Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Od bezmezné chvály k nelibosti: Putinovi začíná vadit čečenský hrdlořez Kadyrov

Autor: rix - 
29. května 2022
11:27

Když začala válka na Ukrajině, pětačtyřicetiletý Kadyrov sloužil Vladimiru Putinovi jako nebezpečný „zlý muž“. Čečenské jednotky na území okupovaného státu vyvolávaly strach. Devětašedesátiletý ruský vládce Kadyrovce velebil, dokonce nejvyšším státním vyznamenáním „Hrdina Ruska“ ocenil jeho bratrance, člena ruské státní Dumy Adama Delimchanova. Chvála na adresu Čečenců se od ruského vedení jen kupila. V průběhu konfliktu se ale tento postoj začíná měnit.

V poslední době už ruský vládce podle webu Get Kit tak spokojený s působením Kadyrovců na Ukrajině není. Právě naopak. Podle zmíněného portálu složeného z bývalých novinářů ruského exilového projektu Meduza upadá Čečenec v nemilost. Ruské zpravodajské služby se podle webu Pravda obávají, že Kadyrov se chová příliš svévolně a agresivně.

Čečenské jednotky se na internetu snaží působit jako ta nejstrašnější zbraň proti už tak dost zdecimovanému ukrajinskému lidu. To vše ale na pozadí ruských vojáků, kteří pak nebudí takový respekt. Nezávislost Kadyrovců se Putinovi utrhla ze řetězu a sám jejich vůdce Ramzan hlásá do veřejného prostoru odvážná prohlášení. 

Se sebevědomým vzkazem přispěchal už měsíc před začátkem invaze. „Kdybych byl prezident, vezmu vojáky a pošlu je na Ukrajinu,“ nechal se slyšet. Kreml už tehdy „čečenský hrdlořez“ rozčílil. „Základy zahraniční politiky Ruské federace formuluje hlava ruského státu,“ uvedly jasně ruské úřady.

Nedávno se Kadyrov také takto ozval ohledně možného napadení Polska. „Pokud po Ukrajině přijde povel, ukážeme, čeho jsme schopni za šest vteřin,“ vyhrožovala hlava Čečenska sousednímu státu. Vyslovila se také pro úplný útok na Kyjev. Tam už ale ruská armáda dávno svou pozornost nesměřuje. Mluvčího Kremlu Peskova Kadyrov obvinil z nedostatku vlastenectví.

Úspěchy Kadyrovců na Ukrajině jsou ale malé, spíše žádné. Vše Čečenci vyvažují dokonalým PR. Ve videích na sociálních sítích se prezentují jako mnohem statečnější a schopnější než ruští vojáci. „Dělají to schválně, je to obrovský reklamní trik. V tomto smyslu je jeho PR kampaň úspěšná, vyhrál ji,“ poznamenal o Kadyrovovi lidskoprávní aktivista Oleg Orlov.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

12:05
Dnes

Ruské letectvo zasáhlo ukrajinskou základnu zbraní a dalšího vybavení v továrně na traktory v Charkově, uvedla agentura TASS a odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Ruské síly podle prohlášení zničily pět velitelských stanovišť ukrajinské armády v Donbasu a Mykolajivské oblasti a zasáhly také tři sklady v Záporožské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Ramzan Kadyrov - bohatství a manželky Putinova muže na černou práci  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa