Jaký majetek zanechal Václav Havel své manželce?

Autor: gam, ČTK - 
19. prosince 2011
16:15

Exprezident Václav Havel (†75) jen dva měsíce před svou smrtí přepsal veškerý majetek v hodnotě skoro 140 milionů korun na svou manželku Dagmar Havlovou (58). Havel zřejmě cítil, že se blíží jeho konec a chtěl svou ženu zajistit. Byl to od něj jeden z posledních velkých činů a vyznání lásky. Chtěl tím Dagmar uchránit před řešením složité otázky dědictví.

Václav Havel v říjnu 2011 převedl svůj majetek na manželku Dagmar. Ta z toho ale moc nadšená nebyla, naopak po manželovi nic nechtěla. Jenže Havel si trval na svém a chtěl svou milovanou ženu za každou cenu zabezpečit.

"To, že mi Václav nedávno nechal připsat majetek, mi popularitu u řady lidí nejspíš nezvedlo. Majetek se prostě závidí. Netvrdím, že to tak cítí všichni, ale přiznejme si, že někteří tak reagovat budou. Jak jim mám vysvětlovat, že bych dala poslední košili za to, aby mu bylo líp? Proto jsem mu řekla: Tímle převodem jsi mi opravdu u veřejnosti nepomohl. A on odpověděl, že to udělat chtěl a musel. Protože jsem jeho žena, nejbližší člověk, kterého miluje. Snad se z nejhoršího dostane," posteskla si Dagmar Havlová před pár týdny v neformálním rozhovoru na privátní akci.

Které nemovitosti na Dagmar přepsal?

Palác Lucerna

Palác Lucerna Palác Lucerna | Foto: Blesk

Pražský palác Lucerna bratři Václav a Ivan Havlovi získali v roce 1992 v restituci. Ivan svou půlku daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ten ale svůj podíl v roce 1997 prodal společnosti Chemapol Reality (C.H.R) za 200 milionů korun; až o dva roky později prodala podíl firma za 145 milionů korun Dagmar Havlové. Podíl v Lucerně ale zahrnul konkurzní správce C.H.R. do majetku firmy. Havlová s tím nesouhlasí, letos v dubnu Městský soud v Praze nepravomocně rozhodl, že sporná polovina nemovitosti do konkurzu nepatří. Palác stále čeká na velkou rekonstrukci.

Dům na Rašínově nábřeží (Praha)

Dům na Rašínově nábřeží Dům na Rašínově nábřeží | Foto: Blesk

Bratři Havlové získali dům na Rašínově nábřeží, ve kterém Václav Havel strávil velkou část života a v jehož sousedství vyrostl v letech 1993 až 1996 známý Tančící dům, v restituci. Podíly obou bratrů později získal Ivan Havel.

Střešovická vila

Vila v pražských Střešovicích Vila v pražských Střešovicích | Foto: Blesk

Dům v pražských Střešovicích koupil Havel ještě s první ženou Olgou v srpnu 1993; cena se odhadovala na 30 milionů korun. Manželé Havlovi se do domu, jehož interiéry upravil architekt Bořek Šípek, nastěhovali v dubnu 1995. Letos Havel převedl vilu na svou manželku Dagmar.

Chalupa v Hrádečku

Havlova chalupa Hrádeček Havlova chalupa Hrádeček | Blesk

Chalupu v Hrádečku u Trutnova koupil Václav Havel v roce 1967 na inzerát v novinách. Od 70. let se stala dějištěm řady divadelních představení, koncertů či místem setkání spisovatelů a dalších umělců nebo disidentů. V této chalupě, kterou letos celou převedl na svoji manželku Dagmar, Havel prožil i poslední chvíle svého života.

Vila na Barrandově

Vila na Barrandově Vila na Barrandově | Foto: Blesk

Bývalou rezidenci argentinského velvyslance s jedinečným výhledem na Prahu prodali bratři Havlové v roce 1993 společnosti Charouz Holding.

Vavrečkova Vila ve Zlíně

Vavrečkova vila Vavrečkova vila | Foto: Blesk

Václav Havel spolu s Ivanem zdědili třetinu vily, která patřila jejich dědečkovi z matčiny strany. V roce 1996 věnoval Václav svůj podíl městu Zlín, které bylo spoluvlastníkem, s tím, že bude sloužit školským nebo sociálním účelům. Několik let tam sídlila škola, v roce 2004 město vilu prodalo dřevařské firmě CE Wood. Téměř šest milionů z ceny připadlo nadaci Vize 97 manželů Havlových.

Barrandovské terasy

Barrandovské terasy Barrandovské terasy | Foto: Blesk

Také známý pražský prvorepublikový výletní podnik bratři Havlové restituovali, Ivan později převedl svůj podíl na manželku Dagmar. Stejný krok v roce 1997 učinil i Václav Havel (ve stejné době projevila zájem o budovy i jeho švagrová). V roce 2000 nakonec získala Dagmar Havlová-Veškrnová i někdejší Ivanův podíl. Její plány na rekonstrukci dlouho uzavřeného podniku ale nevyšly a v roce 2004 je prodala. Areál však stále chátrá.

Statek u Žďárce

Havlov u Žďárce Havlov u Žďárce | Foto: Blesk

Podle médií také vlastnil Václav Havel napůl se svým bratrem statek u Žďárce nedaleko Tišnova. Letos v září údajně převedl svůj podíl na manželku Dagmar.

Dům v Portugalsku

Vila v Portugalsku Vila v Portugalsku | Foto: Blesk

Přízemní vilu na jihu Portugalska koupil Václav Havel s manželkou Dagmar v roce 2000. O pět let později dům prodali.