Reportéři pomohli nezletilému uprchlíkovi. Odsoudili je za převaděčství

Autor: bru/ČTK - 
9. 2. 2017
15:33

Švédský novinář Fredrik Önnevall a jeho dva kolegové byli dnes ve Švédsku shledáni vinnými z převaděčství. V roce 2014 pomohli patnáctiletému syrskému uprchlíkovi dostat se z Řecka do Švédska. Švédský soud ale neposlal trojici do vězení, udělil jim trest ve formě veřejně prospěšných prací. Informoval o tom dnes server The Local.

Prokuratura žádala pro Önnevalla dvouletý trest vězení. Önnevallův obhájce u soudu argumentoval, že novináři nepřijali od chlapce žádné peníze a že mu při cestě přes Evropu pouze dělali společníky.

Soud dnes uvedl, že činy reportérů lze označit za převaděčství, vězeňský trest pro žurnalisty ale odmítl. „Je evidentní, že tým televize SVT nabídl pomoc z čistě humanitárních důvodů. Důvodem k jejich pomoci byl silný soucit s chlapcem,“ zdůvodnil soud své rozhodnutí.

Önnevall prohlásil, že se proti verdiktu soudu odvolá. „Nejde ani tak o trest, jako spíš o signál, který ten rozsudek vysílá. Podle mého názoru je případ špatně právně interpretován,“ řekl Önnevall.

Önnevall a dva členové jeho štábu, kameraman a tlumočník, v roce 2014 v Řecku natáčeli pro švédskou televizi SVT dokument o reakci evropských nacionalistických stran na příliv migrantů a filmovali život uprchlíků na cestě. Narazili přitom na patnáctiletého osamělého Syřana, který se chtěl dostat do Švédska za svým bratrancem.

Uprchlík chtěl riskovat život. Soud pomoc potrestal

„Vezměte mě s sebou,“ požádal tehdy hoch Önnevalla. Novináři souhlasili. Önnevall přitom poukázal na to, že hoch chtěl riskovat svůj život. Mladý Syřan totiž původně na radu převaděčů plánoval naskočit z velké výšky na některé z nákladních aut odjíždějících z Atén.

Obhajoba poukazovala na to, že hoch si sám platil vlak, autobus a trajekt, kterými se do Švédska dostávali. Sám si také zařídil doklady. Prokuratura naopak upozorňovala, že novináři část cesty vezli Syřana autem, které za své peníze pronajali, určovali trasu a hocha doprovázeli.

Önnevallův dokumentární pořad se po odvysílání v lednu 2015 setkal s rozporuplnými reakcemi. Mnoho lidí mu na sociálních sítích vyjadřovalo sympatie, jiní ho odsuzovali jako zločince, který vozí do Švédska nelegálně migranty.

Syrský chlapec se ve Švédsku setkal se svým bratrancem, který na něj čekal při příjezdu na nádraží, a rychle získal povolení k trvalému pobytu, takže za ním následně mohli přijít i jeho rodiče, bratr a sestra. Mluví už plynně švédsky, dělá si kurz na řidičský průkaz a v létě si našel první brigádu. S Önnevallem je stále v kontaktu.

Oproti ostatním běžencům měl syrský mladík velké štěstí. Švédsko v roce 2015 otevřelo hranice a přijalo více než 160.000 migrantů, nápor ale nezvládalo a muselo od té doby pravidla výrazně zpřísnit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa