Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Putinovo eso v rukávu: Jaderná ponorka může vyvolat stometrovou tsunami?!

Autor: rix - 
28. března 2022
05:30

Rusko svou nejobávavanější zbraň ve válce s Ukrajinou ještě nepoužilo? Má jít o jadernou ponorku zvanou „Poseidon“ údajně disponující arzenálem, který by dokázal vyvolat vlny o výšce sta metrů!

Rusové na Ukrajině za první měsíc války způsobili ohromné škody, své nejsilnější zbraně ale zatím nepoužili.

Rozsah ruského jaderného arzenálu je moc dobře znám, ale jeho síla může být podceňována. Obzvláště se nemluví o ruských jaderných ponorkách. V roce 2018 Putin představil tu nejmodernější z nich a nazval ji Poseidon.

Ponorka je vybavena torpédy s jadernými hlavicemi o síle dvou megatun. Říká se o nich, že jsou schopny způsobit sto metrů vysokou vlnu tsunami. Námořní základny by jaderné hlavice rozdrtily na padrť. „Na světě není nic, co by těmto strojů mohlo odolat,“ nechal se slyšet Putin.

„Dobře umístěná jaderná zbraň poblíž mořského pobřeží by určitě mohla vytvořit dostatek energie, aby se vyrovnala tsunami z roku 2011 na Srí Lance. A možná i mnohem víc,“ vysvětlil podle deníku Daily Star fyzik Rex Richardson. 

22:00
10. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
10. 12. 2023

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
10. 12. 2023

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video  Herec Krejčík o pomoci Ukrajině. Jak se žije uprchlíkům na zámku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud