Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zelenskyj a jeho další silný projev: „Ruští vojáci, vzdejte se. Proč chcete zemřít?“

Autor: ula, swp - 
15. března 2022
09:43

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vystoupil opět s velmi silným projevem, ve kterém se překvapivě neobracel jen k národu, v jehož čele stojí. Z ukrajinského jazyka plynule přecházel do ruštiny a svůj vzkaz adresoval hlavně ruským vojákům. Zelenskyj na ně apeloval, aby se vzdali a dali Ukrajincům šanci žít. Za to jim slíbil, že s nimi bude zacházeno s úctou. Ruští zajatci totiž přiznávají, že se bojí vrátit do Ruska, protože jim hrozí soud a poprava.

Zelenskyj v úvodu projevu oslovil Ukrajince s tím, že se blíží mír pro Ukrajinu a dodal, že ruští vojáci a důstojníci ví, že nemohou vyhrát. V té chvíli ale přešel z ukrajinského jazyka do ruského a obrátil se právě k ruským vojákům.

„Z Ukrajiny si nevezmete nic. Vezmete ale pár životů, protože je vás hodně. Ale sami o své životy přijdete. Proč chcete zemřít?“  ptá se Zelenskyj Rusů a dodává, že ví, že chtějí žít.

Zmínil, že ví o případech, kdy Rusové volají domů a říkají, co si skutečně o válce myslí, že se cítí zahanbeni.

Rusové, vzdejte se!

„Víme, kdo jste, takže vám dáváme na výběr. Dáváme vám šanci jménem Ukrajinců. Šanci žít. Pokud se nám vzdáte, budeme s vámi zacházet tak, jak by se s vámi zacházet mělo. Tak, jak by s vámi nezacházela vaše armáda. Vyberte si,“ říká emotivně Zelenskyj.

Již v minulých dnech často ruští zajatci totiž mluvili o tom, že se bojí návratu do své země, kde jim za zajetí u nepřítele hrozí soud a možná i poprava.

Zelenskyj také zmínil, že je vděčný za Rusy, kteří bojují proti dezinformacím, a zmínil zaměstnakyni televize, která neváhala narušit ruské zprávy v přímém přenosu s transparentem „Zastavte válku“.

 „Vaše země se zatím zcela neuzavřela před zbytkem světa a neproměnila se v Severní Koreu. Musíte bojovat. Nesmíte ztratit svou šanci,“ apeloval ukrajinský prezident na Rusy.

Zelenskyj dále oznámil, že mluvil s předsedkyni Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, polským prezidentem Dudou a lucemburským premiérem Bettelem.

Válka Rusko vs. Ukrajina
22:00
20. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:39
20. 5. 2024

Západním spojencům trvá příliš dlouho činit klíčová rozhodnutí o vojenské podpoře Ukrajiny, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou Reuters, podle níž na něm byla vidět frustrace. Zahraniční partnery se ukrajinská hlava státu podle svých slov snaží přesvědčit, aby se příměji zapojili do bojů s Ruskem tím, že pomohou zachycovat ruské rakety nad Ukrajinou a umožní Kyjevu použít západní zbraně proti nepřátelské vojenské technice hromadící se u hranic.

Dodávky pomoci, zejména protivzdušné obrany, jako jsou systémy Patriot, Zelenskyj popsal jako „jeden velký krok vpřed, ale před tím dva kroky zpět“. „Každé rozhodnutí, ke kterému my a později všichni společně dospějeme, je přibližně o rok opožděné,“ uvedl Zelenskyj.

19:11
20. 5. 2024

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

Jak jsou na tom mírová jednání?

„Rozhovor s izraelským premiérem Bennettem je také důležitý. Jako součást vyjednávacího úsilí ukončit tuto válku co nejdříve. Za spravedlivého míru,“ říká Zelenskyj.

Bennet hovořil jak s Ukrajinou, tak Ruskem. Izrael byl v minulých dnech kritizován za to, že Ukrajině více nepomohl.  Zelenskyj tak naznačil, že Bennett spolupracoval na mírových rozhovorech.

Nakonec prezident zmiňuje mírová jednání, o kterých mu jeho vyjednávací tým řekl, že probíhají „docela dobře“. Zároveň ale trochu skepticky pokrčil rameny s tím, že jednání budou i nadále pokračovat.

Video  Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa