Připravují hrobku pro Havla: Urnu uloží už zítra?
U rodinné hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově začaly přípravy na uložení urny s popelem Václava Havla (†75). Kameník bude na pomníku pracovat celou noc. Do středečního rána musí být totiž nápis hotov. Vše nasvědčuje tomu, že uložení do hrobky proběhne přesně v den 15. výročí sňatku exprezidenta s Dagmar Veškrnovou.
Václav Havel před několika lety vyslovil přání, že chce být pochován vedle své první ženy Olgy, v rodinné hrobce Havlových na pražských Vinohradech. Jeho druhá žena Dagmar mu toto přání splní.
Uložení urny proběhne podle všecho ve středu 4. ledna. Je to stejný den jako před patnácti lety, když si Václav Havel a Dagmar Veškrnová řekli na žižkosvké radnici Ano.
"Do rána to musí být hotové. Bude tam pouze jméno a datum narození a úmrtí," řekl Blesk.cz kameník Jiří Kubík, který na pomníku pracuje. Žádné nápisy nebo tituly Havel na pomníku mít nechtěl.
Kubík, který do náhrobku tesal už jméno Olgy, řekl, že písmo použité na hrobce je originál, který před lety vznikal ve spolupráci s Havlem. Jméno prezidenta bude vyvedeno ve zlaté barvě s bronzovým nádechem.
Rodina kameníkovi práci zadala v úterý dopoledne, do středečního rána musí být dokončena. Kameník proto bude pracovat celou noc. Nyní si nápis rozkresluje, připravuje také nezbytné nářadí a teplomety.
Státní význam hrobky připomíná to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Linky v reliéfu náhrobní desky naznačují pruhy na české státní vlajce. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil sochař Olbram Zoubek. Havel do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.
Rozloučení s Václavem Havlem
Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. V pondělí byla rakev s jeho ostatky převezena do odsvěceného kostela Pražská křižovatka, kde bylo do středy. Pak v doprovodu desetitisíců lidí v průvodu, v jehož čele šla za autem s rakví Dagmar Havlová s dcerou Ninou, byla rakev převezena na Pražský hrad. Z Loretánského náměstí ji pak do Vladislavského sálu převezli na historické lafetě, na níž byla vezena také rakev prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.
V pátek 23. prosince se v Chrámu sv. Víta konala za přítomnosti světových státníků zádušní mše, kterou celebroval Dominik Duka. Následně pak ve Strašnickém krematoriu proběhlo soukromé rozloučení rodiny a přátel.
Havla si připomenuli hudebníci, divadelníci a výtvarníci během pátečního večera v pražské Lucerně, jejíž všechny části opanovalo umění, které Havel tolik miloval. Výtvarník David Černý spolu s Michaelem Kocábem uspořádali ještě symbolickou plavbu po Vltavě a Labi. Po řece odpluly květiny a věnce, které lidi položili k Havlově rakvi.