Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Policie stíhá už sedm lidí za schvalování ruské agrese. A uprchlíci jsou v Česku i terčem útoků

Autor: ČTK - 
21. března 2022
17:53

Policisté vyšetřují sedm případů v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

„V sedmi případech jsme přešli do další fáze trestního řízení, to znamená do vyšetřování, a sdělili jsme obvinění konkrétním fyzickým osobám,“ řekl náměstek.

Policie podle něj v souvislosti s válkou na Ukrajině přijala 415 podání, úkony trestního řízení zahájila ve 112 z nich. Většinou jde podle Vondráška o majetkové trestné činy spočívající v poškozování proruských symbolů. Schvalování ruské agrese se týká prověřovaných 29 případů.

13:42
Dnes

Ruský dobrovolnický sbor posílá pozdravy z Bělgorodské oblasti.

13:11
Dnes

Ukrajina chce na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat „jasné“ rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod summitu lídrů Evropského politického společenství (EPC). Jednání, které se koná v Moldavsku, zahájila prezidentka Maia Sanduová, a poté hned předala slovo právě Zelenskému.

12:37
Dnes

Ruští vojáci zabránili ukrajinským silám proniknout do Belgorodské oblasti a odrazili tři útoky, tvrdí ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS.

Zobrazit celý online

Policie se podle Vondráška zajímá i o to, zda se lidé z Ukrajiny nestávají nadměrně oběťmi trestných činů. Od počátku války se podle něj stalo 35 Ukrajinců obětí trestného činu, převážně jde o krádeže, u čtyř případů však podle něj policisté prověřují „ideový“ motiv. U tří případů šlo o slovní napadení, v jednom o fyzické.

„Z těchto čísel v žádném případě nevyplývá nic alarmujícího, co by nás nutilo přemýšlet nad tím, zda uprchlíci nejsou preferovanou obětí trestných činů na území České republiky,“ uvedl Vondrášek.

Policie se podle něj zabývala i oznámením, že jsou na hlavním nádraží v Praze údajně ukrajinské ženy zneužívány k sexuálním službám. „To se neprokázalo,“ řekl náměstek. Další oznámení, tentokrát z Kraje Vysočina, se podle něj týkala toho, že uprchlíkům byly údajně odebírány peníze z dávky okamžité pomoci. Toto podezření policisté podle Vondráška dosud prověřují.

Video  První den v brněnské škole s ryze ukrajinskými třídami  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa