Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Václav a Dagmar: Příběh jejich velké lásky

Autor: Petr Macek, mivrk - 
20. prosince 2011
11:54

Náš prezident Václav Havel (†75) byl mužem, který uměl lásku přijímat i rozdávat. Přesto nebo právě proto si životní štěstí po boku druhé manželky Dagmar (58) na svých Češích musel v dobách, kdy měli »blbou náladu«, vyvzdorovat. Fakt, že mu život prodloužila o dobrých 15 let, se stal největším vítězstvím jeho osobního života…

Ti dva se poznali ještě v době, kdy byl Havel ženatý s první ženou Olgou. Roku 1989 je seznámil Jiří Suchý. „Velice dobře si vzpomínám, jak jsme oslavovali třicet let Semaforu. Přišel tam disident Havel a herečka Veškrnová. A mě nenapadlo nic jiného, než že jsem je představil,“ vzpomenul Suchý před rokem, když Dagmar svůj životní příběh odhalila v dokumentu televize Prima.

V té době nebylo tajemstvím, že jiskra v očích pana prezidenta nepatří vždy jen manželce. Nakonec vše vyřešil nemilosrdný osud a moudrost paní Olgy, která před svou smrtí roku 1996 manželovi kladla na srdce, aby nezůstával sám. Věděla, že to neumí.

Zlom

„Nastoupila jsem po velmi oblíbené paní Olze na její místo. A to lidi nadzdvihlo ze židle, ale zároveň si asi neuvědomili, že člověku je smutno o samotě a padesátiletý člověk ještě chce žít s láskou. Láska je dar a je zázrak, když nás potká,“ popsala manželovy těžké okamžiky paní Dagmar.

„Pro Dášu ten zlom byl mimořádně těžký a možná, že ani ona sama nečekala, že to bude tak těžké. Já jsem ale věděla, že mezi nimi je hluboký vztah, že to je něco, co je třeba brát vážně, něco, před čím je zapotřebí se sklonit,“ dodává její kamarádka, herečka Táňa Fischerová.

Proti všem

Dagmar trvalo, než v očích veřejnosti překročila stín Olgy. „Vstoupila do prostředí, kde ji nikdo nechtěl. Václav měl dost nepřátel i v politice a hodně toho šlo přes Dášu. Protože se všem zdálo, že ona je ten slabší článek, do kterého je možno se strefovat,“ říká Fischerová. „Napřed jsem to považovala za nespravedlivé a velkou křivdu, hrozně jsem se tím trápila a nespala jsem,“ vzpomíná Havlová.

Zlom, kdy veřejnost ocenila její neustálou přítomnost po Havlově boku, nastal v prosinci 1996, kdy těžce onemocněl a musel podstoupit řadu operací. Díky ní byl dokonce u prezidenta včas objeven nádor, o němž jeho lékař neměl tušení. „Je pravda, že mi několikrát zachránila život. Zasloužila se o to, že jsem přežil různé nepříjemnosti, a dovedla velmi energicky zmobilizovat lékaře i v okamžiku, kdy oni říkali, že mi nic vážného není, a jen ona vycítila, že to může být něco velmi nebezpečného. Donutila je k té péči a získala si u nich autoritu,“ říkal láskyplně Havel, vědom si toho, že nebýt Dagmar, jeho život se naplnil již tehdy.

15 let manželství, které si vyvzdorovali

Životní obrat o 180 stupňů nastal, když se z herečky Dáši Veškrnové stala Dagmar Havlová. Největší boj s veřejným míněním a manželovým podlomeným zdravím ji teprve čekal. Jak s Václavem Havlem prožili těch patnáct let nastaveného času?

První dámou se stala při tajné svatbě 4. ledna 1997 na pražské žižkovské radnici. Jak její přestup z divadelních jevišť na jeviště světové politiky Havel hodnotil? „Myslím, že to moje žena zvládla velmi dobře, s těmi různými královnami či manželkami prezidentů se opravdu sblížila, hezky se o ně starala,“ chválil ji.

Přesto věděl, že to nebylo lehké. „Nemyslím, že by se jí po té roli stýskalo, a vůbec si nemyslím, že to je něco veselého, radostného. Je to mnoho práce, neustále jsou na vás upřeny kamery, neustále musíte dávat pozor, jestli máte správně nasazený klobouk a jinou sukni než včera a tak dále. Tím spíš, že ta manželka, je-li pán tím vladařem, tak ona celkem o ničem nerozhoduje, ale u všeho musí bejt, takže pro tvořivou kreativní osobu to může být dost těžké,“ říkal.

Slova Havlové to potvrzují. „Najednou jsem neměla čas na kamarádky, na takzvaný obyčejný život. Já jsem si to kompenzovala tím, že jsem jako manželka prezidenta chodila nakupovat k nám do Delvity na Praze 6. Měla jsem naprosto odlišný způsob života. Třeba mi do soukromí zasáhlo, že jsem za sebou neustále vláčela bodyguardy. A pořád jsem měla pocit, že je zdržuji,“ prozradila v cyklu Top Star Extra žena, která šokovala i pískáním při druhé prezidentské volbě svého muže. Že nakonec v roli první dámy uspěla, dokazuje i měnící se přístup veřejnosti.

Polodoktor

Za dobu manželství se z ní stal prakticky polodoktor. Hlídala, jaké mu dávají léky, protože věděla, které mu přitěžují. A ne každý doktor chce poslouchat manželku pacienta. Odhalila i mrtvičku, která Havla postihla v létě roku 2009 v New Yorku. Všimla si, že odpovídá s mírným zpožděním, a poznala, o co jde. Okamžitě jej naložila do auta a odvezla do nemocnice. Obvolala půl Ameriky, protože ho chtěli nechat mezi ostatními v čekárně. Kdyby tenkrát reagovala jinak… Pečovala o něj do posledních chvil, kdy v neděli naposledy vydechl na své chalupě na Hrádečku.

Co neodejde nikdy, je láska, kterou nenarušily ani rádoby aféry – třeba ta, kdy spisovatelka Obermannová tvrdila, že Havel byl její milenec. Dagmar její slova připisovala reklamní kampani na knihu a nikdy jim neuvěřila.

Vyznala mu lásku

„Vždycky jsem toužila mít muže, ke kterému mohu vzhlížet. Proto jsem také tak dlouho byla sama, dokud se neobjevil Václav,“ vyznala mu lásku.

A on ji opětoval. „Vlastností, kterých si u Dáši vážím, je víc, ale kdybych měl od boku jmenovat, je to její paličatost. Když si něco zamane, tak za tím jde s takovou důkladností a trpělivostí… To je vlastnost, která je dost vzácná a zasluhuje uznání…“

komentatorka ( 31. prosince 2011 14:17 )

Souhlas,i když to byl dobrej člověk(jak kdy) tak tohle dělat nemusel.A Havlová je ***!!!Vykládá jak ho miluje a přitom mu zahne s nějakym......píp.A vona je taky píp.Je jasný proč si ho brala,pro prachy!!!Kdyby ho fakt milovala,tak je teď někdy u mostu a chystá sebevraždu.

kuna ( 20. prosince 2011 18:47 )

Ano znam ten pribeh a mam rad pani Dagmar Havlovou je to uzasna zena , samozrejme ze jsem mel rad i pana Vaclava Havla ovsem stalo se m,noho veci ktere ovlivnily jeho rozhodnuti ci dokonce zradily jeho predstavy o demokracii.Neni tajemstvim ze napr.strana ODS silne podryla a podryvala slechetne jeho umysly az nakonec sam podlomen nemocemi nemel silu tem hyenam odolavat.Mezi ty hyeny taky patri Topolanek, Kalousek, John a hlavne Necas.Vlastne vidite to sami ve vlade si navzajm dohazuji a vymenuji funkce namisto aby politiku uplne opustili.

mandat ( 20. prosince 2011 18:17 )

A Dasa n eni hyena ??????????

mandat ( 20. prosince 2011 18:16 )

Dobre napsane !!!!!!!!!!!!11111

mandat ( 20. prosince 2011 18:14 )

Mame v CR demokracii,nebo ne ?????????????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa