Prodlužme kvůli běžencům hraniční kontroly, žádají už i Němci v Bruselu
Šest evropských zemí včetně Rakouska a Německa napsalo dopis Evropské komisi. Žádají v něm prodloužení dočasných kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru o půl roku, aby bylo možné lépe monitorovat příliv migrantů. V Německu by jinak tyto kontroly skončily už tento měsíc. Český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zemím nediví. Komise jim zřejmě vyhoví.
Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Rakousko a Švédsko si přejí prodloužit kontroly na hranicích o dalších šest měsíců, informoval zpravodajský server The Local. Podle agentury AFP by dopis měl být odeslán v průběhu pondělí.
V dopise se rovněž uvádí, že ty státy Schengenu, které žádná omezující opatření ještě nepřijaly, by měly mít možnost zavést kontroly s platností až na dva roky, pokud to budou považovat za nutné. To by platilo například pro Česko.
Loni v září osm z 26 členských států schengenského prostoru volného pohybu osob zavedlo pohraniční kontroly s cílem omezit a monitorovat příliv uprchlíků na základě pravidel EU, která umožňují státům obnovit kontroly za jistých okolností maximálně na dobu osmi měsíců.
Zaorálek: Nedivím se jim
„Na dočasné kontroly na vnitřních hranicích Schengenu si lze těžko stěžovat, dokud neexistuje systém, který brání prostor stoprocentně,“ komentoval požadavek ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr doufá, že se situaci podaří vyřešit během jednoho roku.
„Oni reagují na přesvědčení, že nejsou schopni zvládnout příval migrantů. Tohle jsou opatření, která vyplývají z logiky věci, jsou důsledkem toho, že celkový systém není dostatečně funkční,“ řekl Zaorálek během jednání kabinetu. Dodal také, že s přechodnými opatřeními bude EU bojovat až do chvíle, než bude existovat celkový funkční systém, ve kterém bude na sto procent garantována ochrana vnější hranice.
„Já bych se spokojil s tím, že bychom využili tohoto roku. Že bychom řekli, že během toho roku postupně výjimky odstraníme a budeme vědět, že žijeme v prostoru, který je stoprocentně chráněn,“ poznamenal také šéf české diplomacie.
V Německu by kontroly mohly skončit už v květnu
Německo, které bylo první zemí, jež na hranici zavedla kontroly, dosáhne osmiměsíčního limitu tento měsíc. Pro Dánsko, které začalo s kontrolami na své hranici s Německem v lednu, osmiměsíční termín vyprší v září, pro Švédsko to bude již v červenci.
„Do Evropy stále přichází velký počet migrantů a my musíme hlídat, kdo vstupuje do naší země přes německo-dánskou hranici,“ uvedla dánská ministryně pro integraci Inger Stöjbergová, která plánuje strávit dnešek na hraničních přechodech Fröslev a Padborg.
Příliv desetitisíců uprchlíků do zemí na severu a západě Evropy výrazně omezily ploty vystavěné na hranicích zemí na oblíbené balkánské migrační trase. K dalšímu omezení přílivu migrantů přispěla březnová dohoda EU s Tureckem, na jejímž základě jsou migranti, kteří přijdou nelegálně do Řecka a nepodají si zde řádnou žádost o azyl nebo jim je taková žádost zamítnuta, vráceni zpátky na turecké území.
Statistiky Mezinárodní organizace pro migraci nicméně ukazují, že celkový počet běženců, kteří připlouvají do Itálie či Řecka, byl za první čtyři měsíce letošního roku stále vyšší než ve stejném období loni.
Podle České televize Evropská komise požadavku šestice zemí vyhoví. kontroly by se tak prodloužily o dalších několik měsíců.