Řecko vyhmátlo ekonomické migranty, vyhostilo jich skoro 300

Autor: ČTK, tmp - 
2. března 2016
20:04

Řecko vyhostilo do sousedního Turecka 267 ekonomických přistěhovalců, kteří pocházejí z takzvaných bezpečných zemí, tedy z Maroka, Alžírska a Tuniska. S odvoláním na dnešní oznámení řeckého ministerstva pro ochranu občanů o tom informovala agentura DPA, podle které je to „poprvé po dlouhé době, co Turecko znovu přijalo z Řecka velké množství migrantů“. Evropská komise tento krok přivítala.

Skupinu řecké úřady předaly Turkům na pozemní společné hranici na řece Evros postupně, a to během úterý a dneška. Řecká tisková agentura AMPE předtím ohlásila vyhoštění 150 Pákistánců. Tyto údaje ale ministerstvo podle DPA nepotvrdilo.

Vyhoštění migranti se přepravili v posledních týdnech z Turecka na řecké ostrovy a odmítli podat žádost o azyl v Řecku. Chtěli místo toho odcestovat do střední Evropy. Řecké bezpečnostní složky je zadržely a umístily do táborů pro cizince neregulérně pobývající na řeckém území.

Evropská komise toto převzetí uprchlíků považuje za znamení, že spolupráce mezi klíčovými partnery v uprchlické krizi, tedy Řeckem a Tureckem, „nabývá na síle“.

Musíme zajistit, aby ti, kteří potřebují ochranu, ji dostali,“ uvedl podle DPA komisař EU pro migraci Dimitris Avramopulos. „Nicméně musí být také jasné, že ti, kteří nemají právo setrvávat v EU, mají být rychle a efektivně vraceni zpět,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud