Pamatujete na Iráčany, co utekli do Německa? Prý jim pomohl Chovancův muž

Iráčtí uprchlíci
Autor: mik - 
16. 5. 2016
13:16

V odchodu iráckých křesťanů z ČR do Německa mohl sehrát významnou roli úředník ministerstva vnitra, které vede Milan Chovanec (ČSSD). Deník Aktuálně.cz zjistil, že skupinu uprchlíků, které do země přivedla nadace Generace 21, neočekávaně navštívil jen několik dní před jejich odjezdem. Dobrovolníci tvrdí, že uprchlíkům poradil, jak se vzdát českého azylu. 

Podle Generace 21 je návštěva úředníka z odboru azylové a migrační politiky neprofesionální. Ministerstvo se však brání a tvrdí, že si schůzku vyžádali sami Iráčané a úředník dělal jen to, co po něm uprchlíci žádali.

Tisková mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá setkání jednoho z jejich zaměstnanců s brněnskými uprchlíky potvrdila. „Chtěli konkrétní odpovědi na své konkrétní dotazy ohledně pobytu v ČR ze strany kompetentního státního orgánu, jímž je ministerstvo vnitra,“ řekla.

Úředník se ovšem s Iráčany setkal jen týden před tím, než odešli do Německa, a podle zdrojů Aktuálně.cz jejich odchod ovlivnil. Údajně jim radil, jak se vzdát českého azylu. 

Nečekaná návštěva překvapila zejména dobrovolníky Nadačního fondu Generace 21, kteří příjezd uprchlíků organizovali. „Nikdo nevěděl, že dojede, nedali nám písemně vědět s předstihem, což předtím vždy udělali. Přístup ministerstva byl prudce neprofesionální,“ sdělil rozhněvaně Bohumil Hampl, brněnský spolupracovník Generace 21.

Úředník totiž za uprchlíky přijel v době, kdy přemýšleli, zda z Brna neodejít. „V tu dobu zažívali určitou krizi, my jsme s nimi asi deset dní hovořili a do toho tam vstoupil člověk, který vůbec nevěděl, jaká je situace. Bez nás to tak trochu rozvířil,“ popsal Hampl s tím, že Iráčané dlouhá léta žili pod nesvobodným režimem a svobodné rozhodování je pro ně neznámá věc. 

O schůzce prý Generace 21 nevěděla. Podle Hampla je to nelogické, jelikož v ten samý den se schůzky úředníků s uprchlíky odehrály na více místech. Den nato se pak vláda rozhodla projekt na přesídlení dalších Iráčanů ukončit, „protože neplní svůj účel“. 

Odchod iráckých křesťanů z Česka rozhněval několik členů vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že Česká republika není „hřiště pro hraní azylové rulety“, a premiér Bohuslav Sobotka sdělil, že na tomto příkladu bude při jednání na evropské úrovni ilustrovat nefunkčnost navrhovaných kvót na přerozdělování migrantů v rámci EU.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa