Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Ruští velitelé se stahují z Chersonu: Bojí se Ukrajinského útoku?

Autor: rix, ČTK - 
20. srpna 2022
05:00

Z okupovaného Chersonu se údajně stahují ruští velitelé, kteří se bojí ukrajinské protiofenzivy. Ukrajincům se již podařilo obsadit všechna důležitá místa v okolí města a směřují k jeho znovudobytí. Místní úředník Jurij Sobolevskij potvrdil, že ruští generálové z města prchli.

Zástupce vedoucího Rady Chersonské oblasti se podle webu pravda rozpovídal o tom, že ukrajinské ozbrojené síly kontrolují všechny hlavní silnice v oblasti Chersonu. „To může být důvod ústupu vojenského velení. Většina z nich již Cherson opustila a máme jasné zprávy, že se tak stalo,“ potvrdil Sobolevskij. 

Sobolevskij se dále domnívá, že morálka ruských jednotek je v současné době obzvláště nízká, protože všechny jejich plány týkající se Chersonské oblasti selhaly. Velkým úspěchem ukrajinských sil bylo poškození mostu Kachovka. Tento most byl jednou z posledních zásobovacích cest ruských okupantů. Ukrajinci tak odřízli další způsob pro zásobování tohoto města. 

Rusům se sice v uplynulých dnech podařilo částečně opravit zasažený Antonivskyj most, jeho stav ale nadále není dobrý. Poškozený je i hlavní železniční most nedaleko Chersonu. Od konce července tak Rusové používají pro zásobování jen nedaleký pontonový most, dodalo britské ministerstvo obrany ve zprávě shrnující nejnovější poznatky britských zpravodajských služeb.

„I když se Rusku podaří mosty opravit, budou stále velmi zranitelné,“ říká rovněž zpráva britského ministerstva obrany. „Pozemní zásobování pro několik tisíc ruských vojáků na západním břehu je téměř jistě závislé na pouhých dvou pontonových mostech,“ dodalo britské ministerstvo.

Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Před časem se začalo hovořit o ukrajinské protiofenzivě v tomto regionu s cílem osvobodit ho od okupačních sil; ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu.

18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

18:26
Dnes

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

18:06
Dnes

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v televizi náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. Ukrajinské jednotky nyní vedou souběžně dvě ofenzívy, na jihu a na východě země. Kriminalisté a vyšetřovatelé v nich zatím podle náměstka zdokumentovali 105 válečných zločinů a tato práce pokračuje.

Zobrazit celý online

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa