Stejně jako u Masaryka: I Havlovi udělali posmrtnou masku!

Stejně jako T. G. Masarykovi udělal sochař posmrtnou masku i Václavu Havlovi. Nedlouho po jeho převozu do Pražské křižovatky
Stejně jako T. G. Masarykovi udělal sochař posmrtnou masku i Václavu Havlovi. Nedlouho po jeho převozu do Pražské křižovatky  (Autor: ČTK, archiv Blesku)
Autor: simao - 
22. prosince 2011
21:29

Nedlouho po převezení Václava Havla do Pražské křižovatky se dal do práce sochař. A stejně jako kdysi v případě prezidenta T. G. Masaryka, i Havlovi udělal odlitek jeho tváře. Posmrtná maska slouží jako vzor pro pozdější portréty nebo sochy. Stačí trocha sádry a dílo je za chvíli hotovo. Je k tomu však třeba především šikovných rukou, aby se vzniklý obličej skutečně svému autorovi podobal. Jak se odlitek podařil u Havla?

Tvorba posmrtné masky je záležitostí, která se nese napříč generacemi i kulturami. V minulosti byl tento úkon svěřován jen těm opravdovým esům v oboru. Pro Českou televizi to potvrdil i sochař Kurt Gebauer, oslovený přítel Václava Havla: "Byly odlévány tím nejvýznamnějším umělcem anebo to odléval štukatér, který to uměl líp, a sochař na to dohlížel."

Kdo se však postaral o Havlův odlitek, zatím známé není. Odborníka vybíraly sestry boromejky. Není ani jisté, zda se maska povedla.

Pokud ano, je možné, že bude časem také veřejně vystavena, jako tomu bylo v případě Masarykovy masky při loňském zpřístupnění jeho knihovny na Pražském Hradě. O její vyhotovení se nedlouho po Masarykově smrti postaral sochař Vincenc Makovský.

Své odlitky však mají i komunističtí prezidenti Gottwald či Zápotocký. Tradice posmrtných masek je tak u nás zakořeněna poměrně pevně.