Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Ilja (6) přišel o mámu a tátu při obléhání Mariupolu: Zachránil ho manželský pár

Autor: štt - 
26. června 2022
14:45

Ukrajinský pár hodlá adoptovat šestiletého chlapečka, jehož rodiče zemřeli během bombardování přístavu Mariupol. Maria a Vladymyr Bespalijovi jej přijali do dočasné péče. Ilja je již po několika týdnech oslovuje mami a tati.

Malý chlapec si prošel skutečným peklem. Po smrti svých rodičů strávil několik týdnů v atomovém krytu. Jeho matka nejspíš zemřela během bombardování mostu. Spolu s ní o život přišla spousta ukrajinských vojáků. Poté otec odvedl Ilju k sousedům a vydal se hledat matku. Nikdy se však pro syna nevrátil.

Ilja v reportáži pro rádio Svobodná Evropa popisuje své další vzpomínky na útěk z obleženého města. „Nemohli jsme utéct do lesa, jelikož byl podminovaný,“ vypráví dítě, kterému se spolu s dalšími uprchlíky nakonec podařilo dostat do Berďansku. Po cestě viděl zničené vesnice a rozstřílené tanky.

Maria s Vladymyrem museli rovněž uprchnout. Po útěku ze Slovjansku se jim podařilo najít byt v hlavním městě. Po nastěhování se ihned nabídli k adopci osiřelých dětí. Dobrovolnická organizace jim brzy přidělila Ilju.

Nicméně ukrajinská vláda dočasně zakázala adopce, pár proto zažádal pouze pro předběžné opatrovnictví. „Byl to opravdu silný okamžik. Ihned jsem si Ilju zamilovala,“ říká Maria, pro kterou bylo zprvu náročné dítěti vysvětlit, co se v zemi děje a co válka přináší. Ilja jim slíbil, že bude ten nejhodnější syn, který nikdy nebude své rodiče zlobit.

Stejnou radost cítí i její partner. Přestože na Ilju nechtěli vyvíjet žádný tlak, po několika týdnech chlapeček oba přijal za svou novou mámu a nového tátu. „Chce všem dokázat, že není sirotek. Je pyšný na to, že mě má,“ dodává Vladymyr. Přesto však bude ještě dlouho trvat, než se chlapec s traumatizující ztrátou dokáže vyrovnat.

10:21
Dnes

Ve čtvrtek vydala Česká republika uprchlíkům z Ukrajiny 234 víz dočasné ochrany, o 179 méně než ve čtvrtek minulý týden. Celkem od počátku ruské invaze získalo víza, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, 410.693 lidí. Informace dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet vydaných víz neodpovídá tomu, kolik uprchlíků se v Česku nachází, někteří se totiž vrací zpět na Ukrajinu nebo odjíždí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku méně než 300.000 běženců.

10:14
Dnes

Podle ukrajinského generálního štábu Rusko pokračuje v ofenzivě u měst Marjinka, Pisky, Avdijivka a Kodema v Doněcké oblasti a ozbrojené síly Ukrajiny odrazily Rusy u Bachmutu a Marjinky.

10:04
Dnes

Benzin Natural 95 i motorová nafta na čerpacích stanicích na Slovensku pátý týden v řadě zlevnily. Průměrná cena Naturalu 95 byla minulý týden v zemi nejnižší od první poloviny května, nafty od přelomu května a června. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Pohonné hmoty v posledních dnech zlevňují i v České republice.

Zobrazit celý online

 

Video  Šéf Luhanské oblasti uveřejnil video hořícího tanku, který měl dle něj sehrát klíčovou roli ve zničení strategického mostu v Luhanské oblasti  - Facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa