Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Zelenskyj a jeho další silný projev: „Ruští vojáci, vzdejte se. Proč chcete zemřít?“

Autor: ula, swp - 
15. března 2022
09:43

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vystoupil opět s velmi silným projevem, ve kterém se překvapivě neobracel jen k národu, v jehož čele stojí. Z ukrajinského jazyka plynule přecházel do ruštiny a svůj vzkaz adresoval hlavně ruským vojákům. Zelenskyj na ně apeloval, aby se vzdali a dali Ukrajincům šanci žít. Za to jim slíbil, že s nimi bude zacházeno s úctou. Ruští zajatci totiž přiznávají, že se bojí vrátit do Ruska, protože jim hrozí soud a poprava.

Zelenskyj v úvodu projevu oslovil Ukrajince s tím, že se blíží mír pro Ukrajinu a dodal, že ruští vojáci a důstojníci ví, že nemohou vyhrát. V té chvíli ale přešel z ukrajinského jazyka do ruského a obrátil se právě k ruským vojákům.

„Z Ukrajiny si nevezmete nic. Vezmete ale pár životů, protože je vás hodně. Ale sami o své životy přijdete. Proč chcete zemřít?“  ptá se Zelenskyj Rusů a dodává, že ví, že chtějí žít.

Zmínil, že ví o případech, kdy Rusové volají domů a říkají, co si skutečně o válce myslí, že se cítí zahanbeni.

Rusové, vzdejte se!

„Víme, kdo jste, takže vám dáváme na výběr. Dáváme vám šanci jménem Ukrajinců. Šanci žít. Pokud se nám vzdáte, budeme s vámi zacházet tak, jak by se s vámi zacházet mělo. Tak, jak by s vámi nezacházela vaše armáda. Vyberte si,“ říká emotivně Zelenskyj.

Již v minulých dnech často ruští zajatci totiž mluvili o tom, že se bojí návratu do své země, kde jim za zajetí u nepřítele hrozí soud a možná i poprava.

Zelenskyj také zmínil, že je vděčný za Rusy, kteří bojují proti dezinformacím, a zmínil zaměstnakyni televize, která neváhala narušit ruské zprávy v přímém přenosu s transparentem „Zastavte válku“.

 „Vaše země se zatím zcela neuzavřela před zbytkem světa a neproměnila se v Severní Koreu. Musíte bojovat. Nesmíte ztratit svou šanci,“ apeloval ukrajinský prezident na Rusy.

Zelenskyj dále oznámil, že mluvil s předsedkyni Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, polským prezidentem Dudou a lucemburským premiérem Bettelem.

Válka Rusko vs. Ukrajina
23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Jak jsou na tom mírová jednání?

„Rozhovor s izraelským premiérem Bennettem je také důležitý. Jako součást vyjednávacího úsilí ukončit tuto válku co nejdříve. Za spravedlivého míru,“ říká Zelenskyj.

Bennet hovořil jak s Ukrajinou, tak Ruskem. Izrael byl v minulých dnech kritizován za to, že Ukrajině více nepomohl.  Zelenskyj tak naznačil, že Bennett spolupracoval na mírových rozhovorech.

Nakonec prezident zmiňuje mírová jednání, o kterých mu jeho vyjednávací tým řekl, že probíhají „docela dobře“. Zároveň ale trochu skepticky pokrčil rameny s tím, že jednání budou i nadále pokračovat.

Video  Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa