Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Uprchlický tábor mohutně hoří. Tisíce migrantů se rozutekly po Lesbu

Autor: ČTK, tmp - 
19. září 2016
23:20

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos zachvátil v pondělí večer mohutný požár, který vypukl po nových ostrých střetech mezi uprchlíky. Tisíce se jich rozprchly po ostrově, informovaly místní úřady. V areálu bývalého vojenského tábora zasahují desítky hasičů.

V táboře Moria, kde bylo přes 4000 uprchlíků, vypukly odpoledne šarvátky mezi jednotlivými národnostmi poté, co se rozšířila fáma, že řecká policie bude hromadně vracet uprchlíky do Turecka.

Nejprve se asi 300 běženců vydalo na protestní pochod do správního střediska Mytilini, ale pořádkové síly je zahnaly zpět. Následně propukly nepokoje přímo v táboře, kulminovalo napětí mezi občany různých zemí, mezi nimiž roste nevraživost podle toho, o kom se soudí, že má větší šanci dostat azyl v Evropě, nebo že mu naopak hrozí návrat do Turecka. Na několika místech v areálu byl pak založen požár, který přiměl migranty opustit nouzové příbytky a prchnout do okolí.

Už dopoledne uspořádali další z opakujících se demonstrací i místní obyvatelé, kteří jsou stále roztrpčenější přítomností uprchlíků na ostrově. Policie demonstrantům zabránila přiblížit se k táboru. Napětí v davu podle řeckých médií vyvolaly potyčky iniciované pravicovými extremisty.

11karel11 ( 13. února 2017 12:11 )

Dovolená na Lesbu už nebude. Proč emigrují na sever, kde je studenější počasí, mají jít na jih.

kradu ( 20. září 2016 09:52 )

jen tak dale palec nahoru

jirkaacs ( 20. září 2016 00:39 )

A co s tim mame delat?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud