Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Johnson: Putin se obává revoluce v Moskvě. Udělal katastrofální chybu a musí skončit

Autor: ČTK - 
19. března 2022
22:27

Britský premiér Boris Johnson varoval, že by se Západ po ruské invazi na Ukrajinu neměl pokoušet o normalizaci vztahů s prezidentem Vladimirem Putinem. Během svého dnešního projevu na konferenci Konzervativní strany v Blackpoolu označil Johnson útok ruských vojsk za bod zlomu pro celý svět.

„Jsou tací lidé ve světě..., kteří říkají, že bychom si měli zvyknout na to žít s tyranií... Já se ale domnívám, že se hluboce mýlí,“ prohlásil britský premiér.

„Pokusit se po tomto znovu normalizovat vztahy s Putinem, jako jsme to udělali v roce 2014, by byla přesně ta stejná chyba. Putin musí skončit. Nastal bod zlomu pro celý svět a je to zároveň okamžik volby. Musíme si zvolit mezi svobodou, nebo útlakem,“ cituje z Johnsonova prohlášení Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE-RL).

Podle britského premiéra se Putin rozhodl zahájit invazi na Ukrajinu ze strachu, že bude mít za souseda svobodný, demokratický národ. A udělal katastrofální chybu, uvedl Johnson. Jestliže by invaze postupovala podle plánů Moskvy, Putin se podle Johnsona nezastaví na Ukrajině.

20:17
Dnes

Ruské síly uvedly, že nad poloostrovem Krym sestřelily dvě ukrajinské rakety krátkého doletu, přičemž trosky údajně zasáhly sklady v Džankoji, dopravním uzlu na severovýchodě Krymu.

19:53
Dnes

Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi. Při návštěvě Kyjeva to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který zároveň vyjádřil naději, že unijní státy dospějí k rozhodnutí o zvýšení pomoci „do konce roku“. Prohlášení následuje poté, co zákon o nouzovém financování americké vlády schválený americkým Kongresem nezahrnul pomoc Ukrajině. Schopnost Ukrajinců bránit se ruské invazi je do velké míry závislá na pomoci od zahraničních partnerů.

Borrell na tiskové konferenci po dnešním jednání s ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem v Kyjevě řekl, že „předložený návrh“ ukazuje, že EU hodlá zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině.

19:34
Dnes

Ukrajina čelící ruské vojenské invazi může nadále počítat s pomocí Spojených států, ačkoli zákon o nouzovém financování americké federální vlády vojenskou pomoc Ukrajině nezahrnuje. Uvedl to dnes americký prezident Joe Biden.

Víkendové schválení zákona o nouzovém financování na příštích 45 dnů na poslední chvíli odvrátilo ochromení amerických vládních úřadů, tedy takzvaný shutdown. Zákon však nakonec nezahrnuje šest miliard dolarů (zhruba 140 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, které obsahoval dřívější návrh předložený demokraty. Proti této pomoci se stavěla část republikánů.

„Za žádných okolností nesmíme připustit přerušení americké pomoci Ukrajině,“ uvedl Biden po přijetí zákona. Spojené státy již Ukrajině od zahájení ruské invaze poskytly vojenskou pomoc v hodnotě kolem 46 miliard dolarů (zhruba bilion Kč).

Zobrazit celý online

„Konec svobody na Ukrajině bude znamenat konec jakékoli naděje na svobodu v Gruzii, a poté v Moldavsku. Bude to znamenat začátek nové éry zastrašování ve východní Evropě, od Baltského až po Černé moře,“ doplnil podle BBC šéf britské vlády.

Johnson dodal, že Británie musí nyní podniknout „odvážné kroky nutné k ukončení naší závislosti“ na ruské ropě a plynu.

Putin je podle Johnsona momentálně v „totální panice“ a má obavy z revoluce v Moskvě. Na Ukrajině sáhl ke „zlomyslným a barbarským útokům na nevinné civilisty“.

Server Politico upozornil, že britský premiér ve své řeči také přirovnal invazi ruských vojsk na Ukrajinu k rozhodnutí Británie z roku 2016 o vystoupení z Evropské unie. Jak argumentoval, oba dva příklady ukazují ochotu zemí bojovat za svobodu.

„Vím, že je to instinkt lidí v této zemi, stejně jako lidí na Ukrajině, vybrat si pokaždé svobodu,“ prohlásil Johnson. „Když Britové v tak velkém počtu hlasovali pro brexit, nevěřím, že to bylo jen kvůli nepřátelství vůči cizincům. Bylo to kvůli tomu, že chtěli být svobodní, aby mohli dělat věci jinak a aby se tato země mohla řídit sama,“ dodal.

Video  Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud