dopaden ukrajinský diverzant, který měl absolvovat výcvik v Českém Krumlově.

 

Video se připravuje ...
Další videa